משרד הבריאות החל היום (שלישי) בניסוי לבדיקות קורונה קבועות לתלמידים בבתי הספר, שייערך בבתי ספר בגבעת שמואל, אום אל פחם, רחובות ורהט. קיום הבדיקות מותנה בהסכמת ההורים והילדים בבית הספר. במידה שהניסוי יצליח, הוא יורחב לערים צהובות וכתומות ברחבי הארץ.

במסגרת הניסוי, כל ילד ומורה ייבדקו פעם בשבוע יחד עם הקפסולה שלו בשיטת ה'פולינג', כלומר, המטושים של כלל הקבוצה הנבדקת יפוענחו ביחד, על מנת לחסוך זמן עד לקבלת התוצאה. במידה שתתקבל תוצאה חיובית, כלל חברי הקבוצה ייבדקו באופן פרטני. הבדיקות נערכות על ידי צוות מד"א, בשיתוף פעולה עם הרשויות המקומיות. במשרד הבריאות הדגישו כי הנחיה חדשה של המשרד קובעת שהחדרת המטוש בבדיקה לא תהיה עמוקה, מה שהופך את הבדיקה לכואבת פחות.

ציוד לבדיקת קורונה לתלמידים בבית ספר בגבעת שמואל בשיטת ה'פולינג', כחלק מניסוי בדיקות לתלמידים. הבדיקות נערכות בשיטת 'פולינג' – המטושים של כל קפסולה נבדקים יחד, ובמידה ומתקבלת תוצאה חיובית, כל אחד מחברי הקבוצה נבדק באופן אישי (צילום: דפנה איזברוך)

 

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"זה לא כואב להיבדק, זה חכם לעשות בדיקות קורונה בבית הספר, כי זה יותר בטוח ככה", אמרה ל'דבר' יעל, תלמידת כיתה ה' בבית הספר בן גוריון בגבעת שמואל, המשתתף בניסוי. "זה תענוג לבדוק את הילדים. כל אחד יוצא מחייך", אמר יואב שוורץ (52), עובד מד"א מגבעת שמואל, שערך את הבדיקות לתלמידים ולמורים.

במקביל מוביל בית החולים שיבא ניסוי בגימנסיה הרצליה בתל אביב, שכולל בדיקות קורונה מהירות לתלמידים מדי שבוע.

אדלשטיין: "אנחנו צריכים הסכמה רחבה בנושא הבדיקות"

שר הבריאות, יולי אדלשטיין, ביקר היום בבית הספר בן גוריון בגבעת שמואל שבו נערך הניסוי יחד עם ראשת שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש, ומזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד.

"אנחנו צריכים הסכמה רחבה בנושא הבדיקות, שתעזור לנו לנהל שגרת לימודים בקורונה", אמר אדלשטיין, "הודות להסכמה ההורים, הילדים באים להיבדק, הדוגמים מדברים עם הילדים, וצוותי בתי הספר מלווים אותם. לא ראינו ילד אחד בוכה, הילדים מחייכים הודות להורים וצוות החוקרים שעשו איתם עבודה נכונה."

אדלשטיין בירך על החלטת קבינט הקורונה להחזיר ללימודים בבתי הספר את כלל שכבות הגיל: "לפני שעות ספורות הסתיימה ישיבת קבינט הקורונה, דרשתי חינוך לדור העתיד, זה גבוה בסדר עדיפויות של כולנו. זה לא בא לידי ביטוי בסדר העדיפויות. רוצים לפתוח את הכול, אבל הנגיף לא מתחשב. אתמול סוף סוף הקבינט קיבל החלטה שמשקפת סדר עדיפויות נכון".

שר הבריאות יולי אדלשטיין בביקור בבית ספר 'בן גוריון' בגבעת שמואל בו נערך ניסוי לבדיקות קורונה מהירות לתלמידים ולמורים, 24 בנובמבר 2020 (צילום: דםנה איזברוך)

לדברי אדלשטיין, "התקווה שלי היא שלפחות שבועיים לא נראה עומס עודף בתחלואה. כרגע נהיה עסוקים בלפתוח את מערכת החינוך ולא בדברים אחרים. לא נחזור אחורה, היה כבר פיילוט עם קניונים, מקווה ששם נשמור על נהלים. אבל מעכשיו נתמקד במערכת החינוך. זה יתאפשר רק בשיתוף פעולה הדוק עם הרשויות המקומיות. לא דומה בית ספר במטולה לרמת גן. לכן כאן צריך להתחשב בצרכים של כל רשות מקומית."

"בתי הספר יישארו פתוחים במתווה, אם לא תהיה התפרצות"

אדלשטיין הדגיש שהמשרד מתכוון להשאיר את בתי הספר פתוחים: "לא נשחק אקורדיון עם בתי הספר, לפתוח ולסגור. הכוונה היא שבתי הספר יישארו פתוחים במתווה, אם לא תהיה התפרצות. אולי אי שם ב-2021 נראה חיסונים ראשונים, ואם התהליך הזה יימשך נוכל לשמור על רצף לימודים. זו שמחה על הבוקר אחרי לילה ארוך."

על הכוונה להגביר את הסגרים המקומיים אמר שר הבריאות: "יש שתי מטרות לסגר: להפחית תחלואה ביישוב, ולמנוע זליגה לחוץ לישוב. לפעמים זה עובד יותר ולפעמים פחות. הרבה תלוי ברשות המקומית. היו יישובים שהתנפלו מהר על התחלואה, ויישובים אחרים שנשארו אדומים שלושה שבועות. עזרה באכיפה תעזור".

פרופ' אש: "נאפשר לימודים בטוחים בעזרת הבדיקות"

פרויקטור הקורונה, פרופ' נחמן אש: "לא מאמין שאני אומר את זה, אבל תענוג לפתוח את היום בבית הספר. היה תענוג לראות את הילדים בכיתות. אנחנו נאפשר לימודים בטוחים בעזרת הבדיקות. שיטה עדינה שלא גורמת בכאב, ופולינג שגורם לנו לבדוק הרבה ילדים בצורה מהירה ולקבל תשובות מהירות. כל הכבוד לכולם על היישום,
כל הכבוד לבית הספר שמימשתם את שיתוף הפעולה של ההורים. קורא לכל ההורים ברחבי הספר לשתף פעולה עם הבדיקות."

על החשש מסגר שלישי אמר אש: "אני לא אגיד כמה אנחנו קרובים לסגר. אנחנו מאזנים בין פתיחה לבין מניעת תחלואה. נעשה את המיטב כדי לא להגיע לסגר".

ראשת שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס: "זה מאוד מרגש לפתוח יותר בטוח. אני לא חושבת שנגיע למצב בו דוגמים את כל מיליון הילדים כל יום, אבל זה כלי חשוב לערים צהובות או כתומות". בתשובה לשאלת 'דבר' מדוע לא לערוך את הבדיקות לכלל התלמידים אמרה אלרעי-פרייס: "צריך לחפש תחלואה איפה שהגיוני למצוא אותה". עם זאת, השר אדלשטיין אמר ש"אם יהיו בדיקות מהירות זולות ולא פולשניות, אשמח לקיים אותן בכל בתי הספר".

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד בביקור בבית ספר 'בן גוריון' בגבעת שמואל בו נערך ניסוי לבדיקות קורונה מהירות לתלמידים ולמורים, 24 בנובמבר 2020 (צילום: דםנה איזברוך)

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, אמרה כי "צריך להסביר להורים ולתלמידים כמה הבדיקות חשובות. תלמידי ה'-ו' נרגשים כי חיכו הרבה זמן בבית, ואנחנו נרגשים לקבל אותם. כולנו חייבים לפעול אך ורק לפי הנחיות משרד הבריאות. שוחחתי עם הרבה מורים שרוצים את הפרויקט הזה. הבדיקות נועדו לשמור על הבריאות של כולנו. אנחנו צריכים ללמוד לחיות עם הקורונה. אני מאחלת פתיחה טובה למערכת הבריאות, אנחנו שמחים ונרגשים לקבל את הילדים, אנחנו צריכים לטפל במצבם הרגשי והנפשי והבריאותי של הילדים, והיחס האישי מאוד חשוב."