ועדת העבודה, הרווחה והבריאות קיימה היום (שלישי), במסגרת היום למניעת אבדנות שהתקיים בכנסת, דיון בנושא התוכנית הלאומית למניעת אובדנות. במהלך הדיון סיפר תומר מוסקוביץ, מנכ"ל רשות האכיפה והגבייה, על עלייה משמעותית במספר האיומים בהתאבדות של חייבים מאז פרוץ המשבר.

לדבריו, מספר האיומים נמצא במגמת עלייה מזה מספר שנים, אולם מאז פרוץ המשבר זוהתה עלייה משמעותית: ב-2018 נרשמו 129 מקרים, ב-2019 זוהו 136 מקרים ומתחילת 2020 ועד חודש אוקטובר זוהו 168 מקרים. מוסקוביץ' ציין: "ביקשנו להעביר הדרכות לכל העובדים שבאים במגע עם החייבים. ממאבטח בלשכה, פקידי הקבלה, נציגי פניות הציבור ועוד. זה לא יהפוך אותם לפסיכולוגים או מטפלים אבל ייתן להם כלים להתמודד עם השניות הקריטיות האלה אל מול החייב".

ד"ר שירי דניאל, מנהלת מקצועית בער"ן (האגודה הישראלית לעזרה ראשונה נפשית) סיפרה גם היא על עלייה במספר הפניות האבדניות על רקע מצוקה כלכלית: "מתחילת המגפה ענינו על למעלה מ-268,000 פניות. בהשוואה ל-2019 שהסתכמה כולה ב- 200,000 פניות. שלוש פעמים ביום מופעל נוהל חירום להצלת חיים, כ-60 אחוז מהפניות אלינו זה מבוגרים צעירים שמתמודדים עם משבר כלכלי ותעסוקתי שאליו מצטרף משבר נפשי".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

ממחקר של מרכז המחקר והמידע של הכנסת שהציגה בדיון החוקרת מרב פלג-גבאי עולה כי הנתונים הרשמיים מצביעים על כ-400 מקרי התאבדות בישראל בכל שנה. עם זאת, על פי הערכות של משרד הבריאות מדובר בהערכת חסר ומספרם הוא בפועל כ- 500, זאת בשל תת-דיווח על התאבדות כסיבת המוות. התוכנית הלאומית של ישראל למניעת אובדנות לא יושמה במלואה, למרות שאושרה בהחלטת הממשלה מ-2013.

גלית שטיינר, אם לשבעה מירושלים שאחד מבניה התאבד: "אחרי המקרה קיבלנו תמיכה ממרכז הסיוע אלה, התמיכה אפשרה לנו לעמוד על הרגליים. יש לי הרבה הכרת הטוב שהיא באמת לא מובנת מאליה. יכולנו להוציא סכומי עתק אם היינו אמורים להשקיע באופן אישי. אנחנו מרגישים שזה מאוד הקל ושיפר את המצב".

מירי כהן , מנהלת תחום בכיר קשרי ממשל ותוכניות לאומיות במשרד הבריאות : "השנה הגדלנו את תקציב הפעילות בתחום למשרד החינוך מ-3 ל-6 מיליון שקלים. זה חשוב בוודאי בימים אלה שהתלמידים לא נמצאים במערכת החינוך שזה מגדיל סיכון. מעבר לפעילות השוטפת עם כלל משרדי הממשלה , השגנו 9 וחצי מיליון נוספים כדי להגביר את הזמינות של הקווים החמים. אנחנו רואים את העלייה במספר הפונים. מצד אחד זה מעיד על מצוקה, מצד שני זה מעיד על זמינות ומענה. כדי לתת מענה זמין משרד הבריאות מעניק לכל מבוטח של קופת חולים 3 שיחות טיפוליות של עד 45 דקות עם איש מקצוע ללא הפנייה וללא תשלום."