מאות תושבים באשקלון מתלוננים על מפגעי ריח, שנגרם כתוצאה מדליפת דלק במיכל של חברת קצא"א בעיר. המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות ממליצים לציבור באזור לסגור חלונות ולהימנע מפעילות גופנית מאומצת. המשרד להגנת הסביבה פתח בביצוע תחקיר מקיף.

המשרד להגנת הסביבה מדווח כי התקבלו היום (חמישי) תלונות רבות על ריחות חריפים באשקלון ובאשדוד. לפי איגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון, מקור הריח הוא דליפת דלק במיכל של חברת קצא"א, שניתן להריח אותה ברחבי אשקלון וגם ביישובים סמוכים. המשרד להגנת הסביבה בוחן את נסיבות האירוע ומבצע תחקיר מקיף.

פקחי איגוד ערים אשקלון באתר מיכלים של חברת קצא"א בעקבות דליפת דלק שגרמה לריח חריף באזור(צילום: איגוד ערים אשקלון)

פקחי איגוד ערים אשקלון באתר מיכלים של חברת קצא"א בעקבות דליפת דלק שגרמה לריח חריף באזור(צילום: איגוד ערים אשקלון)

כונני איגוד ערים לאיכות הסביבה אשקלון הוקפצו למקום האירוע, ואיתרו מכל דלק של כ-100 אלף קוב, שעל גגו אותרו שאריות של דלק גולמי מעורב עם מי גשמים, שיצר ככל הנראה את מפגע הריח הכבד והחריג באזור. הכוננים דיווחו על ריח בלתי נסבל במקום, אותו סיווגו בדרגה המקסימלית – דרגה 6.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל אמרה כי התחקיר שמבצע המשרד יכלול את עמידת קצא"א בתנאי היתר הרעלים ורישיון העסק, ואמרה כי "ננקוט בכל האמצעים העומדים לרשותנו ונשקול בהתאם לממצאי הבדיקה את המשך צעדינו מול המפעל ומנהליו״.

מיטל אמיתי, מנכ"לית איגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון, הגדירה את האירוע "חמור מאוד". לדבריה "התחלנו את הטיפול מיד עם תחילת האירוע. הכוננים שלנו הגיעו למקום ומבצעים חקירה יסודית על מנת להביא לעצירת התפשטות אדי הדלק, וגם להבין את השתלשלות האירוע החמור שמביא למטרד סביבתי עליו מתלוננים תושבים שחשים גם כאבי ראש ובחילות".

מקצא"א נמסר בתגובה: "במסגרת פעילות שוטפת ובעקבות מזג האוויר הסוער, נפלטו הבוקר ריחות לפרק זמן קצר מאחד המכלים של החברה. האירוע הסתיים וטופל על ידי החברה בשיתוף המשרד להגנת הסביבה. יש להדגיש כי הריחות אינם מהווים סכנה לבריאות הציבור. קצא״א מחויבת לערכים של הגנת הסביבה ולתושבי האזור בתחום בו היא פועלת".