ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין ביקרו הבוקר (חמישי) ב"מרכז הלוגיסטי טבע-סל"א" בשוהם, שעתיד לקלוט, לאחסן ולשנע בתנאים מיוחדים את החיסונים לקורונה שצפויים להגיע לישראל. "יהיו לנו מיליוני חיסונים, וכל אזרח בישראל שיחפוץ בכך יוכל להתחסן יותר מפעם אחת", אמר נתניהו והוסיף כי "ממה שאנחנו ראינו כאן היום, אין לנו שום מגבלה לוגיסטית לשימור, הקפאה וחלוקה של החיסונים הללו. זו בשורה חשובה מאוד לקראת סיום המגפה במדינת ישראל".

סל"א היא הזרוע הלוגיסטית של חברת טבע בישראל, המציעה שירותי ייבוא, קירור, אריזה והפצה של תרופות. היא נבחרה על ידי משרד הבריאות לאחסן את החיסונים בשני המרכזים הלוגיסטיים שלה, בשוהם ובכפר סבא. נתניהו ואדלשטיין קיבלו סקירה ממנכ"ל טבע ישראל יוסי אופק על ההיערכות במקום לקראת הגעת החיסונים, ועל תנאי הקירור המיוחדים והשינוע למעבדות. בביקור השתתפו גם ראש המל"ל האלוף מאיר בן שבת, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי ומנכ"ל סל"א, אביעד בוסי.

חלק מהחיסונים לקורונה, כמו אלו של חברת פייזר ומודרנה עמם חתמה ישראל על חוזי אספקה, דורשים קירור קיצוני בטמפרטורה של מינוס 70 מעלות צלסיוס. כדי לאחסן את מיליוני החיסונים שיגיעו לישראל, נדרש ציוד מותאם בהיקפים גדולים.

ביקור ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי יואל אדלשטיין במפעל טבע בשוהם במקום יאוחסנו החיסונים לנגיף הקורונה. (צילום: קובי גדעון/לע"מ)
Photo by Kobi Gideon / GPO

ביקור ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי יואל אדלשטיין במפעל טבע בשוהם במקום יאוחסנו החיסונים לנגיף הקורונה. (צילום: קובי גדעון/לע"מ)
Photo by Kobi Gideon / GPO

בתום הביקור אמר נתניהו כי "אנחנו כאן כדי לראות במגע ישיר את כל יכולת האספקה של החיסונים בטמפרטורות נמוכות, ואח"כ הפשרתם והבאתם אל אזרחי ישראל. אני מתרשם שיש פה מפעל ברמה עולמית, מרכז לוגיסטי שמנוהל היטב, שיכול לקלוט את מיליוני החיסונים שאנחנו מביאים יחד למדינת ישראל, על מנת בעצם לסיים את המגפה. אנחנו ערוכים כאן היטב."

נתניהו ציין כי בשבוע הבא יוצגו לו ולשר הבטחון בני גנץ המלצות של צוות ממשרד הבריאות לאופן החלוקה של החיסונים לאזרחים. "זה ייקח עוד קצת זמן, כמה חודשים, זה דורש גם את שיתוף הפעולה והמשך המשמעת של אזרחי ישראל, אבל אם נפעל יחד, כמו שפעלנו עד עכשיו, אנחנו בדרך החוצה מהמגפה".

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר בסיור: "הסיור הזה הוא חלק מתהליך שהתחיל לפני כמה חודשים בעבודה מסורה של מספר אנשים כדי להביא לאזרחי ישראל את החיסונים המיוחלים. ברגע שחותמים על החוזה העבודה לא מסתיימת, אלא מתעצמת. אנחנו מאוד שמחים שיש לנו פרטנרים כמו טבע וסלא על מנת שייצא לפועל.

זה לא רק אור בקצה המנהרה, אלא מסלול שאנחנו נמצאים בו. אבל על מנת להגיע לשם צריך לזכור שיש כמה חודשים לא פשוטים לעבור ורק בשיתוף פעולה עם הציבור נוכל לחיות חיים סבירים לצד הקורונה".

מנכ״ל טבע ישראל יוסי אופק: "מיד עם פרסומן של תוצאות המחקרים המלמדות על פריצת הדרך המבורכת למציאת חיסון ורכש החיסונים שבוצע על ידי ממשלת ישראל, עבדנו בטבע בנחישות וסביב השעון על מנת להבטיח את הפצת החיסונים עבור מיליוני אזרחי מדינת ישראל. לטבע ולחברת ההפצה שלה בישראל סל"א ניסיון רב שנים, בשגרה ובחירום, באספקת תרופות וציוד רפואי קריטי. אנו שמחים לעדכן, כי בנקודת זמן זו טבע כבר ערוכה לביצוע המשימה הלאומית – הן במרכז הלוגיסטי בשוהם והן באתר החברה בכפר סבא – שמסגרתה נוכל לאחסן ולהפיץ חיסונים בהיקף שיספק את כל צרכי אזרחי מדינת ישראל".