"השנה, מכיוון שאכפת לנו כל כך אחד מהשני, אנחנו הולכים לציין את חג ההודיה בנפרד", אמר אמש ג'ו ביידן, הנשיא הנבחר של ארצות הברית, בנאום מיוחד שנשא לאומה.

"אני יודע כמה קשה לוותר על מסורות משפחתיות", סיפר ביידן בן ה-78 שאיבד את רעייתו הראשונה ובתו בתאונת דרכים ובנו מת מסרטן לפני חמש שנים, "אבל זה כל כך חשוב. המדינה שלנו נמצאת בעיצומה של עלייה דרמטית במספר הנדבקים, ואנחנו חייבים לנסות להאט את התפשטות הנגיף".

מחלקים מזון לחג ההודיה בקולורדו, נובמבר 24, 2020. (צילום: AP/David Zalubowski)

האמריקאים מציינים היום את חג ההודיה, החג הלאומי החשוב ביותר. בשעה שמספר המתים ממגפת הקורונה הוא כ-270 אלף בני אדם, ומספר החולים הפעילים גבוהה מ-5 מיליון.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

מספר נשאי הקורונה המאושפזים בבתי חולים בארה"ב  גבוהה מ-88 אלף וזהו מספר השיא מאז תחילת המגפה. אתמול חצה מספר המתים היומי בארה"ב את רף ה-2,000 לראשונה מאז תחילת חודש מאי. מזה כשבועיים נרשמים ברחבי ארה"ב בין 200-150 אלף מאובחנים חדשים מדי יום.

"זו חובתנו הפטריוטית"

ביידן אמר כי האמריקאים חייבים לחגוג הפעם בנפרד, חייבים זאת לעובדי מערכת הבריאות הנלחמים בנגיף ולאלה שזקוקים למיטה בבית החולים. "זו חובתנו הפטריוטית", אמר, על רקע החשש מהגידול העצום במספר הנדבקים והחשש שארוחות החג המשפחתיות יהפכו לאירועי הדבקה המוניים.

רשויות הבריאות האמריקאיות קראו בימים האחרונים לאמריקאים להישאר בבתיהם בחג ההודיה ולהסתפק בחגיגות צנועות. "אם נעשה את זה, נעבור את זה", אמר ד"ר אנתוני פאוצ'י, מנהל המכון הלאומי למחלות זיהומיות, שקרא לאמריקאים לעטות מסכות ולשמור על ריחוק חברתי בריאיון לרשת ABC. "זו הבקשה האחרונה שלי אליכם לפני החג".

לפי נתוני הרשויות, בכל יום בשבוע הקרוב יעברו בנמלי התעופה האמריקאים כמיליון בני אדם, שמרביתם טסים בטיסת פנימיות. נתון זה מעיד על ירידה של 60% מהתקופה המקבילה אשתקד, אבל עדיין מדובר במספר הגדול ביותר של נוסעים מאז התפרצות המגפה.

חג ההודיה הקנדי שחל לפני כחודש הוא גורם מרכזי להתפרצות הגל השני של המגפה במדינה, כל לפי רשויות הבריאות הקנדיות. בקנדה אובחנו עד כה כ-348 אלף חולי קורונה ולפחות 11,710 בני אדם מתו מהמחלה ומסיבוכיה.​