בזק הודיעה היום (שני) לבורסה על ירידה בתשלומים שהיא גובה מחברות תקשורת אחרות על שימוש בתשתית הרשת שלה. לפי ההודעה, המהלך עלול להביא להשפעה שלילית מהותית על תוצאות החברה ב-2021. ההפחתה התבצעה בהתאם לנוסחה שקבע משרד התקשורת, ואחרי הודעת המשרד על שינוי בתחזית הביקושים לרשת של בזק בשנה הבאה.

כשבזק משכירה את הרשת שלה לחברה מתחרה, התשלום בגין השימוש מפוצל לשני חלקים: תשלום קבוע פר לקוח, ותשלום משתנה בעבור היקף התעבורה הכולל של המתחרה.

נוסחת התשלום בנויה כך שהתעריף בגין תעבורה יורד ככל שהתעבורה עצמה עולה. בשנה האחרונה עלה היקף התעבורה בחדות, עקב מגפת הקורונה, מה שהשפיע על מדדי תחזית הביקושים ל-2021. על פי הערכות חיצוניות, השינוי בתעריפים עשוי להביא לירידה של עשרות מיליוני שקלים בהכנסות בזק.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בזק הודיעה כי יש לה השגות על קביעת חלק ממדדי תחזיות הביקושים, והיא בוחנת את צעדיה בעניין.

במקביל, חברות מתחרות, כמו IBC, סלקום ופרטנר, פורסות סיבים אופטיים באזורים בעלי כדאיות כלכלית. אם בשנים האחרונות ניכרה מגמה של מעבר לקוחות מבזק למתחרות, תוך שהן שוכרות את רשת בזק באופן סיטונאי, הרי שבשנתיים האחרונות ניכרת מגמת הפחתה במספר לקוחות האינטרנט של בזק – ישירים ועקיפים – בשל מעבר לתשתיות הסיבים או לתשתית הכבלים של הוט.

בזק מתכננת לפרוס סיבים בהיקף הרחב ביותר מבין חברות התקשורת בישראל, אך מעכבת את ההפעלה שלהם עד לאישור ממשרד התקשורת לספק שירות מלא על גבי הרשת, ללא פיצול בין ספק לתשתית.