ועדת האיתור למשרת פרקליט המדינה הודיעה כי החליטה הערב (שני), פה אחד, להמליץ לשר המשפטים למנות את עו"ד עמית איסמן לתפקיד פרקליט המדינה. ההחלטה על מינויו תעלה לאיושר הממשלה. אם תחילט הממשלה לדחות את ההחלטה, יגיע העניין, ככל הנראה, להכרעת בג"ץ.

ההמלצה על איסמן מגיע אחרי קרוב לשנה מאז כיהן בישראל פרקליט מדינה קבוע. פרקליט המדינה הקודם, שי ניצן, סיים את כהונתו בדצמבר 2019. בחודשים פברואר-אפריל 2020 כיהן דן אלדד כממלא מקומו, ומאז חודש מאי מחזיק בתפקיד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

ועדת האיתור ציינה בהחלטה כי איסמן, המכהן כיום כפרקליט מחוז חיפה, "בלט מעל כל יתר המועמדים במכלול השיקולים שנבחנו ונמצא המתאים ביותר לתפקיד". עוד ציינה הוועדה את ניסיונו ארוך השנים בארגון ואת העובדה שזכה "להמלצות מצוינות מצד בכירי מערכת המשפט, בהם שופטי בית המשפט העליון בעבר ובהווה, היועץ המשפטי לממשלה הקודם, פרקליט המדינה הקודם, משנים ליועץ המשפטי לממשלה, בכירי משטרת ישראל והייעוץ המשפטי הציבורי, עורכי דין מהסנגוריה הציבורית ומלשכת עורכי הדין, ואחרים".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"בהופעתו המרשימה בפני הוועדה, ניכרה היכרותו המעמיקה של עו"ד איסמן עם מערכת אכיפת החוק ועם המערכת הממשלתית בכללותה", הוסיפה הוועדה, "עו"ד איסמן הציג משנה סדורה ומפורטת להתמודדות עם האתגרים הניצבים היום בפני מערכת אכיפת החוק, הן במישור המקצועי והן במישור הניהולי. בנוסף, הוועדה התרשמה כי ביכולתו להוביל מהלכים ארגוניים משמעותיים שתכליתם חיזוק אמון הציבור בפרקליטות המדינה ובמערכת אכיפת החוק בכללותה. עו"ד איסמן הציג חזון של שקיפות ציבורית ופתיחות לביקורת"

הודעת הוועדה התייחסה גם לאמירות שנויות במחלוקת של איסמן, מ-2008 ו-2012, וקבעה כי "הוועדה השתכנעה כי אמירות אלו, אשר נאמרו לפני שנים רבות, אינן מאפיינות את עבודתו ואת התנהלותו של עו"ד איסמן. הוועדה רשמה בפניה כי עו"ד איסמן הביע צער עמוק על הדברים ולקח אחריות על מעשיו, לרבות בפני הוועדה עצמה, וכן התרשמה באופן בלתי אמצעי, מכך שהפיק את הלקחים הנדרשים. הוועדה סבורה כי במכלול נסיבות העניין, שתי אמירות אלו, שנאמרו כאמור לפני שנים רבות, אינן עולות כדי פגם ערכי-נורמטיבי המונע ממנו מלכהן בתפקיד פרקליט המדינה".

עו"ד איסמן, יליד 1967, נשוי ואב לשלושה, הוא בוגר בית הספר "ליאו בק" שבחיפה. בצבא שירת בחיל הרפואה והוא בעל תואר ראשון במשפטים ותואר שני בקרימינולוגיה וחוק.

בוועדת האיתור היו חברים היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט; נציב שירות המדינה, פרופ׳ דניאל הרשקוביץ; ממלאת מקום מנכ"ל משרד המשפטים, עו"ד סיגל יעקבי; עו״ד מקרב הציבור, רחל תורן; ונציג האקדמיה, פרופ׳ אורן גזל אייל.