עלייה של יותר מ-15% במספר הפונים למרפאות הפסיכיאטריות מאז התפרצות מגפת הקורונה בישראל, כך על פי נתונים חדשים של איגוד הפסיכיאטריה בהסתדרות הרפואית. על פי נתוני האיגוד, העלייה במספר הפניות החדשות באה על רקע ירידה של כ-10% בפנייה לרפואה היועצת במקצועות האחרים, ירידה בפנייה לילדים ונוער , ככל הנראה בעקבות השבתת מערכת החינוך, ירידה במספר הטיפולים הקבוצתיים ובמספר טיפולי הפסיכותרפיה.

במכתב לשר הבריאות יולי אדלשטיין, התריע ד"ר צבי פישל, יו"ר איגוד הפסיכיאטריה, כי "יש צורך בתוספת 30% שעות מטפל לאלתר, עם הכנה להכפלת התוספת עם החזרה לשגרה ובחינת 'נזקי הקורונה' האישיים והמצוקות הפסיכיאטריות שיחשפו בעתיד הנראה לעין".

פישל הוסיף כי תוספת שעות המטפל חייבת להיות מגובה בתוספת של 10% במספר מיטות טיפול יום ומיטות אשפוז מלא. "עלינו להיערך להשלכות המגפה ולהתכונן כדי להימנע מ'יום הכיפורים' של מערכת הבריאות בכלל, ובריאות הנפש בפרט", כתב לשר.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

על פי נתוני קופות החולים שצירף למכתבו, למרות ירידה של 10% בפנייה לרפואה היועצת ב'כללית' מתחילת השנה, שמיוחסת לחשש להגיע למרפאות בקהילה, חלה עלייה של 23% בפניות למרפאות הפסיכיאטריות בבתי החולים הפסיכיאטריים של הקופה. עוד נרשמה עלייה של 18% במספר המטופלים על ידי כלל גורמי בריאות הנפש בקהילה.

בין הרבעון השני לשלישי השנה, חלה עלייה של כ-4.5% בהפניות ה'כללית' לנותני שרות פסיכיאטרי, כולל גם ילדים ונוער. ברבעון השלישי של 2020 נרשמה עלייה של 5.5% בפניות למרפאות האורגניות של הכללית, כולל ילדים ונוער, בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019.

ב'מכבי' דיווחו על עלייה של 12% במטופלים בכלל, ו-18% במטופלים בוגרים, לעומת השנה הקודמת. ברבעון השלישי של השנה נרשמה עלייה של 19% בכלל המטופלים ו-24% במבוגרים.

גם ב'מכבי' נרשמה ירידה בפנייה לרפואה יועצת במקצועות האחרים. כמו כן נרשמה עלייה משמעותית בניפוק תרופות הרגעה ממשפחת הבנזודיאזפינים. ב'לאומית' נרשמה עלייה של 16% בפונים בתקופה המדוברת.