חיסון הקורונה של פייזר וביונטק זכה לאישור שימוש בבריטניה, כך הודיעו הבוקר (רביעי) שתי החברות. המהלך הופך את בריטניה למדינה המערבית הראשונה שאישרה חיסון לנגיף ותהיה גם בין הראשונות לחסן את האוכלוסייה. באיחוד האירופי ובארה"ב מנהלים עדיין את תהליך האישור של החיסון, כמו גם זה של חברת מודרנה.

פייזר תתחיל לשלוח מנות חיסון לבריטניה באופן מיידי. החברה הוסיפה כי היא מוכנה למשלוחים בהיקף נרחב יותר, אם תקבל אישור דומה ממנהל התרופות האמריקאי, שהחלטתו בנושא צפויה להתקבל בשבוע הבא.

בריטניה הזמינה מפייזר מנות חיסון שיספיקו ל-20 מיליון בני אדם, לא ברור עדיין כמה מהן יגיעו עד סוף השנה. אתגר נוסף להפצת החיסון במדינה הוא הטמפרטורה הנמוכה בה החיסון חייב להישמר, כ-70- מעלות, מה שמצריך מתקני קירור מיוחדים בכל נקודת חיסון.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

על פי ממשלת בריטניה, הראשונים לקבל את החיסון יהיו צוותים רפואיים ודיירים בבתי אבות, הבאים בתור אחריהם יהיו אזרחים מבוגרים. ראש הממשלה, בוריס ג'ונסון, אמר כי "עלינו קודם לנווט את דרכנו דרך חורף קשה" של הגבלות, כדי למתן את התפשטות המגפה,לפני שיהיו מספיק מנות חיסון לכלל האוכלוסייה.

מנכ"ל פייזר, אלברט בורלה כינה את החלטת הרשויות הבריטיות "רגע היסטורי". לדבריו, "המוקד שלנו כעת הוא להתקדם, באותה רמה של דחיפות ובטיחות, כדי שנוכל לספק חיסון באיכות גבוהה לכל רחבי העולם".

על פי הסכם עליו חתמה עם ממשלת ישראל בחודש שעבר, התחייבה פייזר לספק לישראל 8 מיליון מנות חיסון בשנים 2022-2021, החל מינואר הקרוב. הסכם זה מצטרף להסכמים שחתמה ישראל עם חברת מודרנה, עם חברת ארקטורוס (שנמצאת בשלב פחות מתקדם בניסוי), וכן לשותפות במיזם של ארגון הבריאות העולמי Covax לאספקה משותפת של חיסונים בין מספר מדינות.

משרד הבריאות הודיע כי חתם גם על  הסכם לרכישה עתידית של חיסונים מחברה נוספת – אסטרהזניקה הבריטית. בנוסף מפתחת ישראל חיסון משלה במכון הביולוגי בנס ציונה, שנמצא כעת בשלב התחלתי של ניסוי על בני אדם.