הסתדרות המעו״ף מאיימת להשבית את מערך הסייעות בבתי הספר של חופשת החנוכה, בשל סירוב  מרכז השלטון המקומי להגדיל את שכר הסייעות במסגרת גמול לעבודה בחופשה.

יו"ר הסתדרות המעו"ף, גיל בר-טל (צילום באדיבות ההסתדרות)

במכתב שנשלח הערב למרכז לשלטון מקומי, הזהיר יו"ר הסתדרות המעו״ף, גיל בר-טל, שהסתדרות המעו״ף לא תשלח לעבודה את הסייעות לקייטנות חופשת החנוכה של משרד החינוך בטענה לפגיעה בתנאי העבודה.

על פי טענת ההסתדרות, המרכז לשלטון מקומי מסרב להתחייב להעסיק את כלל הסייעות בכל הרשוית בתנאים מטיבים, עליהם הסכימו הצדדים בשנים קודמות. ״יש תגמול על זה שעובדים בחופשות״ אמר בר-טל ל׳דבר׳. ״אין סיבה שסייעות יופלו כאשר משרד החינוך והאוצר הבטיחו לשפות את העיריות בהוצאות״.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

במידה והשלטון המקומי לא ייכנס למשא ומתן מול ההסתדרות עוד היום (חמישי), הסתדרות המעו״ף צפויה להודיע לסייעות לא לצאת לעבודה ברשויות המקומיות.

השלטון המקומי כבר הסכים בעבר על תנאי השכר

על פי ההסכמות אליהם הגיעה הסתדרות המעו״ף עם השלטון המקומי בשנים קודמות, סייעות אשר יצאו לעבוד בבתי הספר של חופשת החנוכה, קיבלו תוספת שכר בגובה 37 שקלים לשעה, כך שתוספת התשלום על חמשת ימי בית הספר של חנוכה עמדה על 1,100 שקלים (השכר השעתי של סייעת בשגרה הוא 45-35 שקלים, תלוי בוותק). בנוסף לכך, לסייעות ותיקות שביקשו שלא לצאת לעבודה, התאפשר לא לעבוד.

תכנית קייטנת החנוכה ״בתי הספר של החגים״ אושרה על ידי שרי האוצר, החינוך ויו״ר השלטון המקומי בסוף השבוע הקודם. על פי התכנית, בתי הספר ייפתחו למשך 5 ימים במהלך חופשת החנוכה וחופשת החורף הקרובות. התכנית נועדה לספק רצף חינוכי וחברתי לתלמידים לנוכח הסגר הממושך, לצד תמיכה מיוחדת במשק לאור משבר הקורונה.

בהסתדרות המעו״ף טענו שלא התכוונו להביא את העניין לכדי סכסוך, אך לטענתם השלטון המקומי נממע מלחתום על הסכם, הדומה להסכמים של השנים הקודמות, ודרש לכלול סעיף אשר היה מאפשר לעיריות לא לשלם את מלוא התגמול הנקוב בהסכם. "ההסתדרות לא תתן יד לאפליה בין סייעות לסייעות, אין סיבה שסייעת תקבל תשלום מופחת על אותה העבודה רק בגלל שבעיר מסוימת יחליטו לא לשלם לה".

תגובת מרכז השלטון המקומי: "מדינת ישראל מקצה מעל ל- 1,000 ש״ח כתוספת לשכר סייעות ברשויות שהצטרפו לתכנית, בעבור עבודתן במהלך 5 הימים בחנוכה.

"זאת, בכדי לאפשר להורים ולמשק לתפקד ולילדים להמשיך את רצף המסגרות. מרכז השלטון המקומי מצר על כך שיש מי שמתעקש להכשיל את ההליך ולגרום לשיתוק המשק, אך ימשיך לקיים מו"מ במטרה להגיע להבנות במהרה".