27 בני אדם נעצרו אמש (מוצ"ש) בחשד להפרות סדר במהלך הפגנה מול מעונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים. ההפגנה, בהשתתפות אלפי בני אדם, נערכה זה השבוע ה-24. היא החלה בכיכר פריז הסמוכה למעון רה"מ ברחוב בלפור, וכשמספר מפגינים ניסו לצאת מהכיכר החלו עימותים עם השוטרים במקום. בהפגנה בסביון נדרס מפגין למוות על ידי רכב, ומבדיקת ראשונית של המשטרה עולה כי מדובר בתאונת דרכים.

המפגינים בירושלים מחו על התנהלותו של נתניהו במשבר הקורונה וטוענים כי לאור ההליך הפלילי בו הוא נתון אין הוא יכול להמשיך ולכהן בתפקידו. הם זעמו גם על הסרת הפסל "גיבור ישראל" באישון לילה, שאותו פיסל האמן איתי זלאיט והובא במיוחד להפגנה. הם טענו כי מדובר ב"פעולה כוחנית וניסיון השתקה לדיכוי המחאה".

הפגנת מחאה בבלפור , 5 בדצמבר 2020 (צילום: אוליבר פיטוסי/פלאש 90).

הפגנת מחאה בבלפור , 5 בדצמבר 2020 (צילום: אוליבר פיטוסי/פלאש 90).

הפגנת מחאה בבלפור , 5 בדצמבר 2020 (צילום: אוליבר פיטוסי/פלאש 90).

בפסל שהוצב בשישי בכיכר פריז נראית דמותו של מפגין שצולם בשיא המחאה כשהוא מחזיק דגל ישראל, בזמן שזרם מים אדיר מתותח מים של המשטרה פוגע בו. הפסל עשוי ברונזה במשקל 6 טונות, ומתנשא לגובה של 5.5 מטרים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בשעת לילה מאוחרת בשישי הגיעו שוטרים למקום כדי לפנות את הפסל בעזרת מנוף. האמן שיצר אותו, איתי זלאיט, קשר עצמו לפסל בניסיון למנוע זאת – אך פונה בכוח על ידי השוטרים. הוא עוכב ובהמשך שוחרר.

מפגין נדרס למוות בסביון

מפגין כבן 80, תושב סביון, נהרג מפגיעת רכב במהלך הפגנה במקום. לפי הודעת המשטרה, הוא נפגע בזמן שחצה כביש, ופונה לבית החולים שיבא בתל השומר, שם נקבע מותו. בוחני התנועה של המשטרה בודקים את נסיבות התאונה, ובמשטרה הדגישו כי נהג הרכב המעורב במקום ו"אין מדובר בפגע ברח ולא עולה חשד לפגיעה מכוונת".