בהודעה מיוחדת לתקשורת, אישר הערב (חמישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראל ומרוקו הגיעו להסכמה על כינון מחדש של יחסים דיפלומטיים מלאים, בתיווכו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.

נתניהו: "ההסכם עם מרוקו הוא אור גדול נוסף של שלום. בין מרוקו וישראל יש יחסים מיוחדים. כולם מכירים את היחסים המיוחדים של מרוקו עם היהודים בה. מאות אלפי היהודים שעלו ארצה ממרוקו מהווים גשר בין המדינות, זה היסוד עליו אנו בונים את השלום הזה.

"נקים מחדש משרדי קישור בישראל ובמרוקו ונפעל לכונן יחדים דיפלומטיים מלאים. נפעיל קו תעופה ישיר, וזה יתן עוצמה נוספת לקשר הזה. יהיה כאן שלום חם מאוד.יש לנו שלום והוא כבר מנצח"

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע מוקדם יותר הערב בציוץ בטוויטר על כינון יחסים דיפלומטיים מלאים בין ישראל ומרוקו. הודעת טראמפ הגיעה שבועות ספורים לפני עזיבתו את הבית הלבן. לדברי הנשיא מדובר ב"פריצת דרך היסטורית לקראת שלום במזרח התיכון".

אם אכן תצא לפועל העסקה, מרוקו תהיה המדינה הערבית הרביעית המכוננת יחסים עם ישראל בחודשיים האחרונים, לאחר איחוד האמירויות, בחריין וסודן.

בין ישראל ומרוקו התקיימו יחסים דיפלומטיים מלאים בעבר. הם כוננו לאחר הסכם אוסלו ב-1995, ונותקו על ידי מרוקו בעקבות האינתיפאדה השנייה ב-2000.

רה"מ ושר הביטחון, יצחק רבין עם שר החוץ, שמעון פרס בביקור בארמון המלכותי ברבאט אצל מלך מרוקו, חסן ה-2. ה-14 בספטמבר 1993 (AP Photo/Nati Harnik)

הנשיא צייץ גם כי מרוקו הכירה בעצמאות ארה"ב כבר ב-1777, במהלך מלחמת העצמאות האמריקאית, ועל כן הולם שארה"ב תכיר בריבונות המרוקאית במערב הסהרה. בכך רמז טראמפ לפרטי ההסכם המסתמן.

על אף ניתוק היחסים הדיפלומטיים, לישראלים התאפשר לאורך השנים לבקר במרוקו כתיירים.