דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שבת י"ט בתשרי תשפ"ב 25.09.21
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
מגזין דבר

מחאה / בזעם ובתקווה: נשות פולין כובשות את הרחובות במחאה נגד החוק האוסר על הפלות

מפגינה ושוטר באחת ההפגנות נגד החוק הפולני האוסר על ביצוע הפלות, וארשה. "המהפכה החברתית כבר מתרחשת" (צילום: AP Photo/Agata Grzybowska)

פסיקת בית המשפט בפולין כי הפלות במדינה אסורות, גם במקרים בהם לעובר אין סיכויי הישרדות, הציתה מחאה המונית בהובלת קבוצת האקטיביסטיות 'שביתת הנשים' | המפגינים מאשימים את מפלגת השלטון בניצול הקורונה לצרכיה: "הם עשו זאת דווקא ברגע הקריטי הזה, כשכולם מפחדים מהמגפה"

קרולינה מיקואלה כבר חשפה בעבר את החזה שלה במחאה על כך שהממשלה הימנית של פולין ניסתה לראשונה לצמצם את זכותן של נשים במדינה לבצע הפלות. השחקנית והזמרת עמדה כשפניה ושדיה צבועים בצבעי הדגל הפולני, וידה המאוגרפת מונפת מעלה במחאה.

כשהרשויות ניסו שוב, באוקטובר השנה, להחיל איסור כולל על הפלות, התפשטה מיקואלה פעם נוספת יחד עם חברה למאבק, הניפה אצבע משולשת, ונעמדה על גג מכונית במרכז צומת סואן בוורשה.

קרולינה מיקולה, פעילה במחאה נגד החוק האוסר על הפלות. "אם אני רוצה לעמוד עירומה מול אנשים, אעשה זאת, כי זו הבחירה שלי" (צילום: AP Photo/Agata Grzybowska)

"גוף האישה הוא שדה קרב פוליטי", אמרה הצעירה בת ה-32 בראיון ל-AP בדירתה בוורשה. "המחאה שלי ביטאה את העובדה שאעשה עם הגוף שלי מה שאני רוצה. אם אני רוצה לעמוד עירומה מול אנשים, אעשה זאת, כי זו הבחירה שלי".

"ירדו לי המים, אני יולדת מהפכה"

המחאה בה משתתפת מיקאולה פרצה לאחר שבית המשפט החוקתי של פולין, בו שולטת הגמוניה של נאמני מפלגת השלטון השמרנית, פסק ב-22 באוקטובר כי הפלות במדינה הן אסורות, גם במקרים של מומים מולדים בעובר, ואף במקרים בהם לעובר אין כל סיכויי הישרדות. עוד קודם לכן התבלטה פולין כאחת המדינות האירופאיות עם חוקי ההפלות הנוקשים ביותר, ומשמעות הפסיקה החדשה היא למעשה שהפלות במדינה יתאפשרו רק במקרים של היריון כתוצאה מאונס, מגילוי עריות או במקרה של סכנה לחיי האישה.

ירוסלב קצ'ינסקי, מנהיג מפלגת השלטון והפוליטיקאי החזק בפולין, אמר כי הוא רוצה שאפילו עוברים בלי כל סיכוי לשרוד יוולדו, על מנת שאפשר יהיה להטביל אותם, להעניק להם שם, ולהביאם לקבורה. זעמן של הנשים הפולניות, וכן של רבים מהגברים הפולנים, עורר את תנועת המחאה הגדולה ביותר בפולין בעשורים האחרונים, ולמעשה מאז נפילת הקומוניזם במדינה.

מפגינות פולניות עוטות מסכות עם סמל המאבק נגד החוק האוסר על הפלות בהפגנה בוארשה (צילום: AP Photo/Agata Grzybowska)

המפגינים שיבשו תחילה את המיסות בכנסיות, כשהם צועקים גסויות על הכמרים, ומרססים את מספר 'מוקד הסיוע להפלות' על חזית הכנסיות, טקטיקות שנזנחו ברובן לאור תגובת הנגד החריפה שעוררו בחברה הפולנית שרובה מסורתית וקתולית. ההפגנות עברו לרחובות ולא שכחו גם נוכח מגפת הקורונה וניסיונות הממשלה לעצור אותן.

אישה עומדת מול שוטרים באחת ההפגנות נגד החוק הפולני האוסר על ביצוע הפלות בווארשה (צילום: AP Photo/Agata Grzybowska)

"ירדו לי המים, אני יולדת מהפכה", נכתב באחד השלטים בצעדת המחאה שהתקיימה בוורשה ב-18 בנובמבר. שר הפנים במדינה הזהיר לאחרונה כי הממשלה לא תסבול "מהפכה כוחנית נגד המוסדות החוקתיים של פולין", והמשטרה החלה לעצור יותר ויותר מפגינים, ובמקרים מסויימים להשתמש גם בכוח ובגז מדמיע.

על רקע התסיסה החברתית והמחאה, בחרה הממשלה שלא ליישם את פסיקת בית המשפט, והחלה לדון בגיבוש הצעת חוק חדשה ומרוככת, אך פעילות זכויות הנשים טוענות כי בשטח, בתי החולים כבר מסרבים לבצע הפלות, גם של עוברים פגועים ביותר.

"הממשלה מנסה לשלוט בגופנו"

לנינה מיצ'ניק בת ה-21, סטודנטית לערבית ופילוסופיה, נראה הניסיון של מפלגת השלטון לאסור הפלות בעיצומו של משבר עולמי, אכזרי מעל ומעבר לכל מידה. "הם עשו זאת ברגע הקריטי הזה, כשכולם מפחדים מהמגפה", אמרה, ותיארה את תחושת השבר והבדידות שחשה כשנודע לה על ההחלטה. "הם תפסו אותנו ברגע הכל כך רגיש הזה. בגלל זה אנחנו כל כך כועסות". בגלל הקורונה נתקעה בבית, ונאלצה לעצור את אימוני האיגרוף שהיא כל כך אוהבת. עם פרוץ המחאה, חזרה להתאמן והצטרפה גם לקבוצה שמאבטחת את ההפגנות מפני בריונים מהימין הקיצוני.

נינה מיצ'ניק: "הם תפסו אותנו ברגע הכל כך רגיש הזה. בגלל זה אנחנו כל כך כועסות" (צילום: AP Photo/Agata Grzybowska)

ההפגנות האחרונות מושכות את הנוער הפולני להתעוררות פוליטית, אבל גם הדור המבוגר לוקח חלק. מובילות אותן קבוצת האקטיביסטיות 'שביתת הנשים', וגם גברים רבים הצטרפו. המאבק נגד חוקי ההפלות נתפס כמאבק לזכויות אדם, ועל עצם הדמוקרטיה הפולנית. אם בעבר הובילו את הדיון על זכויות האדם במדינה פעילי זכויות להט"ב שהוקעו לא אחת על ידי מנהיגי הממשלה והכנסייה כאיום על התרבות הפולנית וערכי המשפחה, התרעומת הנוכחית נשזרת למאבק גדול יותר, וגוברות הקריאות להפלת הממשלה. דגלי הגאווה הצבעוניים מתנוססים בכל ההפגנות.

גייב וילצ'ינסקה (19) השתתפה השנה בעצרת למען זכויות להט"ב, לתמיכה במאבק לצדק גזעי בארה"ב ולמאבק נגד אלימות מינית. עמדותיה התעצבו בעקבות אונס ששרדה בעצמה. היא מזדהה כלסבית וכאדם א-בינרי, וזומנה כבר חמש פעמים לבתי משפט בגין פעילותה במחאה הנוכחית.

גייב וילצ'ינסקה. בלילות היא מרססת על קירות כתובות כמו: 'הרחם שלנו היא אינה ארון קבורה'" (צילום: AP Photo/Agata Grzybowska)

ולצ'ינסקה נוהגת להפגין נגד מה שהיא מגדירה כ"נסיונותיה של הממשלה לשלוט בגופנו", כשהיא לבושה תלבושת אדומה שנתפרה ביד. היא הצטרפה לקבוצה שמרססת גרפיטי בלילות על קירות העיר עם מסרים כמו 'הרחם שלנו איננו ארון קבורה' ו'הפלות הן זכות, לא טובה'.

ההשראה: המחאה בבלארוס

ברבים מהראיונות, מציינים המפגינים כי הם חשים קשר וזיקה למחאה בבלארוס השכנה נגד הרודן אלכסנדר לוקשנקו, שם התייצבו הנשים בחזית המאבק. ההחלטה לקיים הפגנות אחת לשבוע ולא בכל יום למשל, מסבירה מיקולה, נעשתה בהשראת המאבק הבלרוסי, במטרה למנוע את השחיקה המהירה של הפעילים.

הפגנה בווארשה. "הומואים עומדים יחד עם נשים" (צילום: AP Photo/Agata Grzybowska)

המודעות למגמות העולמיות במאבק שבין כוחות דמוקרטיים לכוחות סמכותניים, הביאה רבים מהמוחים להתעודד גם מבחירתו של ג'ו ביידן לנשיא ארה"ב. מיקולה אמרה שהיא מקווה שפולין בפתח לידתה של חברה חדשה וטובה יותר, ושהיא מתחזקת ממראה הצעירים הרוקדים ברחובות במהלך המחאה וההזדהות שלהם אלו עם אלו. לא משנה מה יהיו ההשלכות הפוליטיות ארוכות הטווח, היא בתחושה שהן מנצחות, "המהפכה החברתית כבר מתרחשת".

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
עוד על מגזין דבר:
"האיגודים בגרמניה עוד זוכרים למנהיג ה-SPD את המהפך הניאו ליברלי"
רמאים קטנים במגפה גדולה
"אנחנו באמת משפחה פה"
תגובות