אחרי ארבע מדינות מוסלמיות, ישראל מכוננת יחסים דיפלומטיים מלאים עם ממלכת בהוטן שבדרום מזרח אסיה. בטקס שנערך היום (שבת) במעונו של שגריר ישראל בדלהי חתמו ישראל ובהוטן, על כינון יחסים דיפלומטיים מלאים.

שר החוץ גבי אשכנזי שוחח לפני שבוע עם עמיתו מבהוטן טנדי דורג'י והשניים סיכמו על כינון היחסים. אין להודעה זו קשר ישיר ל"הסכמי אברהם" – הנורמליזציה עם איחוד האמירויות, בחריין, סודן ומרוקו. משרד החוץ מקיים עם הממלכה קשר באמצעות אגף מש״ב ובישראל משתתפים סטודנטים מבהוטן בחונכויות חקלאיות בארץ.

חתימת ההסכם על כינון יחסים דיפלומטיים בין ישאל לבהוטן (צילום: שגרירות ישראל בניו דלהי)

"ברצוני להודות לממלכת בהוטן ולברך על החלטתה לכינון יחסים דיפלומטיים מלאים עם ישראל", אמר שר החוץ גבי אשכנזי. "החלטה זו היא אבן דרך בהעמקת קשרי ישראל במרחב אסיה. אני מזמין את ידידי, שר החוץ דורג'י, לבקר בישראל לקידום שיתופי פעולה בין המדינות. כולי תקווה שכבר בשנה הקרובה נארח בירושלים גם את מלך בהוטן לביקור ממלכתי ראשון מסוגו".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

ראש הממשלה, בנימין נתניהו אמר: "אני מברך על כינון היחסים בין ישראל לבהוטאן שהם פרי נוסף של הסכמי השלום. אנו נמצאים במגעים עם מדינות נוספות שרוצות להצטרף ולכונן עמנו יחסים". שר הביטחון, בני גנץ: "מברך על כינון היחסים הדיפלומטיים המלאים עם בהוטן. זוהי עוד עדות להתפתחויות החיוביות במערך יחסי החוץ של ישראל שמוביל משרד החוץ בראשותו של גבי אשכנזי בחודשים האחרונים".

בהוטן (צילום: Khanthachai C/ Shutterstock)

בהוטן (צילום: Passaree Laichuthai/ Shutterstock)

בהוטן, הגובלת בהודו ובסין, שוכנת בלב הרי ההימלאיה ומהווה אחד היעדים התיירותיים היפים בעולם. לבהוטן יחסים דיפלוטיים מלאים עם 53 מדינות בלבד והיא זו שהעניקה לעולם את "מדד האושר". במדינה המכונה "ארץ הדרקון והרעם" ישנם 750 אלף תושבים.