יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי, יו"ר פורום העצמאים בהסתדרות רמי בז'ה, ויו"ר לשכת יועצי המס ירון גינדי מבקשים מנשיא המדינה ושר המשפטים לתת "חנינת קורונה" לאזרחים שנקלעו למשבר כלכלי בעקבות המגיפה.

במסגרת חנינת הקורונה מוצע בין היתר לאפשר לחייבים לפרוס חובות להוצאה לפועל ולדחות חובות למדינה.

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד (צילום: אגף דוברות ההסתדרות)

עיקרי ההמלצות במסגרת "חנינת הקורונה":

  • מחיקת רישום שלילי בדירוג האשראי לחייבים בהוצאה לפועל.
  • פריסת חובות בתיקי הוצאה לפועל ודחייה של חובות למדינה.
  • הפחתה של 50% מהחובות של האזרחים למדינה בעיקר בתיקי קנסות.
  • חובות למדינה ישולמו ללא ריבית וללא כפל קנס.
  • ביטול עיכוב יציאה מהארץ לחייבים עד 200 אלף שקל.
  • ביטול עיקול רכוש בבית מגורים לחייבים עד 100 אלף שקל.

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד: ״מגפת הקורונה פגעה קשות במשק, בריאותית וכלכלית. עשרות אלפי עסקים נסגרו, ולצערי אנחנו עוד לא רואים את הסוף. רבבות ישראלים נקלעו למצוקה כלכלית שלא באשמתם, ונותרו עם חובות כבדים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

״מחובתנו לסייע להם כדי שיוכלו לעמוד על הרגליים ולחזור לפעילות יצרנית בהקדם האפשרי. במכתב ששלחנו היום לנשיא המדינה ולשר המשפטים כלולים כמה רעיונות ודרכי פעולה שיוכלו לעזור לאותם אנשים ולכלכלה כולה, וכולי תקווה שהם ייצאו לפועל״.

עו"ד אבי חימי, יו"ר לשכת עורכי הדין (קרדיט: דוברות לשכת עורכי הדין)

נוסף לחובות הכספיים שעליהם להשיב, מציינים החתומים על המכתב, על אותם בעלי עסקים "לשאת את הכתם הנלווה לאירוע זה, וכן לשאת בסנקציות שונות". חייבים בהליכי פשיטת רגל עלולים להתמודד בין היתר עם עיכוב יציאה מהארץ, פיקוח על ידי נאמן, איסור שימוש בכרטיסי אשראי, הפיכה ללקוחות מוגבלים בבנקים ואיסור על הקמת חברה חדשה.

במכתב המשותף שהגישו, קוראים הארבעה לנשיא ריבלין לשקול בחיוב את בקשתם להעניק "חנינת קורונה" עבור "רבבות אזרחים שבסך הכול רוצים להמשיך ולשקם את חייהם", וזאת במקביל למאמציהם להחזיר את הכספים שעליהם להשיב.

שר המשפטים, ח"כ אבי ניסנקורן (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)