איש התאטרון והמפיק יעקב (יענק'לה) אגמון מת הבוקר (רביעי) בבית החולים שיבא בתל השומר בגיל 91. הלווייתו תיערך מחר בשעה 12:00 בבית הקברות בקיבוץ שפיים, בהתאם למגבלות הקורונה.

נשיא המדינה ראובן ריבלין ספד לו: "יענק'לה אגמון איננו. מנהל התיאטראות האגדי, האיש שלא הסכים להשתעמם והמראיין הנפלא של 'שאלות אישיות,. אגמון יצר ואצר עבורנו פסיפס היסטורי-תרבותי ישראלי שיישאר איתנו לדורי דורות. בשדרת הכוכבים של השמיים יש אחד על שמך, יענקל'ה. לך והטבע בו את כפות ידיך. גילה והמשפחה, כל אהבתנו לכם".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

שאלות אישיות- גילה אלמגור עם יעקב אגמון – HOT

מה קורה כשהחיים מהמסך הגדול נפגשים עם המציאות? אחרי 55 שנה, הזוג הראשון של התאטרון פותח הכל בראיון מלב אל לב מאחורי המיקרופון."שאלות אישיות- גילה אלמגור עם יעקב אגמון" | ראשון, 21.01, בשעה 21:00 | ערוץ HOT8| וחינם ב HOT VOD| הוט תקשורת HOT

Posted by HOT8 on Sunday, January 21, 2018

שר התרבות והספורט חילי טרופר אמר : "הצטערתי לשמוע על מותו של יעקב אגמון ז"ל, ענק תרבות ישראלי ומבכירי עולם התיאטרון. יעקב, זוכה פרס מפעל חיים בטקס פרסי התיאטרון הישראלי ומנכ"ל תיאטרון הבימה לשעבר, היה בין גדולי המפיקים והבמאים בישראל. עשרות יצירותיו ייזכרו לדורות והשפעתו על התרבות בישראל תלווה אותנו שנים רבות. ליבי עם גילה אלמגור אגמון ובני המשפחה על לכתו. יהי זכרו ברוך".

מתיאטרון הבימה נמסר: "התיאטרון הלאומי הבימה עוטה אבל על מותו של יעקב אגמון שכיהן כמנכ"ל התיאטרון בין השנים 2005-1995 ובעלה של שחקנית 'הבימה' הדגולה, גילה אלמגור אגמון, שתיבדל לחיים ארוכים".

"איבדנו היום את אחד מעמודי התווך של התרבות בישראל", נמסר מאיגוד אמני ישראל, "הרבה מחברינו האמנים באמ"י חייבים לו את דרכם ואת הצלחתם. אגמון לא היה רק מפיק ענק אלא גם איש אמנות, ובכל מה שנגע תמיד הייתה יצירתיות ברמה גבוהה. הייתה לו טביעת אצבע ייחודית ומקורית אשר ללא ספק תחסר לנו מאוד". יענקל'ה מנדל, יו"ר אמ"י, הוסיף: "הכרתי את האיש בתפקידיי השונים ותמיד הרגשתי שותף נאמן, ובשבילי היה מורה דרך. כולנו מחבקים ומשתתפים בצערה הכבד של חברתינו גילה אלמגור ובצער המשפחה, מורשתו תהיה נר לרגלינו תמיד"

אגמון נולד בפולין ב–1929, ובגיל ארבע עלה לארץ. היה חבר בתנועת "השומר הצעיר" והגיע לקיבוץ הראל, שם החל את פעילותו כמפיק אירועים. ב–1958 היה בין מפיקי חגיגות העשור הראשון של מדינת ישראל. באותה השנה החל אגמון לכהן גם כמנכ"ל התיאטרון הקאמרי. הוא כיהן בתפקיד ארבע שנים.

ב–1962 יצא לארצות הברית ללימודים והיה במשך שנתיים יועץ לקרן התרבות אמריקה ישראל. בשנות ה–60 פגש את גילה אלמגור. השניים התחתנו ב–1963. לשניים בת מאומצת.

ב–1964 הקים את "תיאטרון בימות" וב–1966 עלתה בו ההצגה הראשונה, "לבלוב האהבה", שנכשלה בקופות. התיאטרון התאושש ובשנים הבאות המשיך להעלות הצגות ובהן "הזוג המוזר" ו"בוסתן ספרדי". ב–1972 נסגר התיאטרון.

ב–1978 היה אגמון ממקימי בית ליסין כחלק מההסתדרות וניהל אותו שמונה שנים. בין ההצגות שהועלו בתקופתו: "אחרון הפועלים", "ילדי הכרך", "טנזי", ו"קשר אייר". אגמון גם הקים חברה פרטית להפקות, "בימות 2000", שעמה יזם מ–1990 ואילך את פסטיבל הצגות היחיד "תיאטרונטו". בשנים 1992 עד 1994 היה המנהל האמנותי של פסטיבל עכו.

אגמון, השאיר אחריו אישה, השחקנית גילה אלמגור, ושני ילדים, נכדים ונינים. השבעה תתקיים בבית משפחת אגמון אלמגור – רחוב ארנון 22, תל אביב, בין השעות 13:00-10:00 ובין השעות 21:00-17:00.