הקהילות היהודיות והמוסלמיות בבלגיה עתרו לבית הדין לצדק של האיחוד האירופי במחאה על איסור השחיטה הכשרה שהוטל במדינה, אך זה דחה את עצירתם.

הדיון בבית הדין של האיחוד האירופי החל ביולי, לאחר ששתי מחוזות בבלגיה חוקקו חוק הדורש לתת מכת חשמל לבעלי חיים לפני שחיטתם באופן שנוגד את ההכלה.

פסק הדין עורר תרעומת בקרב יהודים בבלגיה והרב הראשי במדינה, הרב אברהם גיגי, החבר בוועידת רבני אירופה, אמר: ""זו אפליה שנודף ממנה ריח רע של אנטישמיות. במידה ובית המשפט לחוקה בבלגיה יאמץ, כצפוי, את ההחלטה – נעתור לבית המשפט הגבוה לצדק בשטרסבורג".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

משרד החוץ: "בית הדין לצדק של האיחוד האירופי נתן היום יד לאיסור בפועל של שחיטה כשרה בבלגיה, ובכך העביר מסר קשה ליהדות אירופה כולה. מעבר לעובדה שההחלטה פוגעת בחופש הפולחן והדת באירופה, שהוא ערך ליבה של האיחוד האירופי, היא מאותתת לקהילות היהודיות שאינן רצויות באירופה".

המאבק בין זכויות בעלי החיים לבין חופש הדת בא לידי ביטוי במדינות רבות ביבשת אירופה. במדינות שונות מתנהלים מאבקים שונים על היכולת לקיים שחיטה כשרה. באיחוד עצמו קיימת רגולציה הקובעת שאסור לשחוט בעל חיים בלי לבצע הימום מוקדם, לרוב על ידי מכת חשמל. למרות זאת הותר לחרוג ממגבלות אלו בשל סיבות דתיות – בשר כשר ליהודים וחלאל למוסלמים.