ברוב של 7 תומכים מול 5 מתנגדים, אישרה ועדת הכנסת לקריאה ראשונה את ‏הצעת חוק-יסוד: הכנסת (תיקון – הוראות לעניין תקציב בשנת בחירות).

הוועדה התכנסה היום (שני) לדיון ‏הצעת חוק-יסוד: הכנסת (תיקון – הוראות לעניין תקציב בשנת בחירות). הדיון נסוב סביב פשרת גנץ-נתניהו, לפיה תקציב 2020 יאושר עד לתאריך 21 לדצמבר, ואילו תקציב 2021 יאושר עד ה-5 בינואר. כישלון באישור התקציבים במועדים המדוברים יביא על פי ההצעה להליכה לבחירות בתאריך 23 למרץ 2021.

במענה לטענת ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד-תלם) כי שינוי החוק דורש תמיכה של 80 חברי כנסת, השיבה היועצת המשפטית של הוועדה עו"ד ארבל אסטרחן כי הצעת החוק מצריכה רוב רגיל מכיוון שהחוק אינו משוריין. רק סעיף ממשלת החילופין משוריין והוא דורש רוב מיוחד. ח"כ טופורובסקי הודיע שיעתור לבג"ץ.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, עו"ד אורלי עדס, התריעה שבלוחות הזמנים העולים מהפשרה לא תוכל הועדה להיערך לבחירות במועד שנקבע: "אם אכן ייערכו בחירות יהיו לנו 76 ימים למערכת בחירות הכי מורכבת שהייתה לנו אי פעם. זה אינו זמן מעשי. זו לא יכולת מקצועית אלא זה בלתי אפשרי. אם לא נתחיל לעבוד מידית ולא יהיו לנו 90 ימי עבודה, יש סכנה לקיום הבחירות כהלכה כפי שאנחנו מצפים". עדס ביקשה להוסיף להצעת החוק סעיפים שיאפשרו לוועדת הבחירות להתחיל באופן מיידי בהיערכות, לרבות העברת תקציב של 60 מיליון שקלים.

על פי ממלא מקום היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד שגית אפק, תקציב ועדת הבחירות צריך להגיע לאישור ועדת הכספים. היא הציעה שוועדת הבחירות תגיש לוועדת הכספים תקציב לאישור כיוון שוועדת הכנסת לא מוסמכת לאשר תקציב לוועדת הבחירות.

ממלא מקום יו"ר הוועדה ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה): "תתכנסו בדחיפות ותכינו הצעת תקציב. מירב הסיכויים שהבחירות ייערכו בתאריך 23 במרץ 2021".