ברית קובקס, שמטרתה להבטיח חיסוני קורונה איכותיים למדינות עניות, הודיעה כי הזמינה שני מיליארד מנות של חיסונים. החיסונים צפויים להגיע דרך קובקס ל-92 מדינות עניות החל מהשבועות הקרובים. בהודעה שפרסמה הברית ביום שישי האחרון נאמר כי כל 190 המדינות שנרשמו לקרן קובקס כתורמות או כנזקקות יזכו לגישה לחיסונים כבר במחצית הראשונה של 2021, כשהמדינות הראשונות, אלה שיראו נכונות רגולטורית וביצועית, יקבלו חיסונים כבר ברבעון הראשון.

"ההכרזה הזו מציעה את המסלול הברור ביותר לסיום השלב הקטלני של המגפה תוך הגנה על האוכלוסיות הפגיעות ביותר בעולם", נכתב בהודעה שפורסמה ברשתות התקשורת הבינלאומיות בסוף השבוע. מזכ"ל ארגון הבריאות העולמי, תאודרוס אדהנום גברה-יסוס, אמר כי ההודעה של קובקס היא "חדשות נפלאות ואבן דרך לבריאות העולמית".

'ברית קובקס' (COVAX) הוקמה באפריל על-ידי ברית החיסונים 'גבי' (Gavi), 'ארגון הבריאות העולמי' (WHO) ו'הקואליציה לחדשנות במוכנות למגפות' (CEPI) – שלושה ארגונים בינלאומיים ותיקים שהמטה שלהם יושב בשוויץ. 'ברית קובקס' ממומנת על-ידי מדינות, קרנות בינלאומיות כמו הבנק העולמי, וקרנות פרטיות כמו קרן מלינדה וביל גייטס.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

ההסכמים החדשים עליהם חתמה קובקס כוללים רכישת 170 מיליון מנות חיסון מתוצרת אסטרהזניקה, ומזכר הבנות לגבי אספקת 500 מיליון מנות חיסון מתוצרת ג'ונסון אנד ג'ונסון. בנוסף עורכת קובקס מגעים גם עם היצרניות מודרנה, פייזר, וביונטק.