הזמר והשחקן ליאור ייני הלך היום (שבת) לעולמו בגיל 84. ייני, היה חבר בלהקת התרנגולים ואחד הזמרים הבולטים בישראל בשנות השישים והשבעים. בנו הוא כדורגלן מכבי תל אביבי שרן ייני.

ייני נולד בקיבוץ אפיקים ועשה את שירותו הצבאי בחטיבת גולני. ב-1961 השתתף בהצגה "כנרת כנרת" של תיאטרון הקאמרי, וב-1963 הצטרף לתוכנית השנייה של להקת התרנגולים בניהולה ובהדרכתה של נעמי פולני. הלהקה התפרקה אחרי שתי תוכניות, וב-1966 הקימה פולני עם חלק מיוצאי התרנגולים את להקת "החמציצים" שבה היו חברים ייני, עליזה רוזן, דבורה דותן וצביקה גרטל.

ב-1968 גילם את התפקיד הראשי במחזמר המצליח "איי לייק מייק" בתיאטרון גיורא גודיק, בו שר במבטא אמריקאי את "מה צריך בסך הכל בן אדם" ואת "שיר הטרמפ". ב-1969 כיכב ב"הלוך הלכה החבריא", מופע של שירי מחאה רוסיים שתרגם מרוסית יעקב שבתאי. ייני שר את השיר המצליח ביותר מתוך המופע "בדומיה" מאת המשורר הרוסי יבגני יבטושנקו.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

ב-1969 הוציא ייני תקליטון עם השיר "היא יושבה לחלון" של ביאליק ללחן של דרורה חבקין. ב-1970 יצא האלבום הראשון שלו "תודה רבה", שכלל נוסף לשיר הנושא שירים כמו "את חכי לי ואחזור", "שיר הפרטיזנים", "ביום קיץ" והשיר במקצב הבוסה נובה "בואי לאילת".

ב-1972 שיחק ייני בתפקיד הראשי בסרטו של אברהם הפנר "לאן נעלם דניאל וקס?". בסרט הוא מגלם ישראלי יורד שהפך לזמר בארצות הברית, כשהוא חוזר ארצה הוא מחפש יחד עם חבריו ללימודים את מי שהיה "מלך הכיתה" ואליל הבנות. ייני גם שר את שיר הנושא בסרט, אגדה יפנית, שהלחין אריאל זילבר למילים של אהוד מנור.

ייני היה נשוי בעבר לבמאית להקת התרנגולים, נעמי פולני. בהמשך התגרש ממנה ונישא לאביבה אורשלום, איתה עבר לגור לצרפת. כעבור שמונה שנים חזר ייני לישראל. הוא חידש את הקריירה שלו בעיקר בתיאטרון. ב-1987 הופיע במחזמר עלובי החיים בתיאטרון הקאמרי בתפקיד המפקח ז'אבר לצידם של דודו פישר, ריקי גל ותיקי דיין.

שרן ייני (צילום: ההתאחדות לכדורגל בישראל)

אחרי חזרתו ארצה מצרפת, הכיר ייני את אחייניתה של פולני, רותי, שהפכה לבת זוגו לחיים, לשניים נולד בן, הכדורגלן שרן ייני.