הקונגרס האמריקאי הכריז על אשרור ניצחונו של ג'ו ביידן בבחירות לנשיאות. שעות לאחר ההסתערות של תומכי דונלד טראמפ הלילה (בין רביעי לחמישי) על בניין הקפיטול בוושינגטון הבירה, חודש הדיון.

ביידן חצה את רף האלקטורים הדרוש לניצחון – 270. בסופו של דבר הוא קיבל את 306 האלקטורים שבהם זכה בבחירות, לעומת 232 לטראמפ, שטען כל העת ללא ביסוס לזיופים בתוצאות. בעקבות ההחלטה אמר טראמפ: "למרות שאני חולק לחלוטין על תוצאות הבחירות, יהיה מעבר מסודר של השלטון ב-20 בינואר. נמשיך במאבק".

שוטרים עם אקדחים שלופים מול תומכי דונלד טראמפ שמנסים לפרוץ לאולם בית הנבחרים. (צילום: (AP Photo/J. Scott Applewhite

חיילי המשמר הלאומי של ארה"ב וכוחות משטרת וושינגטון פינו מאות מפגינים תומכי טראמפ שחדרו לבניין הקפיטול בוושינגטון ושיבשו את הדיון באישור נצחונו של ג'ו ביידן בבחירות לנשיאות.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

ארבעה בני אדם נהרגו במהלך הפינוי, שארך ארבע שעות, ו-52 נעצרו. טוויטר ופייסבוק השעו את חשבונותיו של הנשיא טראמפ, לאחר שפנה באמצעותם למפגינים, אך לא קרא להם לעזוב את ההפגנות. רק לאחר פרוץ המהומות, צייץ טראמפ בחשבון הטוויטר שלו בקריאה לתומכיו: "לתמוך במשטרת הקפיטול, כי הם בצד של המדינה שלנו" ו"הישארו שלווים".

תומכי טראמפ מתפרעים בתוך בניין הקפיטול (AP Photo/Manuel Balce Ceneta)

תומכי הנשיא דונלד טראמפ מנסים לפרוץ לבניין הקפיטול בוושינגטון. (צילום: AP Photo/John Minchillo)

הנשיא הנבחר ג'ו ביידן נשא נאום טלוויזיוני, בתגובה למהומות בבירה. "זו התקפה על לב הרפובליקה שלנו, על הדבר המקודש ביותר. אני רוצה להיות ברור: הכאוס לא משקף את אמריקה. זה מספר קטן של קיצוניים. זה חוסר שליטה וזה חייב להסתיים עכשיו. אני קורא לפורעי החוק האלה להתרחק".

עוד הוסיף: "למילים של נשיא יש משמעות. במקרה הטוב הן מעוררות השראה, במצב הגרוע הן הסתה. אני קורא לטראמפ לצאת לטלוויזיה עכשיו ולהגן על החוקה ולדרוש סיום של המצור הזה. העולם מסתכל עלינו. בארבע השנים הקרובות אנחנו צריכים לשקם את שלטון החוק".

"המטרה היא לאשר את שלטונה של הדמוקרטיה", אמר, "זה יום עצוב. דמוקרטיה היא דבר שביר, צריך לשמור עליה. ילדים צופים בטלוויזיה, תחשבו מה העולם כולו חושב עלינו".