מרבית עובדי חברת האשראי מקס יצאו לחמישה ימי הדממה במהלך השבועיים הקרובים – אך בית הדין ידון בהמשך בשאלה האם יקבלו בגינה שכר מלא כימי עבודה רגילים או שינוכו להם בגינה ימי חופשה, כך פסק היום (שבת) בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב .

בחברה מועסקים 1,450 עובדים, שרובם המוחלט יצאו להדממה באופן לא רציף: בימים ראשון וחמישי השבוע, ובשבוע הבא בימים ראשון, רביעי וחמישי.

ועד עובדי החברה וההסתדרות עתרו ביום שישי לבית הדין, באמצעות עורכי הדין כפיר זאב ויעל פז ווג, בדרישה לעצור את ההדממה שיזמה ההנהלה. בית הדין לעבודה קבע כי מדובר בנסיבות המאפשרות לכאורה לזכות את העובדים בפיצוי כספי, ככל שימצא בהמשך שבקשת הוועד מוצדקת.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"אנחנו מאמינים שאחרי שבית הדין ידון בדברים, הוא יקבע כי ימי החופשה צריכים להיות על חשבון ההנהלה" נכתב בהודעה ששלח הוועד בראשות רעות פבלוביץ' לעובדים. "אנחנו בהחלט ממליצים להנהלה, נוכח החלטת בית הדין, שתמנע מניכוי ימי החופשה מהמכסה ותמתין עד שבית הדין יחליט אם מותר לה לעשות את הצעד הזה, שלטעמנו הוא צעד אשר פוגע בעובדים בניסיון לחסוך כסף לחברה".

עוד הדגישו בוועד כי כבר ביום חמישי בערב, קראו להנהלת החברה להכנס עימם למו"מ בנושא זה, ובתנאי שתבטל את ההחלטה החד צדדים על ניכוי ימי החופשה. רק נוכח סירובה של ההנהלה לדון בנושא – נאלצו לפנות לבית הדין בנושא. "לצערנו ההנהלה החליטה שעובדי החברה הם קופת חיסכון, ואנחנו לא נסכים לכך. המאבק רק התחיל, ואם ההנהלה תעשה צעדים חד צדדיים נוספים, נשוב ונגיב בכל הכוח, כי ביחד אנחנו הכי חזקים".

על פי הודעת סמנכ"ל משאבי אנוש בחברה מקס גלעד קהת מיום חמישי, במידה והסגר יתארך מעל לשבועיים, ייתכן ותחליט החברה להוסיף ימי הדממה גם במהלך שבוע נוסף. כמו כן הבהיר המנכ"ל כי בכוונת החברה לנכות את ימי החופשה ממכסת הימים הצבורים של העובדים, ובכלל זאת על חשבון ימי חופשה עתידיים למי שאין לזכותו די ימי חופשה.

מהנהלת מקס נמסר: "החברה פועלת בהתאם להוראות ולהסכם הקיבוצי, לאור השפעת הסגר על המשק ושגרת העבודה. בחרנו שלא להוציא עובדים לחל"ת ולאפשר חופשה מרוכזת בעת הרגישה הזו".