נשיא ארה"ב הנבחר, ג'ו ביידן, קורא לאשר חבילת תמריצים נוספת בהיקף של טריליוני דולרים. ביידן, שהבטיח לבצע הרחבה תקציבית דרמטית החל מכניסתו לתפקיד בסוף החודש, הדגיש שוב אתמול (שישי) את חשיבותה של חבילת הסיוע וחבילת ההשקעות שהוא מתכנן לקדם בנוסף לזו שאושרה בקונגרס לפני מספר שבועות בהיקף של 900 מיליארד דולר.

ביידן אף הצהיר שוב, הפעם כנשיא נבחר, כי יש להעלות את שכר המינימום הפדרלי לרמה של 15 דולרים לשעה ובכך יישר קו עם הקריאה מצד גורמים במפלגתו ותנועת המחאה Fight For 15 הנאבקת מזה מספר שנים על העלאת שכר המינימום הפדרלי ואף נחלה מספר הצלחות לוקאליות.

"אנשים בשתי המפלגות כבר מכירים בכך שהגיע הזמן להעלות את שכר המינימום ל-15 דולר לשעה עבור העובדים האמריקנים. איש לא צריך לעבוד 40 שעות בשבוע, כפי שעושים כיום מיליוני אמריקנים, ועדיין להיות מתחת לקו העוני", אמר ביידן.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"צריך להוציא כסף, ועכשיו", אמר ביידן, שדיבר מביתו בדלוור. "החבילה כולה תהיה בהיקף של טריליוני דולרים. המטרה תהיה לשמור על הכלכלה מהתרסקות מוחלטת השנה. מצב הכלכלה מתדרדר מאד, ואנחנו צריכים להשקיע כמויות משמעותיות של כסף כדי לעזור לה לצמוח שוב".

על-פי הערכות של חברת דירוג האשראי מודי'ס, ההתחייבויות התקציביות של קמפיין ביידן מסתכמות בכ-4 טריליון דולר בקדנציה הראשונה. אלו כוללות תוספת לסיוע החירום למשק בעקבות משבר הקורונה, לרבות העלאת התשלומים הישירים לחשבונות האזרחים מ-600 ל-2,000 דולר, ובנוסף חבילת השקעות ירוקה.

עם זאת, ביידן לא התחייב להגביל את ההרחבה התקציבית לסכומים אלו ורמז שאם יהיה צורך, הוא לא יהסס לבצע הרחבות תקציביות נוספות. ביידן חזר שוב על הטענה שחבילות הסיוע שאישר הקונגרס האמריקאי עד כה, שמתקרבות ל-4 טריליון דולר, הן "מקדמה" לתמריצים שהוא מתכנן לבצע, וחזר על ההבטחה לשקול להגדיל את הסיוע עוד יותר, ככל שיידרש כדי להביא את המשק חזרה למסלול צמיחה. "אם לא נפעל עכשיו, המצב יחמיר עוד יותר, ויהיה עוד יותר קשה להיחלץ מהבור".

ביידן אמר את הדברים לאור העלייה במספר הנדבקים, ונתוני האבטלה הקשים שהתפרסמו בשבוע שעבר. על-פי הנתונים, המשק האמריקאי איבד 140,000 משרות בחודש דצמבר והירידה בשיעור האבטלה נבלמה ונעצרה על 6.7%, מה שמבליט את הצורך המיידי בחבילת סיוע נוספת.