ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים היום (רביעי) סיור בנצרת, במהלכו נשא נאום בבניין העירייה. בנאומו הודה נתניהו לראש העיר עלי סלאם, וטען כי אמירתו המפורסמת מיום הבחירות ב-2015, כי "הערבים נוהרים לקלפיות" הוצאה מהקשרה, וכוונה כנגד הצבעה לרשימה המשותפת, ולא כנגד זכותם של אזרחי ישראל הערבים להצביע.

ח"כ סודנוס סאלח (הרשימה המשותפת) במהלך ההפגנה בנצרת, 13 בינואר 2021 (צילום: מוחמד חליליה)

נתניהו הביע הערכה לעובדי מערכת הבריאות הערבים וציין כי: "לפני 4 שנים עשיתי משהו שלא עשו לפני, העברתי את החלטה 922 – החלטה להשקיע סכום עתק בחברה הערבית ובישובים הערבים – בתשתיות, בחינוך ברווחה, זה יותר ממה שהשקיעו כל ממשלות ישראל יחד מקום המדינה" ראש הממשלה הבטיח שבקרוב יביא החלטה על מלחמה בפשיעה בחברה הערבית לאישור הממשלה, ואמר שעד אז אישר עם שרי הפנים והאוצר "שימוש של לכל ראש רשות מקומית ב10%-15% מתקציבי הפיתוח למגר את התופעה הזו".

לקראת סיור נתניהו בעיר, קיימו תושבים הפגנה בהשתתפות חברי כנסת מהרשימה המשותפת. משתתפים בהפגנה טענו לאלימות מצד המשטרה, שהאשימה את המפגינים בהפרעה להקמת מחסומי האבטחה לקראת ביקור ראש הממשלה. לפחות עשרה בני אדם נעצרו במהלך ההפגנה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

חברי הכנסת הערבים שהשתתפו במחאה מול ביקורו של נתניהו, זעמו על הגעתו לעיר לאחר דברי ההסתה שהשמיע נגד הציבור הערבי במהלך השנים. חברת הכנסת סונדוס סלאח (הרשימה המשותפת) נפצעה במהלך עימותים עם המשטרה, בפעולה שזכתה לגינוי מיו"ר הכנסת יריב לוין. ״נתניהו – הנאומים וההבטחות הריקות שלך לא יעזרו. התרפסות בה התקבלת בבנין העירייה לא מייצגת את הציבור הערבי. הציבור הערבי מבין טוב מאוד שאתה לא שותף שלו, ושהמטרה הפטריוטית שלנו היא להפיל אותך", אמרה חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן.

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת: "לפני הגעת נתניהו המשטרה מנקה את נצרת משרידים של דמוקרטיה. מפעילים אלימות על מפגינים וגוררים חברי כנסת ועיתונאים. נתניהו עוד לא פתח את הפה ומיד הזכיר לכולם שהאיום המיידי ביותר על האזרחים הערבים הוא המשך כהונתו".

דוברות המשטרה (עמקים) : "טרם הגעתו של רוה"מ לביקור בעיר נצרת, החלה מחאה של עשרות תושבים במקום, המוחים מנעו מהשוטרים להקים את מחסומי האבטחה לביקור, לא נענו לקריאות השוטרים והחלו להתעמת עם השוטרים. 10 עוכבו לתחנת המשטרה והביקור מתקיים כסדרו כמו גם המחאה שמתקיימת אף היא".