מרבית עובדי הניקיון והשמירה, בין היתר עובדים המועסקים במקומות עבודה חיוניים הבאים במגע עם אלפי אנשים ביום כגון מאבטחי הסופרמארקטים, טרם חוסנו כנגד נגיף הקורונה. זאת, בשעה.

יו"ר איגוד עובדי האבטחה, הניקיון והטיפול הסיעודי בהסתדרות, יוסי ברבי, פנה בשבוע שעבר למנכ"ל משרד הבריאות בדרישה לתת קדימות במבצע החיסונים לכ-200 אלף עובדי מקצועות אלו שהוכרו כחיוניים. "העובדות והעובדים עוסקים בעבודה שוטפת אשר חושפת אותם בסיכון גבוה להידבק מוירוס הקורונה ובכך לסכן את חייהם. היעדר חיסון לקבוצות עובדים אלו והדבקה בענפי עבודה אלה, יגרום לשיבוש הרצף התפקודי במשק ועל כולנו להתגייס ולתעדף חיסון עובדים אלה בהקדם האפשרי".

יו"ר איגוד חברות הניקיון, אילן שמעוני, אומר ל'דבר' כי גם עובדי ניקיון רבים המועסקים בקופות החולים ובבתי החולים לא חוסנו. "התחושה שלנו היא שלא נתנו כבוד לעובדי הניקיון ולמקצוע הניקיון, שכל היום עוסקים בחיטוי וניקוי בתוך מגיפה שמסתובבת בבתי החולים ובמרחבים הציבוריים בכלל. ברור שמדובר בשירות חיוני ונחוץ מאוד בהקשר של הקורונה, והוא גם הוכר ככזה. אבל זה לא בא בסוף לידי ביטוי בהנחיות של המשרדים הרלוונטיים".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לדבריו, חלק מקופות ובתי החולים החליטו לחסן את עובדי הניקיון על דעת עצמן, ולהערכתו אלו שטרם עשו כן, צפויים לעשות זאת בקרוב בשל הלחץ התקשורתי.

ממשרד הבריאות מסרו ל'דבר' כי עובדי הניקיון הקבועים במוסדות שעובדיהם מתחסנים, כלומר במערכת הבריאות ובמערכת החינוך, חוסנו כבר או צפויים להתחסן בקרוב. במשרד הביעו תקווה להתרחבות מבצע החיסונים ולהכללת קבוצות נוספות , אך בשלב זה הובהר כי אין כוונה לתעדף את עובדי הניקיון והשמירה ביתר המוסדות.