הנשיא הנבחר ג'ו ביידן הציג אתמול (חמישי) תכנית של 1.9 טריליון דולר שנועדה לסיים "את משבר הסבל האנושי הגדול" על ידי האצת החיסונים ושחרור סיוע כספי לאלה שנאבקים עם המשבר הכלכלי שנגרם בעקבות המגיפה.

הצעת החקיקה שנקראת "תכנית הצלה אמריקאית" תממש את היעד של ממשל ביידן לחסן 100 מיליון אנשים עד היום ה-100 שלו בתפקיד, ולפתוח את בתי הספר מחדש באביב. במקביל, היא מייצרת סיבוב נוסף של סיוע כלכלי כדי לייצב את הכלכלה בזמן המשבר.

"לא רק שיש לנו חובה כלכלית לפעול עכשיו, אני מאמין שיש לנו מחויבות מוסרית" אמר ביידן בנאום שנשא לאומה עם הצגת התכנית. במקביל הוא הכיר בכך שהתכנית שלו "לא מגיעה בזול".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

ההצעה של ביידן כוללת צ'ק סיוע על סך 1,400 דולר לרוב האמריקנים, סכום שיחד עם חוק הסיוע שכבר אושר לאחרונה על סך 600 דולר יגיע ל-2,000 הדולרים שביידן הגדיר כסכום הסיוע אליו הוא שואף. התכנית החדשה גם תאריך את תוקפן של ההרחבות לדמי האבטלה ותאריך את הדחיית הפינויים הכפויים מדירות ועיקולי הרכוש עד לסוף ספטמבר.

תכנית ביידן (גריפיקה: אידאה)

התכנית גם דוחפת למימושם של יעדי מדיניות ארוכי שנים של המפלגה הדמוקרטית, כמו העלאת שכר המינימום הפדרלי ל-15 דולרים לשעה, הרחבת הזכות לחופשה בתשלום לעובדים, ונקודות זיכוי מס נוספות למשפחות עם ילדים. סעיף אחרון זה יקל על נשים לחזור לעבודה, מה שיסייע גם להתאוששות הכלכלה.

בנוגע לסיכויים הפוליטיים להעברת התכנית – המצב נותר לא ברור. בהצהרה משותפת שיבחו ננסי פלוסי, יושבת ראש בית הנבחרים, ומנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט צ'אק שומר, את הנשיא הנבחר על הכללת סדרי עדיפויות ליברליים בתכניתו. שני המנהיגים ציינו שיפעלו לאישור התכנית במהרה לאחר כניסת ביידן לבית הלבן ביום רביעי.

עם זאת, לדמוקרטים יש רוב דחוק בשני בתי הקונגרס, והרפובליקאים ינסו לצמצם נושאים כמו העלאת שכר המינימום והעברת כסף למדינות השונות ויידרשו לכלול בתכנית את סדרי העדיפויות שלהם, כדון הגנה על עסקים מפני הטלת אחריות בנושאים הקשורים למגפה.