שבעת בתי החולים הציבוריים ממשיכים להיאבק על סיוע תקציבי מיידי, ומזהירים כי ייאלצו להשבית את הפעילות החל ממחר (רביעי). מליאת הכנסת הודיעה כי תקיים דיון במאבקם בשני הקרוב. נשיא המדינה נפגש עם שבעת מנהלי בתי החולים, שהקימו בראשון השבוע מאהל מחאה מול הכנסת, וקרא לממשלה לסייע להם בהקדם

בתי החולים הציבוריים, שאינם ממשלתיים או בבעלות קופות החולים, כוללים את הדסה ושערי צדק בירושלים, לניאדו בנתניה, מעייני הישועה בבני ברק ושלושת בתי החולים בנצרת – המשפחה הקדושה, בית החולים הסקוטי ובית החולים האנגלי. עקב כך מקורות המימון הממשלתיים שלהם נמוכים יותר ביחס לבתי החולים האחרים, ובסיכום שנת הקורונה הם מתמודדים עם גרעונות של מאות מיליוני שקלים, שלדבריהם לא יאפשרו להם לשלם את משכורות ינואר לעובדים.

נשיא המדינה ראובן ריבלין נפגש אתמול (שני) עם שבעת מנהלי בתי החולים ושמע את מצוקותיהם. בתום המפגש אמר ריבלין: "עצוב לפגוש אתכם במעמד הזה. זה כבר כמעט שנה שאנחנו נפגשים בבתי החולים, בשטח, בחזית המלחמה בקורונה. הייתי עד לעבודה הקשה שלכם, למסירות האינסופית – אתם ושכמותכם גיבורי הבריאות שלנו, שומרי ישראל."

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"אני אומר את זה באופן חד וחלק: אסור שבתי החולים הציבוריים יקרסו. אסור שהקורונה תנצח את בתי החולים. זה הרי אבסורד. את העיוות בתקצוב בתי החולים צריך לתקן. צריך לתקן את העיוות באופן תשתיתי ועמוק, ובמקביל, צריך להוביל מהלך חירום מידי."

הנשיא קרא לממשלה לפעול באופן מידי, ואמר: "אין יותר זמן לבזבז. צריך לפעול עכשיו! אני קורא מכאן לממשלת ישראל, לעומדים בראשה ולשרי האוצר והבריאות. התערבו במשבר עכשיו! צריך להסיר את הדאגות התקציביות ממנהלי בתי החולים, ולהניח לצוותים לטפל בחולים. איש איש יעשה את המוטל עליו."

"כבר הרבה מאוד זמן ש"רבים כל כך חבים הרבה כל כך למעטים כל כך", לכם. זו אמירה שאין ישראלי שלא יסכים איתה. אמירה שלקוחה, ולא בכדי, מימים של מלחמה. כי אלו, יקירי, ללא ספק, ימים של מלחמה," הדגיש הנשיא ואמר: "אני מבקש מכם – אתם המפקדים בשטח על המלחמה בקורונה. אתם מפקדי הגדודים והחטיבות. שובו אל החזית! שובו לבתי החולים, שובו אל המחלקות, שובו אל החולים שלכם. אנחנו זקוקים לכם. אני יודע שאתם רואים את עצמכם כמי שנלחמים על העתיד של בתי החולים שלכם. על העתיד של הרפואה הציבורית. זו מלחמה ראויה וצודקת, ואני מקווה שהממשלה תשכיל לעשות את כל מה שדרוש כדי לאפשר לכם לצלוח את המשבר. זו החובה הכי בסיסית שלנו. אבל כעת, עליכם להתמקד במלחמה בקורונה. אתם תלחמו בשטח, וממשלת ישראל תספק את התחמושת. אין דרך אחרת. לא נוכל לנצח את המערכה בלעדיכם. אנחנו סומכים עליכם."

מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, הסביר את המורכבות התקציבית על פי ראות עיניהם: "היסטורית, המדינה קיבלה מתנה – בתי חולים ציבוריים שלא הוקמו על ידה והיא אינה הבעלים שלהם, אבל היא מתנהגת אליהם בכפיות טובה כי אין להם אבא ואמא. בתי החולים הממשלתיים שייכם לה, בתי החולים של קופות החולים, להם דואגות המדינה והקופות עצמן, אבל אנחנו יתומים. כשאנחנו נקלעים לקושי כלכלי בשל תקופת החירום הזו אנחנו נדרשים לבקש תרומות, בעוד לבתי החולים הממשלתיים המדינה דואגת לתשלום, זה אבסורד."

מנכ"ל שערי צדק, פרופ' עופר מרין הוסיף ואמר: "אנחנו נמצאים במאבק. בהישרדות מול השוטף והקורונה אנחנו קורסים – יש שבעה בתי חולים שלא גומרים את החודש. לא משלמים לספקים, אין כסף למשכורות. זה בידיים של שר האוצר. אנחנו מבקשים בקשה פשוטה, חלקו את הכסף שווה בשווה, במקום זה הם מעבירים מיליארדים לבתי חולים ממשלתיים. הנתונים של משרד הבריאות והאוצר מראים ששבעת בתי החולים שלנו מנוהלים בצורה טובה יותר, ובכל זאת מענישים אותנו."

מנהל בית החולים נצרת-אנגלי, ד"ר פהד חכים הוסיף: ״הגענו לאיומים במעבר למתכונת חירום כי ניסינו הכל. הכל. אין לנו איך לשלם משכורות, אין ציוד רפואי, אין לנו חלב והמזרקים ריקים. יש לנו עובדים מסורים שעובדים פי חמישה בשעת החירום הזו. 40% מהמיטות אצלי תפוסות על ידי חולי קורונה, אבל מקרי החירום האחרים קיימים לצד המגיפה. אנחנו פה בשביל העובדים שלנו שמסתכלים לוירוס בעיניים. אנחנו חיילים בלי תחמושת במלחמה וזו מלחמה. החיילים שלנו – צוותי הרפואה לא מקבלים את המגיע להם.

בהדסה הודיעו כי בית החולים לא ישבות למרות המצב הקשה. הדסה הודיעה אמש למשרד הבריאות כי החל מהיום (שלישי) יווסתו חולי קורונה בינוניים למרכז הארץ, לאור החשש להשאר חסרי אמצעים לטפל בשאר החולים. "לא נבצרה מאף אחד העובדה שהדסה נמצאת בימים אלה במצוקה תזרימית קשה עם חובות הולכים ומאמירים לספקים, הפסקת ניפוקים של ציוד רפואי מתכלה ותרופות וסימן שאלה גדול על יכולת הדסה לממן את משכורת ה-1 בפברואר."
עוד אמרו בהדסה כי "במקביל הדסה הינה בית החולים הראשי המטפל כיום בארץ בחולי הקורונה. נכון להיום גודשים את מתחמי הקורונה למעלה מ- 140 חולים, כאשר בהתאמה לתחלואה בירושלים רובם מתחת לגיל 60, למעלה ממחציתם חולים קשים, חולי טיפול נמרץ כולל מונשמים ומורדמים וחולי אקמו. במצב זה, שכל צוות הדסה מגויס ומשתדל מעל לכוחותיו גם לטפל בחולים שאינם קורונה, מניעת התמיכות להדסה יוצרת קושי תפקודי נוראי ואף קרוב לבלתי אפשרי.
"בלית ברירה, ותוך חשש גדול להימצא במצב של חוסר אמצעים מול חולה שחייו תלויים לו מנגד, הדסה נאלצת להפעיל מנגנון של קיצוב בטיפולים הפחות דחופים ולשמור את המעט שנותר עדיין לחולים הדחופים.
בחוסר ברירה מוחלט אנו בהדסה מקבלים את הוראת משרד הבריאות לווסת את חולי הקורונה הבינוניים, וביקשנו מהמשרד לדאוג להפנותם לאשפוז דחוף במרכז הארץ.
נדגיש כי הנהלת הדסה אינה מסוגלת מצפונית בעת הנוראית הזאת לאיים ולא תצטרף לכל מהלך של השבתה או עיצומים שעלולים לפגוע בחולים. הצוות הנפלא והנהלת הדסה נחושים לטפל בכל הבאים בשערינו עד "הכדור" האחרון!
ותקוותינו ששוועתינו תגיע לאוזניים המחליטות, ולאותם מקבלי ההחלטות שיכולים לשנות את רוע הגזרה."