בתי החולים הציבוריים הדסה, שערי צדק, מעייני הישועה, לניאדו ושלושת בתי החולים בנצרת יעברו מחר (רביעי) למתכונת חירום ויפסיקו לבצע פעילות לא דחופה, זאת לאחר שפגישה היום בין מנהלי בתי החולים לבין סגן שר האוצר, יצחק כהן, הסתיימה ללא התקדמות בין הצדדים.

בתי החולים הציבוריים הקימו השבוע אוהל מחאה מול משרד האוצר, בדרישה כי המדינה תטפל בגירעונות המובנים שהם צוברים מידי שנה והוחרפו בגלל הקורונה. בתי החולים דורשים מתווה לפתרון הבעיה, שכבר מונעת לשלם לספקיהם תשלומים שוטפים.

"משרד האוצר מאוד אמפטי לבעיות שלנו", אומר נדב חן, מנכ"ל בית החולים לניאדו שבנתניה, "אבל הם מורחים אותנו. הם אמרו בישיבה היום שלא יכולים לתת פתרון קבוע, ושאם חסר לנו עכשיו תשלום לספקים שנדבר איתם. אבל אני לא רוצה לבוא להתחנן למשרד האוצר כדי לסגור את החודש, אני רוצה לנהל את בית החולים ואת המלחמה נגד הקורונה בלי לדאוג שספק הכפפות לאחיות יעצור את האספקה כי לא שילמו לו. אני רוצה להיות מתוקצב כמו כל בית חולים אחר בארץ".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

כל בתי החולים צוברים גירעונות במהלך השנה, זאת בגלל שהתשלומים שקופות החולים מעבירות לבתי חולים על כל פרוצדורה נמוכים מהעלויות האמיתיות בלפחות 18% על-פי חוק. אך בעוד שעבור בתי החולים שמנוהלים על-ידי הממשלה או קופת חולים כללית, הממשלה או הקופה מכסה את הגרעון, שאר בתי החולים נאלצים כל שנה לנסות לגשר על הפער בעצמם.

בעוד שבשנה שעברה תמכה הממשלה בבתי החולים הממשלתיים ב-1.8 מיליארד שקלים על מנת לאזן אותם, נותרו בתי החולים הציבוריים עם 1.2 מיליארד שקלים גרעון.

"משרד האוצר מכיר את המספרים", אומר חן. "הם אומרים לנו 'נכון אתם מופלים לרעה. אבל למדינה אין כסף, אבל יש עכשיו בחירות'. אבל כשרצו להביא סיוע לאזרחים בסך 6 מיליארד ששקלים מצאו את הכסף. עכשיו אנחנו קורסים וצריכים פתרון אמתי – או שיסכימו לכסות לנו את הגירעונות, או שיתנו לנו לגבות מקופות החולים את המחיר האמתי של כל פרוצדורה שאנחנו מספקים למטופלים לכפי החוק".

משרד האוצר לא הגיב לבקשת 'דבר' לתגובה.