ג'ו ביידן הושבע הערב (רביעי), שעון ישראל, לנשיא ה-46 של ארה"ב בוושינגטון. קמלה האריס הושבעה לתפקיד סגנית הנשיא על ידי שופטת בית המשפט העליון סוניה סוטומאיור. בנאומו הראשון כנשיא, הבטיח ביידן להיאבק גם עבור מי שלא תמך בו, ואמר כי "החלום על צדק לא יידחה יותר".

את הממשל היוצא ייצג באירוע סגן הנשיא לשעבר מייק פנס. עוד השתתפו בהשבעה כל שופטי בית המשפט העליון והנשיאים לשעבר ג'ורג' בוש, ביל קלינטון וברק אובמה. הנשיא היוצא דונלד טראמפ בחר שלא לקחת חלק באירוע והמריא מוקדם יותר לביתו בפלורידה.

אחרי טקס ההשבעה חתם ביידן על מסמכים בחדר הנשיא בבניין הקפיטול. לאחר מכן סקר מסדר של חיילי צבא ארה"ב מחוץ לבניין, ונסע לבית העלמין הלאומי בארלינגטון, שם נערך טקס בהשתתפות נשיאי ארה"ב לשעבר.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

הסיקור החי הסתיים. ניתן לקרוא את הסיקור כפי שהיה

שמר על מסורת אחת: טראמפ השאיר פתק לביידן בבית הלבן

הבית הלבן הודיע שהנשיא היוצא דונלד טראמפ השאיר אחריו פתק למחליפו בתפקיד, ג'ו ביידן. מדובר במסורת ארוכת שנים, והיחידה עליה הקפיד טראמפ בדרכו החוצה.

סגן דוברת הבית הלבן, ג'אד דיר, סירב לגלות מה כתב טראמפ לביידן או אפילו מה היה אופי הדברים. לדבריו, מדובר בנושא פרטי של שני הנשיאים.

טראמפ עצמו עדיין לא הודה באופן רשמי שהפסיד את הבחירות לביידן, וגם לא הזכיר את הנשיא הנבחר בשני נאומי פרידה שנשא.

כפי שעשה לאורך כהונתו, התעלם טראמפ מלא מעט מהמסורות הנהוגות בזמן חילופי השלטון בארה"ב. הנשיא היוצא כבר הודיע שלא ישתתף בטקס ההשבעה של ביידן, וגם לא הזמין את הנשיא הנבחר לפגישה בבית הלבן כפי שנהוג.

ביידן החל את יום ההשבעה בתפילה בכנסייה הקתולית של וושינגטון

הנשיא הנבחר ג'ו ביידן פתח את יום ההשבעה שלו בתפילה בכנסייה, צעד מסורתי של נשיאי ארה"ב לפני השבעתם. הנשיא הנבחר, ורעייתו ד"' ג'יל ביידן, לקחו חלק בתפילה בקתדרלת סט. מת'יו בוושינגטון. סגנית הנשיא הנבחרת קמלה האריס, ובעלה דאג ארנהוף, נכחו גם הם.

הנשיא הנבחר ג'ו ביידן ורעייתו, ד"ר ג'יל ביידן, מתפללים בכנסיית סט. מת'יו בבוקר יום ההשבעה. (צילום: AP Photo/Evan Vucci)ביידן פתח

נשיאים רבים בחרו בעבר לפתוח את יום ההשבעה שלהם בכנסייה האפיסקופלית סט. ג'ון, שאף זכתה לכינוי "כנסיית הנשיאים. ביידן יהיה הנשיא הקתולי השני בתולדות ארה"ב, אחרי ג'ון קנדי, ולכן בחר בסט. מת'יו, מקום מושבו של הארכיבישוף הקתולי של וושינגטון.

טראמפ: אמשיך לעקוב אחרי הנעשה מרחוק

בנאומו האחרון כנשיא ארה"ב אמר דונלד טראמפ כי הוא חושב שהממשל החדש "יצליח מאוד", וטען כי הניח את היסודות להצלחה הזאת. לדבריו, לממשל החדש יש "את היסודות לעשות דברים באמת מדהימים".

 

טראמפ אמר את הדברים בבסיס צבאי במרילנד לפני שעלה על המטוס הנשיאותי בדרכו לביתו בפלורידה. הנשיא היוצא לא הזכיר את שמו של ביידן בדברי הפרידה שלו.

טראמפ אמר לקהל התומכים הנלהב שהוא יעקוב אחרי הנעשה מרחוק. הוא הבטיח כי ישוב "בצורה כזאת או אחרת" ואיחל לנוכחים "חיים טובים", לפני שעלה המטוס עם רעייתו מלניה.

טראמפ הביע את רצונו להגיע לפלורידה לפני שביידן יהפוך באופן רשמי לנשיא.

טראמפ: "זה היה ממש מיוחד. הצלחנו לעשות הרבה מאוד"

"ארבע שנים מדהימות", אמר הנשיא היוצא דולנד טראמפ לפני שעזב את וושינגטון הבירה. טראמפ אמר לקהל התומכים שהוא ורעייתו מלניה אוהבים אותם, ושיבח את בני משפחתו על החריצות שהראו בזמן כהונתו, למרות שיכלו לבחור חיים קלים יותר.

"זה היה ממש מיוחד. הצלחנו לעשות הרבה מאוד", אמר טראמפ. בין ההישגים שמנה היו מינויים של שופטים שמרניים, יצירת 'כוח החלל' של צבא ארה"ב, פיתוח החיסון לקורונה וחיזוקה של הכלכלה לפני התפרצות המגפה.

"אני מקווה שהם לא יעלו לכם את המיסים, אבל אם הן יעשו את תזכרו שהזהרתי אתכם", אמר ביחס לממשל הנכנס.

מבלי להזכיר את ג'ו ביידן בשמו, איחל טראמפ הצלחה לממשל הנכנס, ואמר כי הוא הקל על עבודתם משום שהוא "הניח לכך את היסודות".

ביידן הגיע לבניין הקפיטול לקראת השבעתו לנשיא ה-46

נשיא ארה"ב הנבחר ג'ו ביידן וסגנית הנשיא הנבחרת קמלה האריס הגיעו לבניין הקפיטול בוושינגטון לטקס השבעתם. סגן הנשיא היוצא מייק פנס גם הגיע לקפיטול כדי להשתתף בטקס, בזמן שהנשיא היוצא דונלד טראמפ בחר להיעדר ממנו וטס למעונו בפלורידה.

שלושה נשיאים לשעבר הגיעו לקפיטול לאירוע ההשבעה

כל הנשיאים לשעבר שישתתפו בטקס ההשבעה של ג'ו ביידן הגיעו לבניין הקפיטול בוושינגטון.

ג'ורג' וו. בוש ורעייתו לורה היו הראשונים להגיע הבוקר למתחם, שעות ספורות לפני תחילת הטקס. ברק ומישל אובמה, כמו גם ביל והילארי קלינטון, הגיעו למקום זמן קצר אחריהם.

ג'ורג' ולורה בוש מגיעים לטקס ההשבעה של ג'ו ביידן. (AP Photo/Andrew Harnik)

ביל והילארי קלינטון מגיעים לטקס ההשבעה של ג'ו ביידן. (צילום: AP Photo/Patrick Semansky, Pool)

ברק ומישל אובמה מגיעים לטקס ההשבעה של ג'ו ביידן. (צילום: AP Photo/Patrick Semansky, Pool)

הנשיא לשעבר ג'ימי קרטר, בן ה-96, הודיע כבר שחא ישתתף באירוע. קרטר ורעייתו רוזלין, בת ה-96, שוהים מאז התפרצות מגפת הקורונה בביתם בג'ורג'יה.

הנשיא היוצא דונלד טראמפ ורעייתו מלניה עזבו מוקדם יותר את הבירה לביתם בפלורידה, ולא ייקחו חלק באירועי ההשבעה. טראמפ יהיה הנשיא הראשון מאז אנדרו ג'ונסון לא להשתתף בהשבעת מחליפו בתפקיד.

סגן הנשיא היוצא מייק פנס הגיע לאירוע ההשבעה בקפיטול

סגן הנשיא היוצא מייק פנס הגיע למתחם ההסעה לנשיאות של ג'ו ביידן בקפיטול. פנס ורעייתו קארן ייצגו באירוע את הממשל היוצא. הנשיא היוצא דונלד טראמפ בחר שלא לקחת חלק בהשבעה, והמריא לביתו בפלורידה מוקדם יותר.

מייק וקארן פנס מגיעים לטקס ההשבעה של ג'ו ביידן. (צילום: AP Photo/Patrick Semansky, Pool)

החל טקס ההשבעה של ביידן לנשיא ה-46 של ארה"ב.

לצידו של ביידן תעשה קמלה האריס היסטוריה, כשתהפוך לאישה הראשונה לכהן בתפקיד סגנית הנשיא.

קמלה האריס הושבעה לתפקיד סגנית הנשיא

קמלה האריס הפכה באופן רשמי לאישה הראשונה בתפקיד סגנית נשיא ארה"ב. הסנטורית לשעבר היא גם האישה השחורה הראשונה ובאישה ממוצא דרום-אסייתי שתכהן בתפקיד.

קמלה האריס מושבעת כסגנית נשיא ארה"ב. (Saul Loeb/Pool Photo via AP)

האריס הושבעה על ידי שופטת בית המשפט העליון סוניה סוטומאיור. סגן הנשיא היוצא מייק פנס ישב בקרבת מקום בזמן שהזמרת ליידי גאגא שרה את ההמנון האמריקאי.

ביידן הפך לנשיא ארה"ב באופן רשמי

ג'ו ביידן הפך באופן רשמי לנשיא ה-46 של ארה"ב. ביידן הושבע לתפקיד בטקס למרגלות בניין הקפיטול בבירה וושינגטון.

ג'ו ביידן מושבע לתפקיד הנשיא ה-46 של ארה"ב. (Saul Loeb/Pool Photo via AP)

ביידן נשבע עם ספר תנ"ך הנמצא ברשות משפחתו מאז 1893, בו השתמש גם כשהושבע כסגן נשיא ב-2009 וב-2013.

ביידן: "הדמוקרטיה ניצחה"

בנאומו הראשון כנשיא ארה"ב אמר הערב ג'ו ביידן כי "הדמוקרטיה ניצחה". ביידן הוסיף כי השבעתו לתפקיד "מסמנת יום של היסטוריה ותקווה".

הנשיא החדש אמר כי ארה"ב "למדה שוב כמה הדמוקרטיה יקרה" וכי "החלום על צדק לא יחכה עוד זמן רב להתגשם".

ביידן הודה גם לקודמיו בתפקיד, משתי המפלגות, שההשתתפו באירוע ההשבעה.

ביידן: "בלי אחדות, אין שלום"

ג'ו ביידן בנאומו הראשון כנשיא ארה"ב: "בלי אחדות, אין שלום". הנשיא הנכנס התחייב להתנהג ביושר עם האומה האמריקאית בזמן שהיא עומדת בפני מכשולים רבים. לדבריו, "למנהיגים יש חובה להגן על האמת ולהביס את השקרים".

ביידן התחייב גם להיות "הנשיא של כל האמריקאים, שיילחם בכוח עבור מי שלא תמך בי בדיוק כמו עבור מי שתמך בי".

הסתיים טקס ההשבעה, זה מה שצפוי לקרות עכשיו

טקס ההשבעה של ג'ו ביידן לנשיאות הסתיים, אך עדיין מתוכננים מספר אירועים בהמשך הערב.

ביידן, ורעייתו ד"ר ג'יל ביידן, ירדו מהבמה למרגלות בניין הקפיטול אחרי טקס בו הושבע כנשיא ה-46 של ארה"ב. האירוע כלל הופעות של ליידי גאגא, ג'ניפר לופז וגארת' ברוקס. המשוררת אמנדה גורמן הקריאה שיר שכתבה לכבוד האירוע, בו ציינה כי "בזמן שתמיד אפשר לדחות את הדמוקרטיה, אי אפשר למנוע אותה לצמיתות".

ביידן צפוי כעת לחתום על מסמכים בחדר הנשיא בבניין הקפיטול. לאחר מכן יסקור מסדר של חיילי צבא ארה"ב מחוץ לבניין, לפני שייסע לבית העלמין הלאומי בארלינגטון, שם ייערך טקס בהשתתפות נשיאי ארה"ב לשעבר.

מאוחר יותר היום צפוי ביידן להגיע לראשונה לבית הלבן כנשיא, לפני שתתחיל צעדת ההשבעה הווירטואלית. 

בניגוד לחששות: השבעת ביידן עברה ללא הפגנות אלימות ברחבי ארה"ב

למרות החששות המוקדמים, השבעתו של ג'ו ביידן לנשיאות עברה ללא אירועים מיוחדים מחוץ לבנייני הממשל במדינות השונות בארה"ב.

ה-FBI הזהיר מהאפשרות שתומכי הנשיא לשעבר דונלד טראמפ יערכו הפגנות מזוינות בזמן ההשבעה. זאת על רקע התעקשותו של טראמפ להונאה רחבת היקף בבחירות לנשיאות.

פחות מישישה בני אדם הפגינו מול בנייני הקפיטול בניו-המפשייר ומישיגן. מפגין בודד, עם חולצה עליה כתוב "להפוך את אמריקה לגדולה שוב", סיסמת הבחירות של טראמם ב-2016, עמד מחות לבניין הקפיטול בבירת קליפורניה. עשרות שוטרים וחיילי המשמר הלאומי אבטחו באותה שעה את הבניין.

שלושה מפגינים עמדו מחוץ לבניין הקפיטול בבירת נברסקה, אחד מהם אחד בדגל עליו נכתב "ביידן הוא לא הנשיא". בג'ורג'יה הציבה המשטרה משאיות עירוניות, אוטובוסים של בתי הכלא וכלי רכב ציבוריים אחרים כדי לחסום את הרחובות סביב בניין הקפיטול באטלנטה, אבל אף מפגין לא לא הופיע.

בית המחוקקים במישיגן ביטל מליאה שהייתה אמורה להיערך היום, מחשש למחאה אלימה. בוויסקונסין, לעומת זאת, קיים בית המחוקקים שימוע שתוכנן מראש והיה פתוח לציבור.