בעקבות הארכת הסגר, משרד החינוך הציג היום (חמישי) רשימת הקלות נוספות בבגרויות של שנת תשפ"א. התלמידים ייבחנו בחמישה מקצועות בלבד, יקבלו תוספת זמן של 25%, וידרשו לעשות פחות שעות מחויבות אישית.

"יש כאן משבר עולמי ונצלח אותו, כמו את הבגרויות", אמר הבוקר שר החינוך יואב גלנט, וציין שהמשרד יעמוד על כך שהפערים הלימודיים שנוצרו בעקבות משבר הקורונה יצומצמו לאורך השנה הקרובה ."אני יכול להרגיע את 300 אלף הנערים והנערות בכל רחבי הארץ ולומר להם שאנחנו נעזור להם", אמר השר.

שר החינוך יואב גלנט בביקור בבי"ס ברנקו וייס במודיעין (צילום: יח"צ ברנקו וייס)

משרד החינוך הודיע שהחליט לבטל את מנגנון בדיקת הבגרויות הפנימיות  לאחר שוועדה בראשות מנכ"לית משרד החינוך לשעבר, רונית תירוש, מצאה ליקויים שהובילו להפחתה משמעותית בציון של אלפי תלמידים. במקום המנגנון הישן, תינתן בידי בתי הספר האפשרות לדווח על ציוני הערכה ממירי בגרות חיצונית, שישקפו את הישגיהם של התלמידים בבחינות ובמטלות לאורך כל השנה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"יש לנו אמון מלא במנהלי בית הספר", ציין מנכ"ל המשרד, עמית אדרי. שר החינוך והמנכ"ל הודו שהמנגנון שקבע המשרד לא פעל כנדרש, ומנגנון החדש יסתמך על שיקול דעתם של המנהלים, שילוו על-ידי משרד החינוך. מנגנון פיצוי מיוחד יזכה 867 תלמידים בוגרי תש"ף שלא קיבלו תעודת בגרות בגלל האופן בו חושבו הציונים על פי הנוסחה הקודמת.

משרד החינוך פרסם התאמות נוספות שיקלו על הבחינות בשנה הקרובה וביניהן:

1. הארכת זמן המבחנים ב-25%.

2. מתן אפשרות לשיפור ציון בבגרות חורף במועד אפריל, שיהפוך לראשונה גם למועד ב' של מועדי החורף; מועדים נוספים לבחינה בעל פה במועד חורף באנגלית יתווספו בפברואר ומרץ.

3. הקלות בשפת אם לכל המגזרים בבגרות חורף תשפ"א והקלות במבחנים במתמטיקה ומדעים במועד קיץ תשפ"א.

4. החרגת בחינות מתכונת ובגרות של תלמידי כיתות י"א-י"ב בתקנות הסגר כך שתלמידים יוכלו להגיע לבתי הספר כדי להתכונן לבחינה.

בנוסף, החליטו במשרד החינוך לצמצם את היקף המעורבות החברתית שבה מחוייבים התלמידים, ולצורך זכאות לתעודת בגרות יידרשו השנה רק 90 שעות מעורבות חברתית במקום 146 שעות.