מחאות התפרצו היום (שבת) ביותר מ-60 ערים ברחבי רוסיה, בדרישה לשחרר את מתנגד המשטר אלכסיי נבלני, האויב הבולט ביותר של הקרמלין. המשטרה ברוסיה עצרה 2,000 מפגינים לפחות, בהם גם אשתו של נבלני יוליה. למרות הקור כבד, שהגיע עד לעשרות מעלות מתחת לאפס, בהפגנות השתתפו עשרות אלפי אנשים.

במוסקבה יותר מ-5,000 מפגינים מילאו את כיכר פושקין במרכז העיר. במקום התפתחו עימותים בין המפגינים למשטרה, ותועדו מפגינים שנגררים באלימות על ידי שוטרים עם קסדות למשאיות מעצר.

מפגינים במחאה נגד כליאתו של מנהיג האופוזיציה אלכסיי נבלני בכיכר פושקין במוסקבה, רוסיה, 23 בינואר 2021. (צילום: AP/Pavel Golovkin)

המשטרה עוצרת בחור במהלך מחאה נגד כליאתו של מנהיג האופוזיציה אלכסיי נבאלני במוסקבה, רוסיה, 23 בינואר 2021. (צילום: AP Photo/Alexander Zemlianichenko)

ההפגות נפרשו על פני רוב שטח רוסיה, מהאי יוזנו סקלניסק צפונית ליפן והעיר הסיבירית יקוצ'ק, שם הטמפרטוריה ירדה עד למינוס 50 מעלות צלזיוס, ועד לאיזורים המאוכלסים יותר ברוסיה. הטווחה הרחב של ההפגנות מראה כי נבלני והקמפיין נגד שחיתות שהוא מוביל הצליחו לייצר רשת רחבה של מתנגדים, וזאת למרות דיכוי המשטר והתעלמות מצד התקשורת הממלכתית.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

אלכסיי נבלני (44), האופוזציונר הבולט ביותר נגד נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נעצר לפני כשבוע מיד עם שובו משהות של חמישה חודשים בגרמניה, בה טופל לאחר שהורעל בגז העצבים 'נוביצ'וק'. מאז שנעצר שיחר נבלני סרט תחקיר ובו פרטים על אחוזת ענק דמויית ארמון שמחזיק פוטין לכאורה, בשווי 1.4 טריליון דולר. הסרט הופק במסגרת הקמפיין נגד שחיתות אותו מוביל נבלני, במסגרתו כבר פרסם בעבר סרטונים נגד בכירים אחרים בשלטון ברוסיה.

"אני מאושר לחזור למדינה שלי ולעיר שלי" אמר נבלניי לעיתונאים שליוו אותו בטיסה ונחתו עמו במוסקבה, מספר דקות לפני שנעצר. לדבריו הוא אינו חש פחד והוא בטוח שהצדק ייעשה בסופו של דבר "זה היום הכי שמח עבורי בכל חמשת החודשים האחרונים".

אלכסיי נבלני נפרד בנשיקה מאישתו, עם מעצרו בביקורת הדרכונים במוסקבה, 17 בינואר 2021 (AP Photo/Mstyslav Chernov)

נבלני הורעל, ככל הנראה, על ידי סוכני הפ.ס.ב (השירות החשאי הרוסי),  בחודש אוגוסט האחרון. פעיל האופוזיציה היה על טיסה מהעיר נובוסיבירסק שבמרכז רוסיה, בה לקח חלק בקמפיין פוליטי, למוסקבה, עיר מגוריו. היא חש ברע והתעלף דקות ספורות לאחר ההמראה. המטוס חזר על עקבותיו והוא הובהל במהירות לבית חולים בעיר.

לאחר לחץ בינלאומי , מטוס פרטי הורשה לאסוף אותו לטיפול בגרמניה בה הוא שהה מאז. במהלך החודשים בגרמניה עבד על שתי חקירות שנערכו יחד עם עיתונאים בינלאומיים והצליח לגלות ש-11 סוכני פ.ס.ב, שירות הביטחון הרוסי, עקבו אחריו במשך שנים וכנראה ניסו להרעיל אותו ומשפחתו מספר פעמים בעבר.