למעלה מ-2,000 מפגינים לפחות נעצרו אתמול (שבת), במחאות שנערכו ביותר ממאה ערים ברוסיה בדרישה לשחרר את מתנגד המשטר אלכסיי נבלני. על פי גורמים באופוזיציה הרוסית, מדובר במחאה הגדולה ביותר ברוסיה מאז 2012. ההפגנות נערכו בתנאי מזג אוויר קשים, והתפזרו לקראת הלילה, כשהטמפרטורה צנחה לעשרות מעלות מתחת לאפס.

המשטרה עוצרת מפגין במהלך מחאה נגד כליאתו של מנהיג האופוזיציה אלכסיי נבאלני ביקטרינבורג, רוסיה, 23 בינואר 2021. (צילום: AP/Anton Basanayev)

נבלני, בן 44, האופוזציונר הבולט ביותר של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נעצר לפני כשבוע, מיד עם שובו משהות של חמישה חודשים בגרמניה. אליה הגיע לטיפול אחרי שהורעל בגז העצבים 'נוביצ'וק'.

מאז מעצרו שיחרר נבלני סרט בו פרטים על אחוזת ענק, דמוית ארמון, בשווי 1.25 מיליארד דולר, שלטענתו נמצאת בבעלות פוטין. לדבריו, מדובר באחוזה מפוארת אל מול הים השחור, שמשתרעת על שטח של 70 קמ"ר.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

על פי נבלני, האחוזה כוללת מנחת מסוקים, מגרש הוקי קרקעי, חוף ים פרטי והיכלים עצומים בנויים משיש וזהב, הכל מכספם של מקורביו של הנשיא, מבעלי ההון החזקים במדינה. הסרט הופק במסגרת הקמפיין נגד שחיתות אותו מוביל נבלני, במסגרתו כבר פרסם בעבר סרטונים נגד בכירים אחרים בשלטון. הסרט על אחוזתו של פוטין, שעלה בלרשת ביום רביעי שעבר, שכה למעל ל-70 מיליון צפיות.

הפגנות מיקוצק בסיביר ועד הערים הגדולות

יותר מ-4,000 מפגינים מילאו את כיכר פושקין, במרכז הבירה מוסקבה, כמו גם רחובות מרכזיים נוספים בעיר. במקום התפתחו עימותים בין המפגינים למשטרה, ותועדו מפגינים שנגררו באלימות למשאיות מעצר. מעל לאלף מפגינים נעצרו בעיר.

בין היתר נרשמו עשרות תקיפות אלימות של משטרת פיזור ההפגנות, המוחים שרפו מכונית ששייכת לפ.ס.ב (השירות החשאי הרוסי) והובילו לאשפוזו של שוטר. אחר הצהריים, הממשל הרוסי דרש את תגובת שגרירות ארה"ב במוסקבה, בטענה שזו פרסמה ברשתות החברתיות מסלולי הפגנות כדי לתמוך במוחים. הרשויות האשימו את ארה"ב בהסלמת ההפגנות במדינה.

מפגינים במחאה נגד כליאתו של מנהיג האופוזיציה אלכסיי נבלני בסנט פטרסבורג, רוסיה, בינואר 2021. (צילום: AP/Dmitri Lovetsky)

המחאה התפרשה על פני רוב שטח רוסיה. מהאי יוז'נו-סחלינסק צפונית ליפן, והעיר הסיבירית יקוצק בה ירדה טמפרטורה עד למינוס 50 מעלות צלזיוס, ועד לאזורים המאוכלסים יותר במדינה. הפריסה הרחבה של ההפגנות מראה כי נבלני, והקמפיין שהוא מוביל נגד השחיתות, הצליחו לייצר רשת רחבה של תומכים למרות צעדי הדיכוי של המשטר וההתעלמות הגורפת מצד התקשורת הממלכתית.

עשרות אלפי צעירים ברחובות וברשתות

בזירה התקשורתית, הערוץ הממלכתי הראשון, הנמצא בבעלות המדינה, התייחס אתמול לראשונה לאירועים וטען שברשתות החברתיות מתקיימת "תעמולה" במימון כספים מערביים שהוציאה אלפי צעירים לרחובות.

הנוכחות הבולטת של עשרות אלפי צעירים ברחובות וברשתות החברתיות, שיצאו בקריאות נגד הממשל הנוכחי והנשיא ולדימיר פוטין, לא נעלמה מעיני הפרשנים. קיריל  מרטינוב, עורך בכיר בעיתון 'נובאיה גאזטה' ומבכירי הפרשנים הפוליטיים במדינה, ציין שלהפגנות יש את ה'מומנט הבלארוסי'. מרטינוב התייחס בכך להפגנות הענק שהחלו בבלארוס באוגוסט 2020 נגד השלטון, בטענה על הונאה בבחירות.

מפגינים נגד כליאתו של מנהיג האופוזיציה אלכסיי נבלני במוסקבה, רוסיה, 23 בינואר 2021. (צילום: AP/Alexander Zemlianichenko)

"הזעם, החלפת השלטון בארה"ב, והתגובה הקיצונית של השלטון לתחקיריו של נבלני מוציאים צעירים לרחובות" אמר מרטינוב לאתר דוז'ד. לדבריו, בקרמלין מודעים למתח הרב שנוצר בשטח, ויש היערכות גבוהה להפגנות, שצפויות להתחדש בסוף השבוע הבא.

לא ניסיון ההרעלה הראשון

"אני מאושר לחזור למדינה שלי ולעיר שלי", אמר איש האופוזיציה לעיתונאים שליוו אותו בטיסה מגרמניה למוסקבה בשבוע שעבר, מספר דקות לפני שנעצר. נבלני טען אז כי הוא לא פוחד מהשלטונות והוא בטוח שהצדק ייעשה בסופו של דבר. "זה היום הכי שמח עבורי בכל חמשת החודשים האחרונים", אמר.  ביום שישי האחרון שחרר סרטון נוסף מתא המעצר בו הפריך את השמועות ששקל התאבדות והפציר בתומכיו לצאת לרחובות.

אלכסיי נבלני נפרד בנשיקה מאישתו, עם מעצרו בביקורת הדרכונים במוסקבה, 17 בינואר 2021 (AP Photo/Mstyslav Chernov)

נבלני הורעל, ככל הנראה, על ידי סוכני פ.ס.ב בחודש אוגוסט האחרון. פעיל האופוזיציה היה על טיסה מהעיר נובוסיבירסק שבמרכז רוסיה, בה לקח חלק בקמפיין פוליטי, למוסקבה בה הוא מתגורר. היא חש ברע והתעלף דקות ספורות לאחר ההמראה. המטוס חזר על עקבותיו והוא הובהל במהירות לבית חולים בעיר.

אחרי לחץ בינלאומי, מטוס פרטי הורשה לאסוף אותו לטיפול בגרמניה בה שהה מאז. במהלך התקופה בגרמניה עבד, בשיתוף עיתונאים מרחבי העולם, על שתי חקירות והצליח לגלות ש-11 סוכני פ.ס.ב, עקבו אחריו במשך שנים וכנראה ניסו להרעיל אותו ומשפחתו מספר פעמים בעבר.