ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר אוצר ישראל כ"ץ הציגו הצעה נרחבת ובה 9 צעדים כלכליים ביניהם מענקים למשקי בית, סיוע לעסקים, מענק לנכים, דמי אבטלה לעצמאים, מענקי החזרה לעבודה והקלות רגולציה. "זוהי תכנית כלכלית ענקית, מאד נמרצת, שתסייע את הכלכלה שלנו" אמר ראש הממשלה.

התכנית הוצגה למרות התנגדות היועמ"ש לצעדים כלכליים נרחבים לקראת הבחירות. מסיבת העיתונאים להצגת התכנית הופצה על ידי דוברות הליכוד ולא על ידי משרד האוצר, שעל פי דיווחים לא הכירו את פרטי התכנית.

"אני בטוח שרוב חברי הכנסת יתייצבו לצד העסקים והעצמאים" אמר ראש הממשלה. "אם התכנית לא תאושר היא תדחה בחודשים רבים, עד שתוקם הממשלה הבאה. אנשים לא יכולים לחכות. לכן אנחנו ממשיכים לפעול גם עכשיו. כפי שפעלנו באחדות נגד הקורונה בריאות, נפעל באחדות נגד הקורונה הכלכלית. נעזור לכל אזרחי ישראל. נכנסנו לקורונה, ונצא יחד".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

אני רוצה לצטט בפניכם את ג'נט יילן: "כרגע שהריבית בשפל היסטורי, הדבר החכם ביותר לעשות הוא לפעול בגדול. הנשיא ביידן הראה המשך לתכנית טראמפ שהוא מציע 8.6% מהתמ"ג, סכום ששקול ל-122 מיליארד ש"ח במונחים ישראלים. אנחנו לא נציג תכנית בגודל כזה, אבל צריך לפעול".  9 צעדים להזנקת הכלכלה בגדול.

על הטענה שמדובר בכלכלת הבחירות השווה ראש הממשלה נתניהו את ישראל לארצות הברית ואמר כי שם עברו סכומים גדולים יותר.

הצעדים שהוצגו תכנית:

  1. מענק סיוע לעסקים שנפגעו 25% ומעלה יקבלו מענק 8,000 שקלים לפחות
  2. מענק משקי בית עד עשירון 7 – 750 שקלים לכל בוגר, 500 לכל ילד עד הרביעי, 350 לילד מעל חמישי.
  3. תמרוץ להחזרת מובטלי קורונה ותיקים לעבודה – מי שקיבל אבטלה של 80 ימים מתחיל הקורונה ויחזור לעבודה ל-4 חודשים, יקבל: חודש 1 – מענק דמי אבטלה, חודש 2-3 מענק השלמה שכר, חודש 4 – מענק בשווי דמי אבטלה. מעסיק שיחזיר מובטל ותיק לעבודה יזכה למענק מיוחד.
  4. מענק מיוחד לנכים – תוספת מענק של 500 מיליון שקלים.
  5. פריסת מע"מ לעסקים
  6. דחיית הלוואות
  7. דמי אבטלה לעצמאים – יינתן לכל עצמי שירצה, יובא השבוע לאישור בוועדת העבודה והרווחה
  8. הפחתת רגולציה עסקית להזנקת הכלכלה – הארכת פטור לרישוי עסקים חדשים, רישוי עסקים בהצהרה בלבד, הקפאת רגולציה חדשה לשנה.
  9. רפורמה להגדת ההשקעות: רפורמות שיקלו על קרנות הפנסייה והביטוח להשקיע עד 50 מיליאד שקלים בהייטק ועד 100 מיליארד שקלים בתשתיות. זאת בנוסף להשקעה ישירה של 5 מיליארד שקלים.

נתניהו הציג מספר נתונים שמראים שלישראל מרחב תמרון גבוה לפעילות: דירוג אשראי גבוה מאד, יחס חוב תוצר של 73%, כיווץ מינימלי של התוצר (בנק ישראל 3.7%, צפי לצמיחה גבוהה (בנק ישראל 6.3%), חוזקת השקל מול הדולר וריבית נמוכה מאד.