1,000 האנשים העשירים ביותר בעולם החזירו לעצמם את כל העושר שאבד להם בגלל משבר הקורונה תוך תשעה חודשים בלבד, כך עולה מדו"ח אוקספם שפורסם היום (שני) לרגל תחילת הכנס השנתי בדאבוס. לעומת זאת, בארגון הצדקה הבריטי מעריכים כי לעניים ביותר העולם ייקח כעשור להחזיר את הנכסים וההכנסות שאבדו כתוצאה מהמשבר.

הדו"ח, שנקרא "וירוס אי השוויון" מציין עלייה משמעותית בהיקף הנכסים של 10 העשירים ביותר בעולם בזמן משבר הקורונה. על פי הנתונים בדו"ח עושרם של אותה קבוצה של אנשים גדלה בכ-500 מיליארד דולר, בעיקר תודות לעלייה משמעותית בשווי הנכסים הפיננסים שבבעלותם.

יאכטה מול אחוזה (צילום: mariakray / Shutterstock.com)

לעומת זאת, המשבר פגע באופן קשה ביותר בעניים ויצר את משבר האבטלה בחמור ביותר מאז השפל הגדול במאה הקודמת. גם בקרב האוכלוסיות העניות ביותר, מי שנפגעו באופן הקשה ביותר הן נשים ומיעוטים אתניים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"נשים ומיעוטים אתניים מוחלשים היו הנפגעים המרכזיים במשבר, והסיכויים שלהם ליפול לעוני, להגיע למצב של רעב גבוהים יותר" נכתב בדו"ח. "לעומת זאת, עושרם של המיליארדרים התאושש על אף המיתון העולמי. הנכסים הכוללים של המיליארדרים בעולם הגיע לרמה של 11.95 טריליון דולר בדצמבר 2020, שיעור שווה לכלל הצעדים התקציביים של ממשלות ה-G-20 ביחד".

חוקרי אוקספם ממליצים בדו"ח על אימוץ מס רווחי קורונה זמני, שיוטל על רווחיהם של 32 התאגידים שהשיאו את הרווחים הגבוהים ביותר בזמן המשבר. להערכתם, צעד שכזה יכול היה להפנות 104 מיליארד דולר למענקים וסיוע לעניים בשנת 2020. "מדובר בסכום שהיה יכול לספק את כלל דמי האבטלה והסיוע לילדים ולקשישים במדינות עניות ומתפתחות" נכתב בדו"ח.