"אני מבינה את המצב, אבל אי אפשר לעצור את העלייה", אומרת מימי רטה (33) שאחייניתה, סנאיט (24) ובנה בן ה-6 אמורים לעלות לישראל מגונדר שבאתיופיה, ביום שישי – אך טיסתם בוטלה בשל המגבלות על נתב"ג.

המטוס עליו אמורה סנאיט לעלות, הוא השביעי במסגרת מבצע 'צור ישראל', כשלצדה ולצד בנה אמורים לעלות עוד – 330 עולות ועולים, בשלב זה לא יודעים מה יהא עליהם.

נשים הממתינות לעלייה באתיופיה, בהפגנה בבית הכנסת באדיס אבבה 19 בנובמבר 2018 (צילום: מטה המאבק להעלאת יהודי אתיופיה)

"אין צורך לעכב את העלייה, הם מגיעים לבידוד, אין סכנה בזה", אומרת רטה. "אף פעם לא עצרו עלייה. אני פונה למי שאחראי שיחשבו כבני אדם, שיהיו קצת רגישים. האנשים האלו הלב שלהם והרגליים שלהם והראש שלהם כבר פה, תכננו לעלות, ובדקה ה-90 אומרים להם לא? זה לא הגיוני".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

רטה מספרת שאחייניתה במצב רגשי קשה, וכך גם בנה הקטן. אחיותיה של מימי, אמה ודודתה של סנאיט עלו בחודשיים האחרונים, והיא האחרונה ממשפחתה שנשארה באתיופיה, מה שמקשה על המצב. "אין לה אף אחד שם. אין משפחה, אין לה איפה להיות שם, ואני חוששת לחייה. אני לא רוצה שאחותי תסבול כמו אמא שלי, שלקח לה 14 שנה לפגוש את הבנות שלה".

"האחיינית שלי היא רק 2 נפשות, אבל תחשבו על משפחות עם ילדים, אין להם איפה לשים את עצמם! כבר חשבו שהחלום שלהם מתגשם, צריך להתחשב. אני מרגישה את הכאבים שלהם, לא רק האחיינית שלי סובלת. כל הממתינים סובלים, כרגע הבטיחו 2,000, ויש עוד אלפים. המצב הכללי קשה, שיעלו אותם, לא צריך לדחות".