יום השואה הבינלאומי יצוין היום (רביעי). התאריך מציין אם יום שחרור מחנה אושוויץ, גדול מחנות הריכוז וההשמדה הנאצים, ה-27 בינואר 1945. מועד יום השואה הבינלאומי נקבע בהחלטת העצרת הכללית של האו"ם בשנת 2005, בהסכמה כללית וללא הצבעה. השנה, בשל מגפת הקורונה, יתקיימו בישראל ריבוי של אירועים מקוונים, הרצאות והקרנות סרטים.

יומני חנה סנש: "קם בי איזה רעיון פתאומי שאני צריכה לנסוע להונגריה"

14:00 | קישור להרצאה
הרצאה אודות חייה של הצנחנית חנה סנש שתשודר באתר הספרייה הלאומית. ד"ר חזי עמיאור, חוקר היסטוריה יהודית מודרנית  ומנהל הארכיון של חנה סנש, יקריא קטעים מתוך יומנה המקורי של חנה סנש. בחודש נובמבר האחרון קיבלה הספרייה הלאומית למשמרת את כל הארכיון של חנה סנש.

הארכיון כולל תמונות, מכתבים ויומנים שניהלה מגיל 5 עד יציאתה לאירופה בגיל 23. "אני מעוניין לקשור בין הארכיון החדש לבין מה שאנחנו יודעים על התגייסותה של חנה סנש לבריגדה", אומר ד"ר עמיאור, "אני מעוניין לעקוב אחרי היומן ולראות כיצד היא עוזבת את המציאות הנוחה שהייתה לה בארץ ומחליטה לצנוח מעבר לגבולות האויב באירופה".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"החלק השני יעסוק בשיר שכתבה "אשרי הגפרור". שבעיניי הוא שיר שמבהיר לנו את היחס השונה של חנה סנש ליהודי אירופה, יחס של כבוד ולא של התנשאות. היא לא מיישרת קו עם הצברים ביישוב היהודי שמרחמים על יהודי אירופה ואת זה היא מבטאת יפה בשיר שאותו היא מעבירה, ברגע של חולשה או גבורה לחבר, לפני שהיא יוצאת למשימה ממנה לא תחזור. השיר שופך אור על כל המהלך שלה וההתגייסות שלה לצבא הבריטי".

הרצאות על תנועת 'הבריחה'

"שערי אושוויץ נפתחים – שערי הארץ נעולים" | בשעה 10:00 | קישור להרצאה
מפגש בין שלושה ממשיכי דרכם של אנשי תנועת 'הבריחה', שחבריה פעלו להעלאת שורדי השואה מפולין לארץ ישראל: מאיר גפן, בנו של מפקד אזור הבריחה בזלצברג, אבא גפן, שי לחמן, שאביו היה מפקד מחנה עקורים, וחיים קונפינו, בנה של עדה סירני שהייתה מראשי המוסד לעלייה ב'.

הרצאה | נשים שהיו חברות בארגון "הבריחה"ד"ר מירי נהרי, במסגרת מכון אייבשיץ | בשעה 21:00 | קישור להרצאה.
סיפורן של נשים, נערות וילדות ניצולות שואה שחצו גבולות וחיפשו נתיבי בריחה בדרכן לארץ ישראל. הן גנבו גבולות והלכו וצעדו בדרכים, ביערות ובהרים בלילות ובקור אך לא ויתרו. ההרצאה תעסוק בפעילות מרכזיות בארגון הבריחה.

ההרצאות מתקיימות מטעם עמותת "מורשת הבריחה" בשיתוף מוזיאון המעפילים בעתלית.

משפט אייכמן, 60 שנה אחרי

"שלושה דורות לשואה – משפט אייכמן והשפעתו על החברה הישראלית" | בשעה 21:00 | קישור לאירוע
מוזיאון בית לוחמי הגטאות ישדר רב-שיח לציון 60 שנה למשפטו של הפושע הנאצי אדולף אייכמן, בשיתוף תיאטרון הבימה. האירוע יפגיש שלושה דורות, שממחישים את השינוי בנקודת המבט על המשפט לאורך השנים: דור ניצולי השואה שאותו תייצג השחקנית ליאה קניג. הדור השני אותו ייצגו נעם סמל והתסריטאי מוטי לרנר, ואת הדור השלישי מייצג איתי בר, מדריך מסעות לפולין ודובר בית לוחמי הגטאות. את הפאנל תנחה ההיסטוריונית של בית לוחמי הגיטאות, חנה יבלונקה, מחברת הספר 'מדינת ישראל נגד אדולף אייכמן'. במפגש ישולבו קטעי משחק וקריאה מתוך המחזה החדש של מוטי לרנר על משפט אייכמן.

חלוציות דתית בפולין

"הִתְחַיּוּת" – סיפורה של תנועת הנוער הציונית-דתית בפולין | בשעה 19:50 | קישור לאירוע
בית ספר שדה כפר עציון ישדר רב-שיח לרגל הופעת ספרו של ד"ר יוחנן בן יעקב "הִתְחַיּוּת" שמספר לראשונה את סיפורה של תנועת 'כנסת השומר הדתי' בפולין – תנועה ששילבה בין פעילות ציונית וחלוצית לשמירת מצוות, ולאחר מלחמת העולם השנייה התאחדה עם תנועת בני עקיבא. בכנס ישתתפו ההיסטוריון מוקי צור, פרופסור זהבית גרוס והד"ר יואל רפל מאוניברסיטת בר-אילן, הרב ד"ר יונה גודמן, עורכת הספר חנה עמית, והמחבר יוחנן בן יעקב. את הערב ינחה עמיחי ליפשיץ.