שרת התחבורה מירי רגב חתמה על תיקון בכתב ההסמכה של חברת נמל חיפה שירשה למי שירכוש אותו בהליך ההפרטה לתפעל את מתחם חזית הים העירונית בשטח המערבי של הנמל. מדובר בשטח על קו המים, בשטח של למעלה מ-300 דונם, הגובל לכל אורכו בעיר התחתית של חיפה.

בהמשך לתוכנית מתאר שאושרה בממשלה, יחדל בשלבים מערב הנמל לשמש לפריקה וטעינה של מטענים. לכן, מתיר התיקון לחברת הנמל "לבצע בשטח חזית הים פעילות להקמת מתקנים ומבנים, תחזוקתם והפעלתם לצורך מתן שירותים ולרווחת באי הנמל, המשתמשים והמבקרים במתחם, למטרות מסחר, תיירות, תעסוקה, מגורים, תרבות ופנאי ומעגנה".

בשטחו המערבי של נמל חיפה נערכו בשנים האחרונות מספר פסטיבלים וכן צילומים של תוכניות טלוויזיה, בין היתר שלוש עונות של התוכנית "נינג'ה ישראל". במקביל, חלה עלייה של פעילות אוניות התיירים בחלק זה של הנמל. אחרי הפרטת החברה, ובזכות התיקון שיכנס לתוקף, הפעילות תוכל להתרחב משמעותית.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

השרה רגב: "אין לי ספק כי הנמל יהפוך לאבן שואבת ומרכז פנאי ותיירות שיתרום לכלכלה וליצירת מקומות עבודה והזדמנויות כלכליות ליזמים החיפאים".

מי ישמור על זכויות הציבור?

תכנית חזית הים אושרה באוגוסט 2017, ש-340 דונם מתוכה כלולים בשטחי הנמל. שטח תכנית חזית הים, כמו שטח הנמל, שייך לרשות מקרקעי ישראל ומוחכר לחברת נמלי ישראל.

הפעלתו באמצעות רוכש נמל חיפה, מבטיחה שליטה שלו בשטח בזיכיון עד 2054. לעיריית חיפה היה הסכם עקרונות עם נמל חיפה להקמת מנהלת משותפת לשטח זה, אך מימושו לא התקדם.

כך, הרוכש הפרטי של נמל חיפה, יזכה בזכויות ניהול של שטח שאמור להיות פתוח לציבור, מבלי שברור מי יפקח על זכויות אלו.