המשרד הגנת הסביבה קיים אמש (חמישי) הערכת מצב בעקבות זיהום הזפת שהתגלה בחופי הארץ. "נפעל לאיתור את מקור הזיהום, נמצא את האחראים לו ונמצה איתם את הדין" אמרה השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל (הליכוד). בהערכת המצב נבחנו פעולות ההמשך לטיפול בגושי הזפת ולאיתור מקור הזיהום שמשוער שנבע כתוצאה מפליטה של שמנים או נפט מכלי שייט שעבר מול חופי ישראל.

נחיתות של זפת שהחלו אתמול תועדו עד כה בחופי 16 רשויות מקומיות בישראל: המועצה אזורית מטה אשר, עכו, חיפה, טירת הכרמל, חוף הכרמל, ג'יסר א-זרקה, חדרה, עמק חפר, חוף השרון, נתניה, הרצליה, תל אביב, בת ים, ראשון לציון, אשדוד, וחוף אשקלון שבה התגלו הבוקר נחיתות זפת.

צב ים בחוף פלמחים (צילום: שלומי בן שימול, רשות הטבע והגנים)

שמורת הבונים (צילום: שרית פאלצי, רשות הטבע והגנים)

"אירוע זיהום הזפת מסתבר כאירוע גדול ומאוד וחמור מאוד עם נזק סביבתי גדול מאוד שייקח לנו זמן רב לטפל בו" אמר מנכ״ל רשות הטבע והגנים שאול גולדשטיין "עד כה הוצאנו 5 טון של זפת, ואנו מעריכים שננקה עוד עשרות טון". עוד קרא גולדשטיין למצוא את האשמים לזיהום. ברשות מציינים כי ניקוי הזפת מהסלעים בחופים, שחלקם שמורות טבע יהיו קשה מאד.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

(צילום: יוסי האן רשות הטבע והגנים)

צב בחוף פלמחים (צילום: שלומי בן שימול, רשות הטבע והגנים)

מכיוון שלא אושר תקציב מדינה נדרש המשרד לפנות לקרנות חוץ תקציביות על מנת לטפל בבעיה. בבוקר הנחתה השירה את יו"ר הקרן למניעת זיהום הים ומנכ"ל המשרד לבקש תקציב לניקוי זפת מהחופים.

הנהלת הקרן למניעת זיהום ים מונה שבעה חברים, נציגי משרדי ממשלה וגופים ציבוריים, אותם ממנה השר להגנת הסביבה. בדיון בכנסת בנובמבר האחרון, התברר שרוב תקציב הקרן מממן פעולות שוטפות של המשרד להגנת הסביבה, החורג מהיעוד העיקרי שלה.

כל הרשויות המקומיות החופיות קיבלו מהמשרד להגנת הסביבה הנחיה ליישם תוכניות החירום המקומיות ולהיערך לניקוי היום, ככל שהסערה תשכך. אנשי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית נמצאים בשטח ובקשר ישיר עם הרשויות המקומיות ועם המפעלים לאורך החופים ורשות הטבע והגנים.

באירוע מסוג זה, כאשר לא ידוע מקור הזיהום, פעולות הניקוי מבוצעות על-ידי בעלי תוכניות החירום – בעיקר הרשויות המקומיות החופיות. אך בניגוד למצב שבו יש מקור ידוע, שאותו ניתן לתבוע על הוצאות ניקוי, במצב הנוכחי אין מקור מזוהה לזיהום, ולכן גם אין מקור לתביעה ולשיפוי בגין הוצאות הניקוי.

עמותת אקואושן בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, מובילה ומפעילה את הרשת הארצית של מתנדבי חירום ים. מתנדבים מארגונים כמו אנשי הים התיכון הצטרפו ליוזמה והם פרוסים היום בשטח בחופים השונים ומובילים את פעולות הניקוי.​