בנתיחת גופת הלוויתן שנסחף לחוף ניצנים נמצאו חומרים שמקורם בזיהום הנפט, כך נמסר בהודעה של רשות הטבע והגנים. את הנתיחה, שבוצעה הבוקר (ראשון) בחוף, ביצעו ד״ר רוני קינג וטרינר רשות הטבע והגנים יחד עם צוות מהמכון הווטרינרי בבית דגן. החומרים הועברו לבדיקה.

ד״ר רוני קינג מרשות הטבע והגנים: "הבוקר כשביצענו את הנתיחה בלווייתן מצאנו נוזל שחור בריאות שלו. עוד לא ברור אם זה הגורם למוות נמשיך לחקור".

הממצאים שנמצאו בגופו של הלוויתן (צילום: אסף קפלן רשות הטבע והגנים)

הלוויתן, שנסחף לחוף ניצנים ביום חמישי האחרון נקבר הבוקר במבצע מיוחד משותף למרכז לחקר מידע וסיוע ליונקים ימיים ולרשות הטבע והגנים. הלוויתן, באורך 17 מטרים ובמשקל כ-25 טון נקבר בבור שפוזרו בו גללי סוסים שאמורים לסייע בפירוק רקמותיו.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

צילום אוויר של הלוויתן בחוף ניצנים (צילום יורי מיכאל)

על פי מרכז המחקר מדובר בגופת הלוויתן הגדולה ביותר שנאספה בחופי הארץ ב-30 השנים האחרונות. להערכת חוקרים שבדקו את הגופה, מדובר בלוויתן בוגר שמת לפני כשבועיים.

צה"ל ישלח חיילים לניקוי החופים

הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, הודיע אתמול (שבת) כי צה"ל יירתם לסייע לרשות הטבע והגנים במאמץ לניקיון החופים. בשיחה עם מנכ"ל הרשות, שאול גולדשטיין, סוכם כי החל מהשבוע הקרוב יצטרפו אלפי חיילי צה"ל לעובדי ומתנדבי רשות הטבע והגנים במיפוי האזורים שנפגעו מזיהום הזפת, בניקיון החופים ובפינוי מוסדר של האשפה לאתרים המיועדים לכך. מנכ״ל רשות הטבע והגנים בירך את הרמטכ״ל על היוזמה שמצטרפת לשיתופי פעולה נוספים של רשות הטבע והגנים וצה״ל.​

נתיחת הלוויתן בחוף ניצנים (צילום: ד"ר עוז גופמן)

נתיחת הלוויתן בחוף ניצנים (צילום: ד"ר עוז גופמן)

צילום אוויר של הלוויתן בחוף ניצנים (צילום יורי מיכאל)