דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שבת ל' בכסלו תשפ"ב 04.12.21
16°תל אביב
  • 13°ירושלים
  • 16°תל אביב
  • 16°חיפה
  • 12°אשדוד
  • 10°באר שבע
  • 16°אילת
  • 16°טבריה
  • 13°צפת
  • 14°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
אלימות נגד נשים

עדות שירה איסקוב: "אמרתי 'תפסיק, אני רוצה לחיות', והוא המשיך עם הדקירות"

לאחר שביום חמישי דחה בית המשפט את בקשתו של אביעד משה שלא להתייצב לדיון בשל מגפת הקורונה, העידה הבוקר איסקוב מול האיש שעל פי כתב האישום ניסה לרצוח אותה בערב ראש השנה מול בנם הפעוט

שירה איסקוב בבית המשפט (צילום: פלאש 90)
טל כרמון
טל כרמון
כתבת רווחה
צרו קשר עם המערכת:

שירה איסקוב העידה הבוקר (ראשון) בבית המשפט המחוזי בבאר שבע במשפטו של אביעד משה, שניסה לרצוח אותה. ביום חמישי דחה בית המשפט את בקשתו של משה שלא להתייצב לדיון בשל מגפת הקורונה.

במהלך הדיון השמיעה הפרקליטה את ההקלטה מהטלפון הנייד המתעדת את האלימות. לאחר מכן שטחה איסקוב את עדותה: "זה היה אחרי שאמרתי לו שאני נוסעת לצפון להורים שלי לחג. אחרי חילופי מילים בינינו. אמרתי שאני לא יכולה להישאר יותר איתו", תיארה איסקוב את האירועים שקדמו לאלימות.

אביעד משה מואשם בניסיון הרצח של שירה איסקוב (מתוך רשתות חברתיות)

לדבריה, עשרה ימים לפני המקרה עברה הפלה. "היה לי קשה להתמודד עם האובדן של העובר. האובדן קרה אחרי שאביעד כעס עליי וצעק עליי. אני כעסתי וצעקתי בחזרה. אחרי זה היו לי כאבים חזקים בבטן ונפלתי לרצפה. יום אחרי זה רציתי ללכת לחדר מיון. הוא לא רצה להוציא את הילד מהגן, אז הלכתי אחרי. אמרו שאין דופק לעובר. ארבעה ימים אחרי זה עברתי גרידה. הייתי שבוע בבית ולא הלכתי לעבודה. יום שישי הגיע. וכמה ימים היו חילופי מילים בינינו".

איסקוב המשיכה ותיארה שבימים לאחר מכן התכתבו היא והנאשם והאשימו אחד את השניה האשמות שונות. ביום שישי כשבישלה את ארוחת ערב ראש השנה התפתח בין השניים וויכוח נוסף. "ביקשתי בקבוק יין מיוחד שיהיה לנו כיף. זה התחיל כשהביא יין אחר. הוא אמר 'שום דבר לא טוב לך, כל דבר יש לך משהו להגיד'. כל מיני מילים לא נעימות. אמרתי 'הבנתי את הראש שלך, תן לי לסיים לבשל', והמשכנו את היום. אני המשכתי לבשל. אביעד שטף את האוטו, הכניס את הצינור לבית ושטף את הרצפה. ביקשתי שלא יעשה את זה כי נשארים הרבה מים והילד יכול להחליק. הוא התעצבן וצעק 'גם כשאני עושה משהו את לא מרוצה'".

"בעצם אנחנו מתחילים – הוא אומר לי משהו, אני אומרת לו משהו, וזה רק מתעצם. ואז הוא בא ומנסה להקטין אותי ולהגיד לי כמה אני מכוערת ושאני כמו אישה בת 70. רק מנסה להקטין אותי ולהראות לי כמה אני לא מוצלחת ולא בסדר. הוא בא לי מול הפרצוף במטבח ואמר לי את זה".

"אמרתי לו 'הבטחת שלא תיגע בי'"

בשלב זה תיארה איסקוב את האלימות הפיזית מצד משה. "אז הגיע הרגע שאני אומרת 'אני לא יכולה לשמוע את העלבונות האלה, אני לא יכולה להיות איתו בבית שלושה ימים בסגר. אסע לצפון להורים שלי. זה לא יהיה טוב לאף אחד מאיתנו שנישאר ביחד בבית'. התקשרתי לטלפון של אבא שלי ואמרתי לו שאני באה. לקחתי את הילד להחליף לו חיתול. ואז כשיצאתי לחדר ליד לקחת שקית לחיתול אני בטלפון עם ההורים, אביעד לקח אותי ותפס אותי וזרק אותי על הרצפה".

"אמרתי לו 'הבטחת שלא תיגע בי. אני לא מזמינה משטרה. פעם שנייה שאתה נוגע בי זה גירושים. אני לא רוצה להישאר יותר'. חזרתי לשטוף את הילד, ואני ממשיכה להיות עם ההורים שלי בטלפון. תוך כדי לוקחת את התיק, שמה בגדים לי ולילד. הלכנו לחדר שלו להלביש אותו. התיק שלי היה בחדר העבודה. אביעד ניסה להחביא אותו ושם אותו מתחת למיטת התינוק. אביעד אחריי. הוא רוצה כנראה לשמוע מה אני אומרת להורים שלי. הכנסתי בגדים שלי לתיק. חזרתי לסלון לקחת בקבוקי מים, כמה ספרים לדרך שיהיה לו. נעמדתי ליד הדלת ורציתי לצאת".

"החבטה הראשונה הגיעה בראש. ועוד אחת ועוד אחת"

אז חסם משה את דרכה של איסקוב והחל, על פי עדותה, בניסיון הרצח. "הוא לא נותן לי לצאת. נועל את הדלת וסוגר את התריס והחלון, אומר לי 'את לא הולכת' ורצה להצטרף. אמרתי 'אתה כבר לא בא איתי לשום מקום'. הוא החזיק לי את הידיים מונע ממני להגיע לדלת. המטרה שלי הייתה לצאת מהבית. כשמתקרבים לדלת הוא נועל את הדלת וסוגר את התריס. כשהילד יורד מהידיים אני מסתובבת כדי לתפוס אותו. והחבטה הראשונה הגיעה בראש. ועוד אחת ועוד אחת. ועוד הרבה, ואני צועקת ומבקשת ממנו שיפסיק".

"צרחתי שיפסיק וביקשתי סליחה. ביקשתי עזרה מאבא שלי. ההורים שלי היו על הקו. הילד צרח וזעק לשמיים. ביקשתי ממנו שיהיה עם הילד וייקח אותו ויחבק אותו וירגיע אותו. הילד התיישב לידי. כולו התמלא בדם שלי. אני שכבתי על הרצפה והילד היה משבצת לידי. פשוט התיישב וזעק לשמיים ובכה. בזמן הזה הוא לא מפסיק להכות אותי".

לאחר מכן, לדבריה של איסקוב, שלף משה את הסכין שבה דקר אותה. "הוא ניגש למגירה של הסכום ומוציא סכין. ואני מבקשת ממנו שלא יעשה את זה. הוא אומר לי 'את לא תהיי אימא של הילד. לא תהיי אימא שלו'. הוא ניגש אליי וחונק אותי ואומר 'תמותי'. אני מבינה בדיעבד למה לחש. הוא חנק אותי עם שתי הידיים שלו. אני שוכבת, הוא עליי העיניים שלו עליי, והוא מחכה שאאבד הכרה. אני רואה את השנאה שלו בעיניים, 'למה הבחורה עדיין לא מתה?'.

"בין לבין הגיעה גם השכנה. אמרתי 'תפסיק, אני רוצה לחיות', והוא המשיך עם הדקירות. ואז אני זוכרת את השכנים מחזיקים אותי ואומרים שעוד מעט האמבולנס יגיע. שתי שכנות לידי, אמרתי 'אין לי אוויר' וביקשתי שישמרו לי על הילד. הרגשתי שאני כבר הולכת, שאין לי כוחות, אין לי אוויר, אין לי כלום.

"היה אור. השכנים דפקו בדלת. הוא דיבר עם השכנה, סגר את הדלת חזרה ואז חזר לטפל בי. תוך כדי המכות. חזר לחנוק ולדקור. היה אור ואז חושך". לאחר מכן העירה אמרה ראש הרכב השופטים יעל רז לוי: "גברתי באה עם הרבה חוזק".

איסקוב הוסיפה ותיארה את הנזקים שנגרמו לה ולבנה מהאלימות. "כל הראש שלי תפרים, ויש לי המון כאבים. ארובת העין נשברה והקרנית נפגעה. אני לוקחת כדורים נגד כאבים. הלחי תתאחה לבד. הלסת. השיניים שנשברו. יש לי ניתוח להשתלת עצם בלסת ואחר כך השתלת שיניים. אני לומדת סיבולת לב ריאה כדי שאוכל לחזור לריצות והליכות. יד שנשברה ואצבע שנכרתה. אני בפיזיותרפיה. פעמיים בשבוע אני לוקחת את הילד לטיפול, לקלינאית תקשורת. אחרי האירוע הוא הפסיק לדבר". השופטת יעל רז-לוי אמרה: "מעורר השראה".

לאחר מכן החל עורך דינו של משה מטעם הסנגוריה הציבורית עו"ד אלון דוידוב בחקירה נגדית של איסקוב.

"לרוב הנשים הללו לא שורדות כדי לספר"

בפתח הדיון, לפני העדות של איסקוב, אמרה נציגת הפרקליטות עו"ד מיטל אמויאל: "נוכחותה של שירה היום, שתעיד כאן בפני הנאשם, בעלת משמעות עצומה. לרוב אנחנו לא זוכים לשמוע עדות ישירה של מי ששרדה את התופת וחזרה לספר מה קרה שם. לרוב הנשים הללו לא שורדות כדי לספר. נוכחות שירה עצומה במיוחד עבורה. היא יפה וחזקה. זה יהיה עבורה עוד שלב חשוב בתהליך ההחלמה שלה ושיקום חיה וחיי בנה".

הפרקליטה הוסיפה: "כל ניסיון מצד הנאשם להטיל את האחריות על שירה הוא ניסיון להסיט את הזרקור מהעיקר. המסר שיועבר באמצעות המקרה הזה הוא שאסור שאף אישה ואף בנאדם לא יחווה את הזוועה והתופת ששירה עברה. גם אבקש לזעוק את זעקתם של הקטינים וחסרי הישע שנופלים קורבנות לאלימות במשפחה בעל כורחם, גם כאשר האלימות אינה מופנית כלפיהם ישירות".

יו"ר נעמת, חגית פאר, אמרה בתגובה על עדותה של איסקוב היום בבית המשפט: "אומץ ליבה של שירה איסקוב יכול להציל את חייהן של נשים רבות בישראל. מבלי שביקשה זאת או ייחלה לכך הפכה שירה לשומרת אחיותיה – כ 200 אלף נשים שנמצאות במעגל האלימות בישראל ושרואות כיצד היא מתייצבת מול המפלצת שניסה לרצוח אותה. אין לי ספק שבפעולותיה היא נותנת כוח לנשים נוספות לומר 'עד כאן'".

משה הלם באיסקוב במערוך, חנק ודקר אותה 30 פעמים

המשפט החל בנובמבר, לאחר שהפרקליטות הגישה נגד משה כתב אישום מתוקן בגין ניסיון הרצח של איסקוב בערב ראש השנה והתעללות בבנם הפעוט שהיה עד למקרה. לפי כתב האישום משה הלם באיסקוב במערוך, חנק אותה ודקר אותה כ-20 דקירות עם סכין מטבח משוננת.

סניגוריו של משה הגישו לפני שבוע את המענה לכתב האישום. משה הודה כי תקף את איסקוב, אך סניגוריו האשימו כי עשה זאת בגלל שהתגרתה בו "בצורה מעליבה ומשפילה" לאחר שעברה הפלה טבעית. משה הודה כי תקף את איסקוב וחבט בה במערוך, תוך שהיא זועקת לעזרה. הוא הודה גם שדקר אותה, אך טען כי לא התכוון לגרום למותה. "בשום שלב לא גמלה בלבו ההחלטה להמית את המתלוננת", נטען.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!