בעוד הקניונים נפתחים ובהלת הקניות למחזיקי דרכון ירוק בשיאה, היו מי שהעדיפו להתנדב בחוף הים לסיוע במאמצי הניקיון.

שקיות זפת שנאספה מהחוף. "זאת הזדמנות לעשות משהו טוב" (צילום: שי ניר)

כשיורדים לחוף הים בחיפה, ריח הזפת המבאיש עולה כבר בחניה. פקח רשות הטבע והגנים אומר ל'דבר' שכל צוותי הרשות הוזעקו לחופי הים, גם כאלה שביום-יום מתעסקים ביערנות ואין להם כל גישה לחוף.

"זה מזעזע. רק לפני שבועיים הייתי במקרה בחוף הזה עם חברות ועשינו פיקניק", אומרת ל'דבר' ירדן סייג (30) מקריית טבעון, שהגיעה אתמול (ראשון) לחוף הים יחד עם חברתה.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"ביום חמישי כבר הספקתי לראות את השלג, אז באתי בשבת לנקות את הים. זה היה ממש שוק לראות את הזיהום, והחלטתי לבוא גם היום. אהיה פה עד הצהריים, ומאמינה שבמהלך השבוע אבוא עוד".

ירדן סייג. "זה מזעזע. רק לפני שבועיים עשינו פה פיקניק" (צילום: שי ניר)

מבין המתנדבים על החוף הגיעו גם תלמידי כיתה ט'8 מחטיבת הביניים ליאו בק בחיפה. מחנכת הכיתה, מעיין בן אבו, שלחה במוצאי שבת הודעות לכל הכיתבה על פעילות הניקיון, והכיתה באה. "זה לא על חשבון לימודים", אומרת בן אבו ל'דבר', "זאת הזדמנות לצאת החוצה ולעשות משהו טוב".

עלי ומנצור, קבלני משנה, מנקים את החוף בחיפה. הפיקוח העירוני מספק שקיות וכפפות (צילום: שי ניר)

נועם (14.5) שנוהגת ללכת על קו החוף בחיפה בערבים אומרת ל'דבר': "המחנכים הודיעו לנו אתמול בערב, ואמרנו שזה חשוב גם בהתראה קצרה. זו המדינה שלנו, ואם לא נשמור עליה, אז אף אחד לא ישמור. אנחנו צריכים לדאוג, וכל אחד צריך לתרום מעצמו".

"זו רשלנות שאף אחד לא יתן עליה דין וחשבון"

כרמל אברמוביץ (30), תושב שכונת הדר הכרמל בחיפה, מוזיקאי ומורה למוזיקה בתיכונים באזור המפרץ, אומר ל'דבר': "הייתי אמור לעבוד היום, אבל בית הספר החליט לעשות יום הפסקה בשביל חגיגת פורים, ושוחררתי. אמרתי שאם קיבלתי במקרה את החופש הזה, ויש ניקיונות בחוף, אז אנצל את הזמן לבוא לעזור".

כרמל אברמוביץ. "אין לתאר. טונות של זפת" (צילום: שי ניר)

ידיו של אברמוביץ מכוסות כפפות מלאות בזפת ודביקות, והוא ממלא שקית אשפה ממותגת שקיבל מרשות הטבע והגנים. הוא לא מגדיר את עצמו כאוהב את הים והחוף במיוחד, אבל נושא איכות הסביבה ושימורה נוגעים לליבו.

"אני לא מגיע הרבה בשגרה לים", הוא מודה. "אני מתפלא כמה הזיהום הספיק להתפזר. זה דביק והרסני. אני שונא שאנשים זורקים בדלים ושקיות טרופית גם אם יש לידם פח. לא הבנתי את זה אף פעם. אין לתאר, טונות של זפת. זו רשלנות שאף אחד לא יתן עליה דין וחשבון. זה מאוד מכעיס אותי".

איציק ביטון. "זה מחדל רציני. זאת רק ההתחלה ויגיע עוד" (צילום: שי ניר)

על מבצע הניקיון בקטע החוף בחיפה בין חוף בת גלים לחוף שקמונה אחראי איציק ביטון מהפיקוח העירוני, שביום-יום משגיח על הסדר הציבורי באזור הזה. "אנחנו לוקחים אחריות ומספקים שקיות וכפפות. אני אחראי לקבל מתנדבים ושיחות טלפון מאזרחים, ומפנה אותם לעבוד פה איתנו. אני לא יודע מאיפה הגיע הזיהום ומה המקור שלו, אבל זה מחדל רציני. זאת רק ההתחלה ויגיע עוד. בעצמי הוצאתי בידיים צבים וחיות אחרות מתות. זה באמת עצוב".

"כששמענו על האסון נחרדנו"

גם היום המשיכו מתנדבים במבצע הניקיון. 70 תלמידים ותלמידות התיכון החברתי בחיפה, הגיעו לשמורת הטבע שקמונה לנקות את החוף. עיריית חיפה ובית הספר קנו ציוד מגן ואפשרו עבודה יעילה ובטוחה.

זפת שנמצאה בחוף. "בעצמי הוצאתי בידיים צבים וחיות אחרות מתות. זה באמת עצוב" (צילום: שי ניר)

עומר פרטר, רכז מגמת אקו ים בתיכון החברתי, אומר ל'דבר': "כששמענו על האסון נחרדנו. מיד הבנו שאנחנו חייבים לפעול, וזאת גם האחריות שלנו. הילדים והילדות מיד נרתמו וביקשו לקחת חלק. התיכון נמצא בשכונת בת גלים, ומבחינתנו זה כמו לנקות את הבית. מרחוק נראה שהחוף נקי, אבל כשמסתכלים בין האבנים והצדפים, רואים את הנזקים האדירים. החוף מלא בזפת. במשך שעתיים ניקינו רק כ-300 מטר. הנזק הוא עצום".

תלמידי התיכון החברתי בחיפה מנקים את שמורת הטבע שקמונה. "זאת גם האחריות שלנו" (צילום: התיכון החברתי חיפה)