ישראל ומצרים סיכמו אתמול (ראשון) על הקמת צינור גז ימי משדה הגז לווייתן למתקני ההנזלה במצרים. המדינות הגיעו לסיכום בעת ביקורו בישראל של שר האנרגיה המצרי טארק אל-מולה.

אל-מולה נפגש עם שר האנרגיה יובל שטייניץ (הליכוד). בהצהרה משותפת של השרים הם אמרו שהקמת הצינור נועדה "לאפשר את הגדלת יצוא הגז לאירופה באמצעות מתקני ההנזלה במצרים, לאור הביקוש הגובר באירופה לגז טבעי.

מטרת הצינור היא להפסיק את הצימוד בין יצוא הגז לשימוש במערכת ההולכה הישראלית, כדי לאפשר יצוא כמות גדולה יותר של גז, במקביל למענה על צורכי המשק.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

שר האנרגיה יובל שטייניץ (מימין) ושר האנרגיה של מצרים טארק אל-מולה. "זהו ביקור היסטורי" (צילום: משרד האנרגיה)

עם זאת, כדי שהשימוש בצינור יהיה כדאי כלכלית, מחירי הגז העולמיים צריכים לטפס משמעותית. המחירים נמצאים בשפל בשנים האחרונות, בעקבות הצטברות עודפים, בעיקר של גז מונזל.

"הפגישה הזו היא המשך ישיר ליחסים הנפלאים בינינו ולשיתוף הפעולה המוצלח בנושאי גז טבעי בפרט ואנרגיה באופן כללי", אמר שטייניץ. "שנינו ייסדנו את פורום הגז של מזרח הים התיכון, פורום שמאחד מדינות ערביות ואירופאיות יחד עם מדינת ישראל, ואני מודה מאוד לשר אל-מולה על הובלת הפורום. זהו ביקור היסטורי".   

אל-מולה אמר: "זהו הביקור הראשון שלי בישראל. מתקיים בינינו שיתוף פעולה הדוק בכל הקשור לתחום האנרגיה, ובייחוד לנושא הגז הטבעי. אנחנו עורכים פגישות בין הצוותים שלנו, על מנת להגדיל ולשפר את שיתוף הפעולה בין המדינות בכל הקשור לתחום האנרגיה, ומצפים לביקור פורה".