הממשלה אישרה היום (שני) הענקת פיצוי למאות משפחות בפרשת ילדי תימן, המזרח והבלקן. הפיצוי הכספי יינתן למשפחות שעניין ילדיהן נדון בשלוש ועדות החקירה המרכזיות של הפרשה מאז שנות השישים. הסך הכולל של הפיצויים יעמוד על 162 מיליון שקלים.

על פי החלטת הממשלה, כל משפחה תהיה זכאית לפיצוי בגובה 150 אלף שקלים אם אחד מילדיה נפטר ולא נמסר לה מידע על פטירתו, נסיבות הפטירה או מקום הפטירה. משפחות שאחת מוועדות החקירה מצאה כי לא ידוע מה עלה בגורלו של ילדן, יהיו זכאיות לפיצוי בגובה 200 אלף שקלים. בקשה לקבלת הפיצוי יהיה ניתן להגיש בחודשים יוני-נובמבר 2021.

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "זאת פרשה מהכואבות בתולדות מדינת ישראל. הפיצוי לא יכפר על הסבל הנורא שהמשפחות עברו ועוברות, זהו סבל בלתי נסבל. יש להביא למשפחות שסבלן גדול מנשוא את מעט הנחמה שמגיעה להן". ראש הממשלה הוסיף כי יבקש משר החינוך לכלול את הפרשה בתכניות הלימודים

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

שר האוצר ישראל כ"ץ: "בהחלטה זו מכירה ממשלת ישראל בפרשה כואבת שצרובה בתולדות המדינה, ואשר חקירתה טרם באה לידי סיום. נפעל כדי למצות את זכויותיהם של בני המשפחות הדואבות, שנושאות עמן את הכאב עד לעצם יום זה, ובכך נתחיל לרפא ולו במעט את פצעי ההיסטוריה".

1,033 תיקים נבדקו על ידי ועדות החקירה

במרכז הפרשה שמסעירה את החברה הישראלית במשך שנים, עומדות מעל לאלף עדויות של משפחות על כך שילדיהן נעלמו בשנים 1948-1954. המשפחות נקלטו במחנות העלייה בעין שמר, ראש העין, בית ליד ועתלית.

ברוב המקרים, הילדים הנעדרים אושפזו בבתי חולים או במחלקות מיוחדות לתינוקות במחנות העולים, בנפרד מהוריהם.

עד היום הוגשו לשלוש ועדות החקירה שעסקו בנושא ( בהלול –מינקובסקי ב-1968, שלגי ב-1995, וקדמי ב-2001), 1,033 תיקים של משפחות הטוענות שילדיהן נעלמו. ממסקנות הוועדות עלה ש-93% מהתינוקות נמצאו ללא רוח חיים. 972 נפטרו בארץ, 13 נפטרו במחנה עלייה בתימן, 5 נמצאו ו-56 עלומים.

הוועדות לא מצאו בסיס לטענה שנעשה אימוץ מסודר של הילדים, אך מתחה ביקורת חריפה על התנהלות המוסדות האמונים על הקליטה באותן השנים.

פעילים חברתיים שעוסקים בנושא טוענים שהוועדות לא חקרו לעומק את הנושא, וחלקן אף טייחו את העובדות. הפעילים מבקרים גם את העובדה שהמדינהעדיין לא הכירה רשמית בחטיפת הילדים. משפחות עולים רבות טענו שלא התייצבו בפני הוועדות בגלל חוסר אמון.​