תחקיר שהושלם היום (שני) באוגדת הבשן של פיקוד הצפון מצא שהצעירה הישראלית שהוחזרה לישראל ביום שישי לפנות בוקר נכנסה לסוריה בתחילת החודש באזור מעלה גולני. על פי התחקיר ה"גדר מתריעה" במקום סיפקה התרעה, אך זו לא טופלה כראוי. בצה"ל החליט שלא לנקוט צעדים אישיים או משמעתיים נגד מפקדים שהיו מעורבים באירוע.

על פי התחקיר הצעירה חצתה את הגבול ב-1 בפברואר בשעות הערב. הצעירה הגיעה למג'דל שמס, מתוך כוונה לחצות את הגבול מאזור הכפר. אחרי שחצתה את הכפר, טיפסה במעלה ההר עד שהגיעה לקטע בגבול שהגדר בה ישנה, אך שולחת התרעה לחמ"ל צה"ל במקרה של נגיעה בה. היא טיפסה על הגדר והצליחה לעבור לצידו השני של הגבול. 

כאמור, בחמ"ל התקבלה אינדיקציה על נגיעה בגדר. התצפיתנים בדקו את ההתרעה על הנגיעה, אך לא זיהו שום דבר חריג. לא התבצעה בדיקה נוסת של האירוע, ולא הוקפץ כוח לגזרהץ על פי התחקיר, המידע לא הועבר הלאה לפיקוד הצפון.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

התחקיר שביצעה אוגדת הבשן מצא כי חלק מהפעולות שננקטו באירוע לא היו מספיק טובות, וכי יש צורך לטפל בהתנהלות של מספר אנשים. עם זאת, הוחלט לא להסיק מהמקרה מסקנות אישיות או על טיפול משמעתי, אלא רק על הפקת לקחים.

אתמול סיים שב"כ את חקירת הצעירה. במערכת הביטחון שללו כוונות ריגול של הצעירה או מגע עם גורמי טרור. בהמשך היא תועבר לטיפול במשטרה וברווחה.