דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום חמישי כ"ה בשבט תשפ"ב 27.01.22
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
כלכלה

דו"ח בנק ישראל: העמלות ירדו בקורונה, ומי הבנק הזול ביותר

הכנסות הבנקים מפעולות ניירות ערך בשוקי ההון עלו באופן ניכר בתקופת משבר הקורונה, במקביל לירידה בפעילות היומיומית

חיטוי כספומט ברמת גן, יוני 2020. (צילום: פלאש90)
יונתן קירשנבאום

הכנסות הבנקים מעמלות על פעולות בעו"ש בחשבונות הבנק ירדו במהלך משבר הקורונה, כך עולה מדו"ח חצי שנתי שפרסם היום (שלישי) בנק ישראל בנושא מחירי השירותים הבנקאיים.

מהדו"ח עולה שמחירי השירותים הבסיסיים, כמו הפקדת והעברת כספים ירדו ב-6% במהלך שנת 2020, והסתכמו בממוצע בעלות חודשית של 11.5 שקלים. מדובר בעלות הממוצעת על עמלות מסוג זה.

מהדו"ח עולה שמרבית חשבונות העו"ש משלמים פחות מהממוצע לשנת 2020. על פי בנק ישראל, 61% מסך החשבונות משלמים פחות מ-10 שקלים בחודש. במחצית הראשונה של 2020 הכנסות הבנקים מעמלות על פעולות עו"ש עמדו על 24.5 בממוצע לחשבון. לעומת זאת במחצית השנייה של השנה חלה ירידה של 24% בהכנסות כתוצאה מירידה בפעילות הכלכלית.

מהדו"ח עולה שבפעילות ללא מסלול, בנק יהב הוא הזול ביותר, עם תשלום חודשי ממוצע של 1.6 על עמדות. לעומת זאת, בבנק דיסקונט משלמים הלקוחות כ-10.4 שקלים בחודש, בבנק הבינלאומי 11.2 שקלים, בבנק הפועלים 13.1 שקלים ובלאומי 15.4 שקלים בחודש. בנק מרכנתיל הוא הבנק היקר ביותר, עם תשלומים חודשיים ממוצעים של 19.2 שקלים בגין עמלות.

גם העמלות על עסקאות בכרטיסי האשראי ירדו באופן ניכר במהלך שנת 2020. עלות כרטיסי האשראי ירדה ב-11% במהלך שנת 2020 והסתכמה בממוצע של 12.9 שקלים בחודש. את הירידה בהכנסות הבנקים מעמלות כרטיסי אשראי מסבירים בבנק ישראל כתוצאה מירידה בפעילות הכלכלית בעקבות הסגר, שהגבילה את הזדמנויות הציבור לצרוך עם כרטיסי האשראי.

על אף הירידה בהכנסות הבנקים מעמלות אלו, דמי כרטיס האשראי הממוצע דווקא עלה ביותר מ-9%, מ-6.5 שקלים בשנת 2019 ל-7.1 שקלים בשנת 2020.

הכנסות הבנקים מפעולות ניירות ערך בשוקי ההון עלו באופן ניכר בתקופת משבר הקורונה. במחצית הראשונה של 2020, שבה חלו הזעזועים המרכזיים בשוקי ההון, עלו פעולות הקנייה, מכירה ופדיון של ניירות ערך ב-48% לעומת מחצית השנה הקודמת.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!