דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום חמישי ט"ו בחשון תשפ"ב 21.10.21
24°תל אביב
  • 19°ירושלים
  • 24°תל אביב
  • 21°חיפה
  • 22°אשדוד
  • 18°באר שבע
  • 23°אילת
  • 21°טבריה
  • 15°צפת
  • 23°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
מגזין דבר

בשם חופש הביטוי: מעצרו של הראפר הספרדי פאבלו האסל הבעיר את רחובות ברצלונה ומדריד

הראפר פאבלו האסל נעצר על ידי המשטרה במעונות אוניברסיטת ליידה בהם התבצר. לוחם למען חופש הביטוי או בריון אויב המדינה? תלוי את מי שואלים (צילום: AP Photo/Joan Mateu)

הזמר האנטי ממסדי הביע תמיכה בקבוצות פוליטיות שהוגדרו כארגוני טרור וכינה את מלך ספרד הקודם "מאפיונר", "מכה נשים" ו"רודף שמלות" | מעצרו הוציא המונים לרחובות: "לימדת אותנו שמחאה שקטה היא חסרת תועלת"

AP
צרו קשר עם המערכת:

מרבית הספרדים לא הכירו עד לפני כשבועיים את השם פאבלו האסל. אך כיום, כולם יודעים שהשם, המבוסס על אגדה ערבית, הוא שם הבמה של האמן פאוו ריוודויה דורו – לוחם למען חופש הביטוי או בריון אויב המדינה. תלוי את מי שואלים.

האסל (23), ראפר ממוצא קטלוני, נשפט ונגזר עליו עונש מאסר של תשעה חודשים בגין הסתה לטרור, לאחר ששיבח את פעולתן של קבוצות פוליטיות חמושות, לניניסטיות וקטלוניות שפעלו בעבר בספרד והוכרזו כארגוני טרור לאחר שרצחו למעלה מ-1,000 בני אדם.

הוא סירב גם לשלם קנס בגין העלבת מלך ספרד הקודם חואן קרלוס הראשון, אותו כינה "מאפיונר", "מכה נשים" ו"רודף שמלות". עם זאת, שמו של הראפר האנטי-ממסדי חד הלשון, עשוי להיקשר בעתיד הקרוב לרפורמה משפטית הזוכה לתמיכה רחבה מחוג מעריציו.

פינוי בשידור חי

האסל זכה להכרה בתקשורת המיינסטרים בשבוע שעבר, לאחר שחלף המועד בו אמור היה להתייצב ולהתחיל לרצות את מאסרו. עשרות מצלמות טלוויזיה שידרו בשידור חי את פינויו מקמפוס אוניברסיטת ליידה בצפון מזרח ספרד, שם הוא מתגורר. תשומת הלב הציבורית למקרה שלו הייתה בדיוק מה שהאסל קיווה לו בזמן שהתבצר במעונות.

המונים יוצאים לרחובות ברצלונה במחאה על מעצרו של הראפר פאבלו האסל והפגיעה בחופש הביטוי (צילום: AP Photo/Emilio Morenatti)

לכידתו הובילה להפגנות ברחובות ספרד שדעכו רק בימים האחרונים. ההפגנות השלוות ברובן, התדרדרו בחלק מהמקרים לעימותים ליליים אלימים בין המשטרה לקבוצות קטנות של מפגינים עטויי ברדסים, שהציתו מחסומים מאולתרים של מכלי אשפה ובזזו חנויות יוקרה במדריד ובברצלונה.

"לימדת אותנו שמחאה שקטה היא חסרת תועלת", נכתב בשלט שהניפו המפגינים בברצלונה. באחד הלילות האש שהבעירו המפגינים יצאה משליטה, המיסה רמזור וכמעט העלתה באש בניין מגורים. המשטרה הגיבה באמצעים לפיזור הפגנות. שעות לאחר מכן, בעלי החנויות ודוכני העיתונים נאלצו לעמוד מול ההרס ולבחון את הנזקים. במהומות נפצעו למעלה ממאה בני אדם, ביניהם צעירה שנפצעה קשות בעינה בהתנגשות עם המשטרה. עשרות מפגינים נעצרו.

מרססים גרפיטי ושוברים את חלונותיו של סניף בורסת ספרד בברצלונה (צילום: AP Photo/Felipe Dana)

בוזזים חנות של ורסאצ'ה בברצלונה (צילום: AP Photo/Felipe Dana)

מפגין הולם במכונית משטרתית במחבט במהלך עימותים עם המשטרה ברחובות ברצלונה (צילום: AP Photo/Emilio Morenatti)

משבר ממשלתי

כליאתו של אמן מאחורי סורג ובריח, ואפילו אחד עם הרשעות קודמות בגין הסתה לטרור ותיקים בגין תקיפה, שיבוש הליכי משפט ופריצה, יצרו משבר תדמיתי לממשלה השמאלית הספרדית. אמנסטי אינטרנשיונל ו-300 אמנים ספרדים, בהם הקולנוען הספרדי פדרו אלמודובר ושחקן הקולנוע חוויאר ברדם, קראו לשחרורו.

הסוציאליסטים ממחנהו של ראש הממשלה פדרו סאנצ'ס אמנם נמנעו מתמיכה פומבית בהאסל, אך הודיעו מנגד על רפורמה משפטית לביטול עונשי המאסר בגין עבירות הכרוכות בהפרת חופש הביטוי. בינתיים המפלגה הקטנה יותר בקואליציה Unidas Podemos האנטי מלוכנית, עודדה את ההפגנות נגד הממשלה, והכריזה כי המקרה של האסל חושף את פגמי הדמוקרטיה הספרדית. בשבוע שעבר המפלגה אף הגישה עתירה לחנינת הראפר, תהליך בירוקרטי ממושך שבסופו של דבר אמור להחזיר את הדיון בעניין לקבינט.

נשיקה לוהטת, ברצלונה (צילום: AP Photo/Emilio Morenatti)

"החוקים הטובים ביותר הם אלו המובילים לאושרו של העם", אמר ל-AP חבר קבינט שביקש לשמור על אנונימיות בשל רגישות השינויים החוקיים המוצעים, "אלו הגורמים לחברה להרגיש שזכויות חבריה הבסיסיות מוגנות, אלו התורמים גם לדו-קיום בשלום", אך את האיזון הזה, הודה, קשה להשיג.

***

תרגום: ניצן צבי כהן

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
עוד על מגזין דבר:
קופצי המשאיות
לשיר לעובדים הפשוטים 
יצחק, אחי
תגובות