דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום רביעי כ"ד בשבט תשפ"ב 26.01.22
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
כלכלה

סיכום 2020 בחברות האשראי: העלאת ריביות וקפיצה של 22% בחובות האבודים

רווחיות חברות האשראי נפגעה בגין הקורונה, אבל תיק האשראי שהחזיקו המשיך לגדול, כך עולה מדו"חות שלושת החברות לסיכום 2020

כרטיס אשראי. החברות לא פרסמו גילוי נאות לגבי פקיעת תוקפן של הנקודות (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יונתן קירשנבאום

הפסדי אשראי גבוהים, וריביות גבוהות: חברות כרטיסי האשראי מפרסמות את הדוחות הכספיים שלהם לשנת 2020. הקורונה אמנם פגעה ברווחיות שלושת חברות כרטיסי אשראי, אבל שלושתן המשיכו להגדיל את תיק האשראי שלהם לאורך שנת 2020, והגדילו את היקף ההכנסות מריבית, על אף הירידה בהיקף ההכנסות הכולל.

חברות כרטיסי האשראי ספגו במהלך שנת 2020 ירידה של 4% בשימוש בכרטיסים, כתוצאה מההגבלות על הפעילות העסקית במשק, ירידה כוללת של 14.5 מיליארד שקלים בהיקף העסקאות לעומת שנת 2019. תיק האשראי הכולל של שלושת החברות ירד בכ-6.2% בשנת 2020. שלושת חברות כרטיסי האשראי סבלו מירידה של 7.5% בהכנסותיהן השנתיות לעומת שנת 2019.

הקורונה לא פגעה בחברות כרטיסי האשראי רק בהורדת היקף העסקאות, אלא גם בפגיעה בלקוחותיהן, שהתקשו לעמוד בהחזרי ההלוואות. בשנת 2020 גדל היקף ההוצאות בגין הפסקי אשראי של שלושת החברות יחד ב-42% לעומת שנת 2019. היקף המחיקות הכולל עמד על 382 מיליון שקלים, גידול של 22% לעומת שנת 2019. ישראכרט הייתה שיאנית ההוצאה להפסדי אשראי, עם הפרשה 274 מיליון שקלים, שמהווים כ-1.5% מתיק האשראי.

עם זאת, בשלושת החברות חלה עלייה בהכנסות מריבית במהלך שנת הקורונה בשיעור כולל של כ-9.2% לעומת שנת 2019. במקביל, שלושת חברות כרטיסי האשראי העלו את הריביות הממוצעת בתקופת משבר הקורונה. הריבית הממוצעת בין שלושת החברות עמדה על כ-9% בשנת 2020, כשהחברה היקרה ביותר הייתה כאל עם ריבית ממוצעת של 10.4%, אחריה ישראכרט עם ריבית ממוצעת של 9%, ולבסוף מקס, שם הריבית עמדה על 7.7%.

על אף ההיפרדות מהבנקים, בשתי החברות שהופרדו- ישראכרט ומקס, ממשיכים להישען באופן משמעותי על המערכת הבנקאית כמקור מימון חיצוני הגדול ביותר. בישראכרט למשל, מתוך סך כולל של 4.3 מיליארד שקלים במימון חיצוני לשנת 2020, מקורם של 3.1 מיליארד הם במערכת הבנקאית, לעומת רק 417 מיליון שקלים מהמערכת החוץ בנקאית, ו-842 מיליון מאיגרות חוב. מצב דומה עולה מהדו"ח הכספי של חברת מקס, שנפרדה מבנק לאומי.

"בשנת 2020 חלה ירידה בעלויות המימון ל החברה כתוצאה מהפחתת ריביות הבנקים" כותבים בדו"ח הכספי של חברת מקס. עם זאת, "ההיפרדות מבנק לאומרי הובילה לייקור בעליות המימון של החברה". הסיבה המרכזית לייקור זה לטענת מקס היא העובדה שבניגוד למצב בזמן שהחברה הייתה חברת בת של בנק לאומי, כיום בנק לאומי נדרש להקצות הון להלוואות לחברה, מה שמייקר את עלויותיה. מכיוון שבנק לאומי נשאר מקור המימון המשמעותי ביותר של חברת מקס, יחד עם שחקנים נוספים במערכת הבנקאית, עלויות המימון של החברה עלו מאז ההיפרדות.​

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!