התראה: כתבה זו מכילה תמונות ותיאורים קשים.

התמונה שלמעלה, של ילד סורי, פצוע והמום, שניות לאחר שחולץ מהריסות ביתו המופצץ בלילה שבין ה-17 ל-18 באוגוסט, בחאלב, סוריה, הופצה אמש והגיעה לרבים ברחבי העולם, בכלי התקשורת וברשתות החברתיות.

הסיקור המלא

יחד עמו, כפי שניתן לראות בסרט הוידאו שצולם על ידי 'מרכז התקשורת של חאלב', חולצו גם אחיו הקטן ואביו. בני המשפחה היו מכוסים באבק ובדם, אך למרבה המזל נראה היה שהם לא ספגו פגיעה פיזית משמעותית. כשעה לאחר חילוצם התמוטט הבית המופצץ כליל.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

רופא בבית החולים בחאלב אמר לסוכנות הידיעות AP כי הילד הוא עומראן דאנקיש, בן חמש. על פי ד"ר אוסמה אבו-אלעז, הילד הגיע לבית החולים המכונה 'M10' שבחאלב במהלך הלילה שבין רביעי וחמישי, בעקבות הפגזות של מטוסים רוסיים או מטוסים של המשטר על חאלב.

זמן קצר לאחר ההפצצה הגיעו למקום עובדי כוחות הצלה ועיתונאים, והחלו בהוצאתם של פצועים והרוגים מההריסות. על פי העיתונאי והצלם מחמוד ראסלן, שצילם את התמונות הקשות, הוא תחילה נתקל בשלושה הרוגים, עד שמישהו חילץ את הילד בסמוך לו, ושם אותו בידיו. ראסלן העביר את עומראן לאיש כוחות ההצלה ואחר כך צילם אותו, יושב מבולבל ועצוב על כיסא האמבולנס.

על פי מקורות, נהרגו בתקיפה שמונה אנשים, ובהם חמישה ילדים. אך דאגת העולם נראה שנסובה סביב הילד עומראן, אשר על פי הרופא והאחות אשר טיפלו בו היה בעיקר בהלם ובטראומה. החשש לפגיעות פנימיות הוסר לאחר שעבר תצלום רנטגן, ופצעיו נחבשו. אחיו – בגילאים שנה, 6 ו-11, וכן שני הוריו, לא נפצעו באורח משמעותי בתקיפה. הצלם ראסלן תיאר כיצד אחותו בת ה-11 של עומראן סירבה להתפנות עד לחילוצה של אימה מההריסות.

גופתו של איילן כורדי בן ה-3, שיחד עם משפחתו ברחו ממלחמת האזרחים בסוריה, על חוף הים בטורקיה, לאחר שטבע בעת ניסיון להגיע ליוון. ספטמבר 2015. (צילום: סוכנות AP).

גופתו של איילן כורדי בן ה-3, שיחד עם משפחתו ברחו ממלחמת האזרחים בסוריה, על חוף הים בטורקיה, לאחר שטבע בעת ניסיון להגיע ליוון. ספטמבר 2015. (צילום: סוכנות AP).

תפוצתה הבינלאומית של התמונה וההד שהיא קיבלה עשויות למשוך את תשומת הלב של העולם לטרגדיה המתמשכת בסוריה, שם נהרגו כבר מאות אלפים. לצערנו, ההיסטוריה מלמדת שמדובר בתשומת לב חולפת, כפי שכבר קרה במקרה של התמונה המזעזעת של איילן כורדי, הילד הכורדי-סורי שטבע במימי הים התיכון בעת שהוא ומשפחתו נמלטו מאימי מלחמת האזרחים הסורית. התמונה של גופת הילד הקטנה אשר נפלטה לחוף בטורקיה הפכה לסמל המלחמה האכזרית, אך גם להרף העין של ההתעניינות העולמית במשבר.

אתמול מסרו גורמים בצבא הרוסי כי ישנה מוכנות מצידו לקיים את הפסקת האש בת השבוע אותה מנסה האו"ם ליזום בחאלב.

ילד סורי שהוצא מתחת להריסות בניין לאחר שביתו בחאלב, סוריה, הופצץ 18 באוגוסט 2016. צילום מסך

ילד סורי שהוצא מתחת להריסות בניין לאחר שביתו בחאלב, סוריה, הופצץ 18 באוגוסט 2016. צילום מסך