דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום חמישי כ"ד באייר תשפ"א 06.05.21
23°תל אביב
  • 22°ירושלים
  • 23°תל אביב
  • 21°חיפה
  • 21°אשדוד
  • 22°באר שבע
  • 29°אילת
  • 24°טבריה
  • 18°צפת
  • 25°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
מגזין דבר

מעל 2 מיליון חולים ו-67,000 מתים: איראן מתקשה להתמודד עם הקורונה

הלוויה בבית הקברות בשט-א-זאהרה. "אחד הימים הקשים ב-50 שנות הקיום של בית העלמין" (AP Photo/Ebrahim Noroozi)
משבר כלכלי וסירוב להשתמש בחיסונים אמריקאים מעצימים את הסבל שגורמת המגפה ברפובליקה האסלמית | את עיקר המחיר, כרגיל, משלם האזרח הפשוט

טהראן, איראן – איראן מתמודדת בימים אלו עם הגל הקשה ביותר של מגפת הקורונה עד כה, אבל נוסעי הרכבת התחתית והאוטובוסים בטהראן ממשיכים להצטופף בדרכם לעבודה. התמונות של חולי הקורונה הנאבקים לשאוף אוויר, שמוקרנות בטלוויזיה הממלכתית מדי ערב, לא מספיקות בכדי לגרום לאנשים להישאר בבית. עם הצפיפות בתחבורה הציבורית, עולה גם הצפיפות בבתי החולים.

חולת קורונה בבית החולים שהדא-א-טג׳ריש. התמונות של החולים הנאבקים לשאוף אוויר לא מספיקות כדי לגרום לאנשים להישאר בבית (AP Photo/Ebrahim Noroozi)

לאחר שספגו ביקורת על המעטה בעוצמת המגפה בשנה שעברה, הרשויות באיראן הנהיגו מחדש סגרים חלקיים ואמצעים אחרים בתקווה למנוע את התפשטות הנגיף. אבל רבים מ-84 מיליון אזרחי הרפובליקה האסלאמית, שמופעלות כלפיה סנקציות אמריקאיות, נאבקים להרוויח מספיק בכדי להאכיל את משפחותיהם.

אחות בבית החולים שהדא-א-טג׳ריש מטפלת בחולה קורונה. הלחץ הכלכלי גורם לרבים לוותר על הריחוק החברתי  (AP Photo/Ebrahim Noroozi)

הלחץ הכלכלי, וחוסר הוודאות הגובר בנוגע להפצת החיסונים במדינה, גורמים לרבים לוותר על הריחוק החברתי ולראות בו מותרות שאינם יכולים להרשות לעצמם. עד כה חולקו באיראן כ-500,000 מנות חיסון, אבל המלאי מוגבל ועתיד מבצע החיסונים אינו ברור, ביןו היתר לאחר שהמנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנהאי, אסר על ייבוא חיסונים מתוצרת בריטית ואמריקאית . לאור זאת, גורמי הבריאות במדינה מודאגים ששיא המגפה עוד לפניהם.

"אני לא יכול להפסיק לעבוד", אומר מוסטפא שהאני, פועל בניין מודאג בן 34 מטהראן. "אם אפסיק, לא אוכל להביא לחם הביתה לאשתי ולשני הילדים".

איראן מדווחת בימים האחרונים על מספר המקרים החדשים היומי הגבוהה ביותר עד כה – מעל 25,000; ומניין המתים היומי זינק למעל 400, עדיין נמוך מהשיא של 486 שנרשם בנובמבר.

גופת נפטר מקורונה בבית עלמין מחוץ לטהראן. מניין המתים היומי זינק למעל 400 (AP Photo/Ebrahim Noroozi)

במהלך השיא שת ההתפרצות הקודמת, כ-20,000 חולי קורונה אושפזו ברחבי איראן. היום (חמישי) עומד מספר המאושפזים על מעל 40,000. משרד הבריאות האיראני מזהיר שהמספר ימשיך לטפס לכיוון ה-60,000 בשבועות הקרובים. המספרים האלו הופכים את איראן לאחת המדינות שנפגעו קשה ביותר מהקורונה, ולמדינה שנפגעה באופן הקשה ביותר במזרח התיכון.

ברחובות טהראן, כתבי סוכנות AP נתקלו במראות המעידים על המחיר שגבתה המגפה.

קרובי נפטר מקורונה מתאבלים ליד גופתו בבית העלמין בשט-א-זאהרה מחוץ לטהראן. זרם בלתי נגמר של הלוויות (AP Photo/Ebrahim Noroozi)

בבית החולים שוהאדיה טג'ריש, עובדים דוחפים על מיטות את גופותיהם של שני קרבנות הקורונה לאורך מגרש החניה, אל חדר המתים. אחד המתים עטוף בלבן, והשני בשק-גוף שחור. כל המחלקות בחמש מקומות בית החולים שמורות לחולי קורונה בלבד. על אלונקה ריקה נח זר וורדים, שהושאר שם בשביל חולה שנפטר זמן קצר קודם לכן. בלון הליום בצורת לב מרחף מעל מכונת הנשמה דוממת.

על אלונקה ריקה נח זר וורדים, שהושאר שם בשביל חולה שנפטר זמן קצר קודם לכן. בלון הליום בצורת לב מרחף מעל מכונת הנשמה דוממת (AP Photo/Ebrahim Noroozi)

עובדים בבית החולים שהדא-א-טג׳ריש מעבירים גופות נפטרים לחדר המתים. איראן היא המדינה שנפגעה מהקורונה באופן הקשה ביותר במזרח התיכון (AP Photo/Ebrahim Noroozi)

בבית הקברות הענק בשט-א-זאהרה, העמוס כבר בקרבנות המגפה, פועלים מניחים בלוקים של בטון ויוצרים שורות חדשות של קברים. אבלים לבושים בשחור בוכים בזרם בלתי נגמר של הלוויות. מנהלי בית הקברות מתכננים לפתוח במקום חדר מתים חדש, כדי לסייע בהתמודדות עם גל המוות של הקורונה.

פועלים מכינים קברים בבית העלמין שט-א-זאהרה מחוץ לטהראן. חלק מהמתים נקברים באופן חריג רק יום למחרת פטירתם (AP Photo/Ebrahim Noroozi)

אבלים בבית הקברות שט-א-זאהרה. "אין מספיק יחידות לטיפול נמרץ כדי לטפל בכל החולים" (AP Photo/Ebrahim Noroozi)

סעיד קאהל, מנהל בית הקברות המרכזי של טהראן, אמר שביום שלישי השבוע קברו עובדי המקום 350 מתים – וכי לפחות 150 מהם נפטרו מנגיף הקורונה. בית העלמין מעולם לא נאלץ לטפל במספר כה גבוה של קבורות ביום אחד, גם לא במהלך מלחמת איראן-עיראק בשנות ה-80 בה נהרגו מיליון בני אדם.

"זה היה אחד הימים הקשים והעצובים ביותר בעבורי, ובעבור העמיתים שלי, ב-50 שנות הקיום של בית הקברות", אמר קאהל לטלוויזיה הממלכתית. העומס בבית הקברות כה גדול, עד שחלק מהמתים נקברים באופן חריג רק יום למחרת פטירתם, בניגוד למסורת האסלאמית בה נהוג שלא להלין את המתים.

הלוויה בבבית העלמין שט-א-זאהרה מחוץ לטהראן. מעל 150 הלוויות של נפטרים מהקורונה ביום אחד (AP Photo/Ebrahim Noroozi)

מחוץ לשערי מתחם בית החולים אימאם חומייני בטהראן, ש-1,300 מיטות האישפוז בו מאפשרות טיפול בחינם לעניי העיר, נוצרה לאחרונה תקהלות, כשהשומרים סרבו להכניס מטופלים חדשים מלבד מקרי קורונה מאומתים.

"הם אומרים שהמחלקות מלאות לחלוטין בחולי קורונה", אמרה  מנג'יה טהארי, שהגיעה למקום עם אמה, שנזקקת לטיפול שגרתי בבלוטת התריס. "אין לי שום מושג לאן לקחת אותה, אם בבית חולים גדול כל כך אין עבורה מקום".

חולי קורונה בבית החולים שהדא-א-טג׳ריש. מחוץ לבירה מטופלים חולים במסדרונות (AP Photo/Ebrahim Noroozi)

בתי חולים שדה מוקמים כעת בטהראן ובערים גדולות אחרות באיראן. הטלוויזיה הממלכתית שידרה תמונות מבתי חולים מחוץ לעיר הבירה, שם חולים מטופלים במסדרונות. "אנחנו לא צפויים לצאת מכלל סכנה בזמן הקרוב", אמר סגן שר הבריאות האיראני עלירזה ראיסי.

נשיא איראן, חסן רוחאני, מאשים את הזן הבריטי של הקורונה בהתפרצות המהירה הנוכחית. לדברי הממשל, הווריאנט הגיע מעיראק השכנה. התנועה בין המדינות מוגבלת מאז מרץ, אבל אנשים וסחורות ממשיכים לחצות את הגבול מדי יום.

עד כה, דווחו באיראן 2.2 מיליון מקרים מאומתים של הדבקה בנגיף הקורונה, ו-67,000 בני אדם איבדו את חייהם במגפה.

מסגדים, מסעדות ופארקים ציבוריים ברחבי איראן נסגרו לתקופת הרמאדן על ידי הרשויות, והוכרז ועוצר לילי המונע נסיעה ברכבים פרטיים ומעבר בין ערים, בתקווה להאט את התפשטות הנגיף. אבל "איראן לא תוכל לספק בעצמה את צרכי החיסונים, ואין לה מספיק יחידות לטיפול נמרץ בכדי לטפל בכל החולים", לדבריו של עמיר אפקאהמי, מרצה באוניברסיטת ג'ורג' וושנגטון בארה"ב. "היא זקוקה לסיוע חיצוני".

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות