דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שישי ח' בתמוז תשפ"א 18.06.21
25°תל אביב
  • 19°ירושלים
  • 25°תל אביב
  • 22°חיפה
  • 24°אשדוד
  • 23°באר שבע
  • 27°אילת
  • 27°טבריה
  • 18°צפת
  • 26°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
מורשת

"לאומים רבים ניצחו את המלחמה, אבל הייתה זו בעיקר רוח האדם"

כ-400 בני אדם ציינו את יום הניצחון על גרמניה הנאצית בירושלים | רה"מ החליפי, בני גנץ: "מחובתנו לדאוג שהווטרנים יוכלו לחיות את שארית חייהם ברווחה" | הווטרן זינויי וקסמן (99): "קשה להגיע לפה, אבל זה הכרחי"

טקס יום הניצחון על גרמניה הנאצית בירושלים, 2021. "אנו מציינים 76 שנה של ניצחון האור על החושך" (צילום: דוד טברסקי)
דוד טברסקי

כ-400 בני אדם השתתפו הבוקר (ראשון) בטקס לציון יום הניצחון ה-76 על גרמניה הנאצית בירושלים. למרות החום הכבד, מעל 150 וטרנים ובני משפחותיהם שרו שירי חג וציינו את היום המרגש בטקס במעמד ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון, בני גנץ.

בשורות צבאות בעלות הברית לחמו מעל למיליון וחצי לוחמים יהודים, כשליש מהם בצבא האדום. מעל ל-120 אלף חיילים יהודים ששירתו בשורות הצבא האדום נפלו בזמן המלחמה.

"נהיה אסירי תודה לעד"

"הניצחון קרה אולי מאוחר מדי אבל הציל את העולם מלהפוך למקום נמוך, גזעני ושפל. על כך נהיה אסירי תודה לנצח נצחים", אמר גנץ והוסיף כי "מחובתנו לדאוג שהווטרנים יוכלו לחיות את שארית חייהם ברווחה ושהדורות הבאים יכירו את מורשת הגבורה, המאבק והגאווה".

ראש הממשלה החליפי, בני גנץ, שרת העלייה והקליטה, פנינה תמנו שטה ויו"ר ברית הווטרנים בישראל, אברהם גרינזייד (במרכז), בטקס יום הניצחון על גרמניה הנאצית בירושלים (צילום: דוד טברסקי)

"יותר מרבע מיליון חיילים הקריבו את חייהם אבל מאות אלפים הצליחו להישאר בחיים, חלקם נושאים את צלקות המלחמה עד עצם היום הזה", אמרה שרת העלייה והקליטה, פנינה תמנו שטה שציינה גם כי בישראל חיים כיום 3,000 וטרנים, מחציתם גברים ומחציתם נשים. בשנת 2020 עלו לארץ שלושה וטרנים חדשים. טמנו הוסיפה כי "לקח זמן עד שהמדינה הכירה מגוף ראשון את סיפורי הגבורה של הווטרנים, התרומה בהכנעת הנאצים, הכנעת השואה ושחרור מחנות המוות".

"חובתנו להעביר את לפיד האמת"

"אנחנו עומדים בירושלים, בירתנו הקדושה, ומציינים 76 שנה של ניצחון האור על החושך", אמר יו"ר ברית הווטרנים בישראל, אברהם גרינזייד. "זה יום חג, אבל כולנו עם דמעות בעיניים כי אנחנו זוכרים את מיליוני בני משפחתנו שנלקחו מאתנו באכזריות רבה. מדינות ולאומים רבים ניצחו את המלחמה, אבל הייתה זו בעיקר רוח האדם. האנטישמיות מרימה את ראשה בכל העולם ומנהיגים רבים שותקים, בדיוק כמו ששתקו לפני 80 שנה. חובתנו להעביר את לפיד האמת לילדים, לנכדים ולנינים על תרומתם של הלוחמים היהודים כדי לעצור את הנאצים".

טקס יום הניצחון על גרמניה הנאצית בירושלים, 2021 (צילום: דוד טברסקי)

"לקחנו אחריות שההיסטוריה והסיפורים שלכם לא יישכחו, הם חשובים לנו באופן אישי", אמרו אלינור פנחסוב ולינוי שוסטין, חניכות בתנועת הנוער העובד והלומד, שקיבלה השנה את אות ראש פדרציית רוסיה על פעילותה החינוכית למען שימור זיכרון מורשת הווטרנים. "כדי שגם היום וגם בעתיד הנוער ידע בזכות מי הוא כאן".

חניכי וחניכות תנועת הנוער העובד והלומד מחלקים פרחים לווטרנים בכניסה לטקס בירושלים (צילום: הנוער העובד והלומד)

"הצעירים צריכים להמשיך להגיע לפגוש וטרנים"

"קשה להגיע לפה, אבל זה הכרחי", אומר זינויי וקסמן, קצין בכיר בחיל התותחנים בצבא האדום, שציין לפני שבועיים את יום הולדתו ה-99. "הדור הצעיר לא מכיר מספיק טוב את הסיפורים שלנו. לא מדברים על זה מספיק בבתי הספר. הצעירים צריכים להמשיך להגיע לפגוש וטרנים, לספר את הסיפורים ולחגוג את החג".

זינוביי וקסמן. "הדור הצעיר לא מכיר מספיק טוב את הסיפורים שלנו" (צילום: דוד טברסקי)

"כל חיי אני נזכר במלחמה אבל ביום הזה הזיכרונות עולים במיוחד", אומר אדוארד בריסקר, שהיה בן 4 כשאביו, אברהם בריסקר, נפל בקרבות סטלינגרד ב-42'. "גם היום אני נזכר באבי יוצא מהבית, איך המכתבים הפסיקו להגיע. גם אחרי 80 שנה אני זוכר חלק מהאירועים לפרטי פרטים".

"זה יום חגיגי אבל גם יום קשה, לנו לילדים ולנכדים", אומר מיכאל בנדקוב, שהמחזיק בשתי ידיו את תמונתו של סביו, משה, שנפל בקרבות על העיר לנינגרד ב-44'. "הילדים והנכדים שלנו מכירים את כל הסיפורים ואת כל השמות באופן מצוין, אנחנו מספרים עליהם כל הזמן ואני בטוח שגם הדורות הבאים יכירו".

אדוארד בריסקר (מימין) ילנה אלימלך ומיכאל בנדקוב. "אנחנו מעטים אך חזקים" (צילום: דוד טברסקי)

"גם אחרי עשרות שנים זה יום מרגש בכל פעם מחדש", אומרת ילנה אלימלך מירושלים, שעמדה בראש איגוד הווטרנים הירושלמים בעשורים האחרונים. אלימלך, בת למשפחת וטרנים, הגיעה לאירוע עם חבריה ומשפחתה. "פעם היו מאות וטרנים בירושלים וכיום בכל המועדון נותרו חמישה בלבד. אנחנו מעטים אך חזקים".

יום הניצחון מצוין ב-9 במאי בברה"מ, יום אחרי ציון יום היום במערב בשל איחור בהגעת ההודעה למוסקבה כי הנאצים נכנעו. כיום, מצוין יום זה בכל ארצות חבר העמים לשעבר, כולל בישראל. בניגוד לשנים קודמות, לא התקיימו השנה צעדות וטרנים ברחבי הארץ. במקום זאת התקיימה צעדה צנועה בירושלים בהפקת משרד עלייה.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
עוד על מורשת:
"אחת הבנות הוציאה את הרובה מידי החייל": 75 שנה לשבת השחורה
ביצת תרנגולת שלמה בת כאלף שנים נחשפה בחפירה ארכאולוגית ביבנה
שרידים של מבנה ציבור רומי מלפני 2,000 שנה התגלו בתל אשקלון
תגובות